Intel | Výroba

Intel chce dohnat polovodičovou špičku. Za 3 miliardy dolarů rozšířil továrnu v Oregonu

Intel tento týden slavnostně otevřel třetí rozšiřující blok továrny D1X v americkém městě Hillsboro (Oregon). Díky investici ve výši tří miliard dolarů tak získal 25 tisíc metrů čtverečních plochy, čímž užitnou rozlohu celého komplexu rozšířil asi o pětinu.

Jak uvádí Anandtech, důležitý nebyl jen půdorys, ale také zvýšené stropy připravené pro nová výrobní zařízení. Nizozemská společnost ASML totiž budoucí mašiny Twinscan EXE:5200 pro High NA EUV litografii zvětšilo natolik, že by je Intel neměl kam instalovat. Je to však pořád hudba budoucnosti, protože americká firma je chce nasadit až u výrobního procesu 18A někdy v roce 2025.

Oregon byl prvním regionem, kam Intel v 70. letech expandoval z mateřského Silicon Valley v Kalifornii. Původní továrna už ale nestojí, ta s označením D1X je nová a funguje necelých deset let. Intel ji ani nevyužívá pro sériovou výrobu, ale výzkum a vývoj budoucích technologií. Pro firmu jde tak o klíčové místo, kam investovat, aby dohnala náskok tchajwanského rivala TSMC.

Objem výroby naopak rozšíří díky chystaným velkokapacitním továrnám v německém Magdeburgu za 18,5 miliard dolarů a americkém New Albany (Ohio) za 20 miliard. Za 13 miliard dolarů pak navíc ještě zdvojnásobí kapacitu v irském Leixlipu.

Váš názor Další článek: Hlavní panel ve Windows 11 vertikální nebude. Volá po tom příliš málo lidí

Témata článku: Hardware, Intel, Procesory, Čipy, TSMC, Investice, Výroba, Tranzistory, Oregon, Leixlip, Miliarda, Hillsboro, Magdeburk, Továrna, ASML, Kalifornie, Špička, Ohio, Silicon Valley, Dolar, Anandtech, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Intel jde do Evropy s 80 miliardami eur. Postaví továrnu v Německu a rozšíří tu irskou

Intel jde do Evropy s 80 miliardami eur. Postaví továrnu v Německu a rozšíří tu irskou

** Intel nepřekvapil, novou továrnu na čipy opravdu postaví v Německu ** Rozšíří i tu irskou a podpůrnou továrnu vybuduje v Itálii ** Jinde v Evropě rozšíří výzkumná a vývojová centra

Lukáš Václavík
VýrobaČipyIntel
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace