Intel | Čipy | Thunderbolt

Intel certifikoval další řadiče pro Thunderbolt 4. Původních čipů je totiž nedostatek

Intel certifikoval další řadiče pro Thunderbolt 4. Původních čipů je totiž nedostatek

Problémy s nedostatkem čipů trápí firmy napříč různými segmenty a tentokrát došlo i na důležitý kus křemíku, který se používá pro rychlé rozhraní Thunderbolt 4. Právě Thunderbolt 4 je stále rozšířenější v moderních počítačích a noteboocích. Má ho ale například i nový iPad.

Intel si poměrně pečlivě vybírá, jaké řadiče certifikuje pro Thunderbolt 4, pro který je dohromady potřeba několik čipů, protože se musí řešit jak datová, tak i napájecí vrstva (USBC-C Power Delivery).

Protože původních čipů TPS6599AD od Texas Instruments je nedostatek, což zamezuje výrobě a prodeji celých systémů (počítače, notebooky a další), rozhodl se Intel dle tvrzení webu IgorsLab dodatečně certifikovat i čipy TPS65993AC a TPS65994AC, které původně certifikaci neměly a byly původně kompatibilní pouze pro USB4.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím není jasné, jak dlouho problémy s výrobou a dodávkami čipů pro Thunderbolt 4 budou trvat, ale snad se certifikace zmíněných čipů nepodepíše na kvalitě funkčnosti samotného Thunderboltu.

Rozhraní Thunderbolt už je totiž poměrně komplexní systém, který řeší připojování monitorů i s vysokým rozlišením skrze DisplayPort (přes adaptéry je podpora i pro HDMI), nastavování napájení s vysokým výkonem, přenosu dat přes USB (včetně ethernetu) a další formy propojení a zabezpečení se zařízením a operačním systémem.

Váš názor Další článek: Evropský parlament schválil covidpas. Začne platit podle plánu od 1. července

Témata článku: Technologie, Intel, Čipy, iPad, Thunderbolt, Výroba, DisplayPort, Počítač, Notebook, Texas Instruments, IgorsLab, Čip, Nedostatek