Intel Developer Forum: ve znamení vícejádrových procesorů

Společnost Intel na své vývojářské konferenci představila 15 procesorů s více jádry na jednom čipu. Tyto procesory mají Intelu zajistit růst výkonu v souladu s Moorovým zákonem na další čtyři roky. A nejen to, Intel chce zasadit drtivou ránu nejvýkonnějším procesorům AMD v podobě nové generace Pentia Extreme Edition.
Intel Developer Forum: ve znamení vícejádrových procesorů

Související odkazy

Slovník
cache
čip
desktop
platforma
procesor
sběrnice
virtuální

Katalog produktů
Procesory

Od prvního do třetího března probíhá v San Franciscu jarní vývojářská konference společnosti Intel - Intel Developer Forum 2005. IDF je každoročně prostředkem nejen pro setkání vývojářů s představiteli Intelu a pro výměnu názorů, ale zejména pro představení novinek z vývojových laboratoří Intelu a prezentaci nových produktů, které směřují v nejbližším období na trh. V obou oblastech, tedy výhledu do budoucnosti i v oblasti produktů, které přijdou na trh v nejbližším období, Intel více než naplnil očekávání.

Jak se předpokládalo, Intel představil dvoujádrové procesory napříč všemi segmenty IT trhu: od Pentia D 8xx pro desktopy, vyvíjeného pod označením Smithfield, nástupce tohoto procesoru s kódovým jménem Presler, mobilní dvoujádrový procesor Yonah, nástupce Itania se dvěma jádry a kódovým označením Montecito, až po procesor Dempsey, dvoujádrového nástupce procesorů Xeon. Kromě Pentia D mají být vyjmenované procesory vyráběny 65nm technologií. Dalších deset procesorů se dvěma jádry na jednom čipu je ve vývoji a informace o nich se omezují na kódová označení.

Pentium D jako Dvě

Prvním dvoujádrovým procesorem Intelu pro stolní počítače bude Pentium D, které jsme doposud znali pod kódovým označením Smithfield. Na trh se procesory Pentium D s číselným označením 8xx dostanou ve druhém čtvrtletí 2005. Tento procesor nebude podporovat technologii HyperThreading, kterou jsou vybaveny současné procesory Pentium "Prescott". HT technologii, která vytváří dvojici virtuálních procesorů na jednom procesorovém jádru, si Intel schovává pro Pentium Extreme Edition (všimněte si vypuštění číslice čtyři v názvu) se dvěma procesorovými jádry - Pentium EE tak bude moci zpracovávat najednou až čtyři paralelní vlákna.

V aplikacích, které tuto schopnost dokáží využít, by pak mělo Pentium Extreme Edition nabídnout výrazně vyšší výkon než konkurence. Intel na IDC uvádí výkon Pentia XE 3.2 o 104 % vyšší ve srovnání s Athlon 64 4000+ v testu CineBench 2003, který dokáže využít možnosti vícejádrových procesorů. Pentium D i EE bude pracovat se sběrnicí s frekvencí 800 MHz na platformě LGA775. Systémová sběrnice s frekvencí 1066 MHz, kterou disponuje Pentium 4 EE s taktem 3,73 Ghz, nebude u vícejádrových procesorů zatím využita.

Procesory jako skládačka

První dvoujádrové procesory budou vyráběny 90nm technologií jako současné procesory Pentium 4 "Prescott" a budou umístěny na jednom křemíkovém plátku. Přitom se původně hovořilo o tom, že první procesory tohoto typu budou obsahovat jen spojené dva Prescotty.

Tuto druhou metodu, tedy složení dvou procesorů do jednoho "balení" se společným interface pro komunikaci se systémovou sběrnicí, využije až druhá generace dvoujádrových procesorů označovaná jako Presler, která bude vyráběna 65nm technologií. Důvodem k tomuto postupu je možnost efektivního využití výrobních kapacit, kdy dvě jádra mohou být buď složena do podoby procesoru Presler, nebo expedována jako dva jednojádrové procesory označované Cedar Mill (následovníci současných Celeronů). Budoucí generace Pentia M pro notebooky Yonah bude také vyráběna 65nm technologií a bude opět obsahovat jedno procesorové jádro.

Kdy se dočkáme?

Pentium D a Pentium Extreme Edition by měly být na trhu ve druhém čtvrtletí 2005, kromě dvou jader budou disponovat také technologií EM64T a Execute Disable Bit. Tyto procesory bude doprovázet již oznámený Celeron s technologií EM64T.

Další generace procesorů Intel pro stolní počítače má přijít za rok, během prvního čtvrtletí 2006, v podobě Presleru a Cedar Mill. Rozdíl mezi těmito procesory bude zejména ve velikosti vyrovnávací paměti. Cedar Mill s jedním jádrem tak bude disponovat 2 MB "2 cache, Pressler bude mít 2 MB pro každé jádro, celkem tedy 4 MB L2 cache.

Diskuze (57) Další článek: Ati představilo superlevný Radeon X300 SE

Témata článku: Kódové označení, První generace, Skládačka, Mill, Cedar, Možnost efektivní, Současný trh, Současné období, Nástupce, Proces, Více, Druhá generace, Virtuální procesor, Označení, Znamení, Systémová sběrnice, Vícejádrový procesor, Procesor, Pentium, Efektivní takt


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání