Intel chce umělé inteligenci dodat cosi, co připomíná předtuchu a intuici

Intel chce umělé inteligenci dodat cosi, co připomíná předtuchu a intuici

Intel rozšiřuje svůj základní výzkum a nově bude investovat do tzv. „probabilistic computing“ – pravděpodobnostních algoritmů, které mají pomocí především A.I.

Firma chce v praxi najít řešení problémů, které jsou pro člověka naprostou maličkostí, avšak pro stroj nadále neuvěřitelná překážka. Jedná se o celé spektrum výpočtů, do kterých spadá třeba i předtucha, nebo intuice.

Intel sám zmiňuje příklad s míčem. Když pojedete po silnici a před vozem se z čista jasna přikutálí míč, zabrzdíte. Nejen pro míč samotný, ale také z toho důvodu, že očekáváte, že se odkudsi vynoří dítě. Váš mozek za zlomek času na základě zkušeností spočítal celý kauzální graf a vědomí předal informaci o tom, že je velmi pravděpodobné, že u míče bude dítě, které pro něj běží.

Z lidského úhlu pohledu je to banalita, avšak pro strojové učení neskutečně složitý problém. Vždyť současné neuronové sítě budou rády, když za stejný zlomek času vůbec identifikují, že těch pár pixelů z kamery je míč.

Intel je chce proto naučit, aby dokázaly předvídat kontextové události – tedy aby obraz analyzovaly ve své celistvosti a tím hledaly to, co na obrazu zatím není, ale vyplývá to z něj.

Předvídání dějů není nic nového a v minulosti jsme tu měli už hromadu experimentů, kdy algoritmus rozpohyboval statickou fotografii, kterou proměnil v animaci, protože podobným způsobem dopočítal, co se bude ve scéně odehrávat v několika následujících okamžicích.

Intel tento koncept hodlá dále rozpracovat a posunout A.I. zase na další úroveň, která by mohla pomocí i robotickým vozům a dalším strojům zítřka.

Současná umělá inteligence pořád není žádný zázrak:

Diskuze (9) Další článek: 10 nejúchvatnějších obchodů Applu: tam si zajděte, i když nechcete kupovat iPhone

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Intel, Strojové učení, Neuronová síť, Podobný způsob, Základní výzkum, Složitý problém, Zlomek, Inteligence, Celé spektrum, Stroj, Statická fotografie, Robotický vůz, Intuice, Algoritmus, Míč

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů