Intel: další dvě miliardy v zisku a ohlášení nebývale širokých plánů

Firma již jednou útok na celé frontě zahájila, musela jej ale neslavně a s velkými ztrátami odpískat. Přípravu na druhou expanzi zahájila bez fanfár, ale zdá se, že pořádně.

Intel ohlásil kvartální finanční výsledky a jsou opět výborné – tak jako ve svých nejúspěšnějších letech (asi 1999-2001), dosahuje i nyní v posledních třech kvartálech zisku okolo 2 miliard na čtvrtletí při osmimiliardových tržbách. Přesné výsledky jsou: obrat 8,05 mld. dolarů, čistý zisk 1,8 miliardy. Firma těží hlavně z oživeného zájmu o osobní počítače, jejichž prodeje jdou zase prudce nahoru, a také z úspěšného prodeje čipů do serverů; i když ji konkurenční AMD zdatně prohání, růst prodeje počítačů je tak vysoký, že jsou úspěšné obě firmy.

Finanční výsledky možná nejsou tak zajímavé jako nové směry rozvoje u Intelu – je jich totiž hodně a v řadě z nich má firma velice slušně našlápnuto. Pamětníci si možná vzpomínají na dobu před zhruba čtyřmi lety, kdy Intel ohlásil podobně sebevědomou strategii ve smyslu „všechno, co je na křemíku, bude naše – a ještě mnoho dalšího“. Firma, ve které ale právě předával žezlo Andy Grove svým nástupcům, na tuto expanzi nebyla dobře připravena , a navíc do toho přišel kolaps trhu: Intelu klesal obrat a ještě prudčeji zisk, a firma svoje velké i malé plány a produkty (dokonce jednu dobu vyráběla věci jako digitální mikroskop, což byl zjevný úlet) tiše odpískala.

Ne nadarmo se ale Intelu občas přezdívá hardwarový Microsoft: firma může utrpět u produktu porážku, ale na rozdíl od jiných společností to znamená, že se o něj s největší pravděpodobností pokusí znovu, a třeba i nejednou. Intel po čtyřech letech svoje plány na širokou expanzi znovu oživuje; opět prohlašuje s nemalým sebevědomím, že chce, aby její produkty se dotýkaly „každého člověka na Zemi, každou minutu, v každém aspektu životního stylu člověka“. Ve velkohubých prohlášeních by se od Intelu mohl dnes učit i Steve Ballmer; čím chce Intel svoje proklamace naplnit v praxi?

Když pomineme flash paměti, kde je Intel už nyní zřejmě nejsilnější hráč na světě, dělá si firma v budoucnu choutky hlavně na dvě oblasti: záznam dat (data storage) a bezdrátovou komunikaci. Známější, slušně konkrétně formulovaná je jeho strategie právě v bezdrátech – známá je jeho technologie WiMax (bezdrátové sítě s dosahem desítek kilometrů, první běžná praktická nasazení mají přijít během roku až dvou). Intel samozřejmě chce být výrobcem stovek milionů procesorů se schopností bezdrátové komunikace, zabudovatelných do nejrůznějších zařízení v domácnosti nebo firmě.

V oblasti storage Intel zatím známý není, ale i zde je jeho strategie pozoruhodná. Firma pochopitelně nebude vyrábět pevné disky ani pásky, ale jde především o zvládnutí funkcí, které jsou dnes „zadrátovány“ ve specializovaných záznamových zařízeních od lídrů jako je například firma EMC, pomocí běžné výpočetní síly PC procesorů, které Intel vyrábí.

Intel zde postupuje podobnou cestou jako kdysi dávno s procesorem do serverů – tam i zde ze začátku nabourává nepřemožitelnou moc specialistů poměrně jednoduchými, nepříliš výkonnými (low-end), ale velmi levnými řešeními, a postupně stoupá nahoru. Kam se dostal v serverech, je dobře známo – a to bylo jeho řešení ze začátku ostatními výrobci zesměšňováno jako „hračka pro malé děti“.

V obou těchto oblastech má Intel slušnou naději na úspěch. I když to není jeho hlavní podnikání, firma díky tomu, že jí „Pentia“ vytvářejí nějakých sedm-osm miliard dolarů zisku ročně, může investovat do vývoje více než jakýkoli jiný hardwarový výrobce (s výjimkou IBM, ale její portfolio je mnohem širší, nezahrnuje jen hardware). Intel ale jde ještě o kus dál, když ohlašuje produkt s názvem „Entertainment PC“ („Osobní počítač určený pro zábavu“); nejedná se o počítač pro hry, ale spíše určený pro práci s audio a video daty, připojený k televizi.

Digitální domácností se nyní pyšní každá druhá firma jako svým mottem do budoucna: výrobci spotřební elektroniky, počítačů, různých gadgets, komunikační společnosti i softwarové firmy. Výsledek odpovídá – zatím je to „mnoho psů, zajícova smrt“: nic jako digitální domácnost v prodejnách nenajdete, počítačoví profíci zkoušejí něco bastlit a propojovat, masová populace jev ignoruje, logicky, protože si pod ním nic nemůže představit a ani koupit. O něčím „vítězství“ zde nemůže být ani řeči, a dovolím si předpovědět, že ani žádný vítěz zde nikdy nebude – za pár let se sice dobře etablují standardy, ale obor se tím současně projasní i rozdělí; je tak velký, že v něm bude velice silných mnoho desítek firem.

I přes dobré výsledky a odpovídající sebevědomí není u Intelu všechno zlaté. Firma hlásí rekordně vysoké zásoby zboží – vyrábí tedy na sklad, a i když momentálně jdou prodeje dobře, mohou se zpomalit a hodnota zásob bude rychle klesat. Intel, i když uvádí na trh jeden nový procesor za druhým, měl problémy v přechodu na velice důležitou 90nanometrovou výrobní technologii. Na ní je postavena kompletní budoucí řada čipů, které už není možné vyrábět předchozí (130nm) technologií. Dochází tedy k opoždění, kterého může využít konkurenční AMD – zajímavého úspěchu dosahuje konkurent už v hybridní 32/64bitové technologii (čip Opteron), čímž Intelu svým způsobem vypálil rybník. Intel přitom už nyní investuje dvě miliardy dolarů do další generace (65nanometrové), která má být na světě v roce 2006. Opoždění předchozí generace (90 nm) znamená, že se tyto investice obtížněji vrátí.

Diskuze (5) Další článek: Nové nVidia ForceWare 61.76

Témata článku: Hardware, Levná elektronika, Velká naděje, Plán, Sir, Andy Grove, Praktická elektronika 2016, Praktická elektronika, Nejúspěšnější čtvrtletí, Hardwarová oblast, Zisk, Gadgets, Expanze, Levné zboží, Druhá firma, Úspěšný produkt, Vysoký dosah, Mikroskopy, Hardwarový výrobce


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 119


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně