Intel čelí dalším problémům s čipsetem 820

Tentokráte jsou na vině SDRAM paměti. Po té, co bylo uvedení i820 pozastaveno kvůli problémům s Rambusy, jsou tu problémy s pamětmi SDRAM.
Tentokráte jsou na vině SDRAM paměti. Po té, co bylo uvedení i820 pozastaveno kvůli problémům s Rambusy, jsou tu problémy s pamětmi SDRAM. Ačkoli nebyl původně čipset i820 určen pro paměti SDRAM, měl fungovat pouze na Rambusech, je v současnosti podle IDC provozováno 80 procent čipsetů i820 právě s pamětmi SDRAM. Jak uvádí PC Week, není to zcela bez problémů, řada uživatelů hlásí nefunkční DIMMy, které jinde běžně fungují. Čipset byl na podporu SDRAM přihnut pomocí dalšího čipu, který překládá požadavky do paměti na SDRAM paměti. Intel tvrdí, že chyba není v čipsetu, ale v pamětech, které jsou vyráběny v zájmu snížení nákladů bez čipu SPD (serial presence detector), který poskytuje na požádání informace o konfiguraci DIMMu. Výrobci pamětí naopak říkají, že problém je na straně Intelu, protože DIMMů bez SPD je naprosté minimum (všechny splňující PC100 jej mají) a v čipsetu 820 nefungují ani ty DIMMy, které SPD mají. Pořádek by si měl udělat Intel, protože žádný jiný výrobce čipsetů problémy nehlásí.

Pravdou je, že zatím je jediným poškozeným i820, otázky směřují i na BIOS na základních deskách s i820. Ten je podle výrobců pamětí až moc pečlivý a chce po DIMMech detailní přesnou konfiguraci podle své normy, obecná norma, co a kde má SPD obsahovat přitom prý není.

Zatím nejslibnějším řešením, které nakonec Intel provede, bude aktualizace BIOSu, které trošku zvolní přístup k analýze DIMMů. Tam, kde většina paměti SDRAM spolehlivě funguje, by speciální výběr pamětí pro Intel byl poněkud podivný. Je také jistě třeba podotknout, že problémy s výběrem pamětí se týkají pouze koncových zákazníků, co si sami staví počítač. Značkový vyzkoušený počítač prostě bude fungovat, pouze jeho výrobce může mít drobné problémy s výběrem toho správného dodavatele.

Diskuze (9) Další článek: Autodesk jde do portálů

Témata článku: Čipy, Week, Detailní analýza, Speciální výběr, Presence, Čipset, Problém, Čip, Spd, Paměti, Paměť


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5