Tentokráte jsou na vině SDRAM paměti. Po té, co bylo uvedení i820 pozastaveno kvůli problémům s Rambusy, jsou tu problémy s pamětmi SDRAM.
Tentokráte jsou na vině SDRAM paměti. Po té, co bylo uvedení i820 pozastaveno kvůli problémům s Rambusy, jsou tu problémy s pamětmi SDRAM. Ačkoli nebyl původně čipset i820 určen pro paměti SDRAM, měl fungovat pouze na Rambusech, je v současnosti podle IDC provozováno 80 procent čipsetů i820 právě s pamětmi SDRAM. Jak uvádí
PC Week, není to zcela bez problémů, řada uživatelů hlásí nefunkční DIMMy, které jinde běžně fungují. Čipset byl na podporu SDRAM přihnut pomocí dalšího čipu, který překládá požadavky do paměti na SDRAM paměti. Intel tvrdí, že chyba není v čipsetu, ale v pamětech, které jsou vyráběny v zájmu snížení nákladů bez čipu SPD (serial presence detector), který poskytuje na požádání informace o konfiguraci DIMMu. Výrobci pamětí naopak říkají, že problém je na straně Intelu, protože DIMMů bez SPD je naprosté minimum (všechny splňující PC100 jej mají) a v čipsetu 820 nefungují ani ty DIMMy, které SPD mají. Pořádek by si měl udělat Intel, protože žádný jiný výrobce čipsetů problémy nehlásí.
Pravdou je, že zatím je jediným poškozeným i820, otázky směřují i na BIOS na základních deskách s i820. Ten je podle výrobců pamětí až moc pečlivý a chce po DIMMech detailní přesnou konfiguraci podle své normy, obecná norma, co a kde má SPD obsahovat přitom prý není.
Zatím nejslibnějším řešením, které nakonec Intel provede, bude aktualizace BIOSu, které trošku zvolní přístup k analýze DIMMů. Tam, kde většina paměti SDRAM spolehlivě funguje, by speciální výběr pamětí pro Intel byl poněkud podivný. Je také jistě třeba podotknout, že problémy s výběrem pamětí se týkají pouze koncových zákazníků, co si sami staví počítač. Značkový vyzkoušený počítač prostě bude fungovat, pouze jeho výrobce může mít drobné problémy s výběrem toho správného dodavatele.