Intel | Procesory | Servery

Intel chystá až 56jádrové Xeony. Jejich TDP bude šílených 350 W

AMD minulý měsíc představilo nové 7nm serverové procesory Epyc s architekturou Zen 3 (kódové označení Milan), které nabízí až 64 jader s TDP maximálně 280 W. Nové serverové Xeony chystá také Intel, ale bohužel nejspíše zase bude trpět na starší výrobní proces.

Dle zdrojů webu Videocardz totiž Intel chystá až 56jádrové procesory Xeon Scalable 4. generace s kódovým označením Sapphire Rapids. V minulosti už uniklo trochu informací a fotografií těchto obřích čipů, nyní jsou ale k dispozici další podrobnosti.

Hlavní výpočetní části budou vyráběné pomocí 10nm technologie SuperFin a nejvyšší model bude mít 56 jader. Problém je, že TDP u tohoto modelu bude celkem šílených 350 W, což je výrazně více než u AMD, které navíc nabízí o 8 jader navíc.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu je třeba dodat, že tyto čipy budou mít až 64 GB velmi rychlé paměti HBM2 s propustností 1 TB/s, což u řady operací určitě výrazně zvýší výkon. Procesory Sapphire Rapids navíc budou podporovat nejnovější technologie včetně PCI Express 5.0 a operačních pamětí DDR5. Dočkat bychom se měli až 80 PCI Express linek na procesor a podpory nových instrukcí jako AMX a TMUL (INT8, BFloat16).

Škálování navíc bude rovněž velmi dobré a procesory bude možné osadit až do 8socketových základních desek. Nižší 44jádrový model má mít TDP 270 W a 24jádrový čip pak 225 W. Představení procesorů se očekává koncem letošního roku.

Intel Xeon Scalable pro A.I. a analytiku

Diskuze (33) Další článek: Toto je Lola, robotické děvče z Mnichova, které neuklouzne ani na slupce od banánu

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Datacentra, Superpočítače, Servery, Xeon, Šil, Procesor, Model, Milano, Čip, TDP, Sapphire Rapids, Jádro, SuperFin, Xeon Scalable, PCI Express, AMX, Procesory na Heureka.czZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný