Finanční výsledky Intelu byly pod očekáváním samotné firmy i analytiků. Americká společnost ve druhém čtvrtletí utržila 12,8 miliardy dolarů, o 1 % méně než před rokem. A zatímco v roce 2023 měla čistý zisk ve výši 1,5 miliardy dolarů, letos 1,6 miliardy prodělala.
Navzdory pošramocené pověsti spotřebitelských procesorů se tomuto segmentu daří. Divize zvýšila příjmy na 7,4 miliardy a zisk na 2,5 miliardy. Zklamáním je však serverová a AI divize. Konkurenti v této oblasti rekordně rostou, Intelu se však propadly příjmy na 3 miliardy a zisk jen na 300 milionů.
Z ekonomického hlediska je největší přítěží tovární divize. Její příjmy stagnují a už pět čtvrtletí v řadě se pohybují mezi 4 a 5 miliardami dolarů. Zato však stále narůstá ztráta, v aktuálních kvartálu činila 2,8 miliardy dolarů. To ona poslala celou firmu do mínusu. Na druhou stranu je pochopitelná, Intel začal stavět továrny v USA a Evropě nebo modernizovat ty stávající, kdy nakupuje velmi nákladné litografické stroje od ASML.
Výsledky tovární divize
Wall Street je ale nekompromisní. Jen za poslední týden se cena akcií propadla o třetinu, za poslední rok o polovinu. Cena spadla na desetileté minimum. Tržní hodnota celé firmy už činí jen 97 miliard dolarů. AMD je v tomto ohledu dvakrát větší, Nvidia skoro třicetkrát.
Z krize má Intel dostat rozsáhla restrukturalizace. Výkonný ředitel společnosti Pat Gelsinger řekl, že v roce 2020 byly celoroční příjmy o 24 miliardy vyšší než loni, přitom v roce 2023 ve firmě pracoval o 10 % více lidí. Oznámil proto hned několik kroků, které mají firmu uzdravit.
- Do konce roku propustí 15 000 zaměstnanců (15 % z celkového počtu).
- Zefektivní se provoz, sloučí se některé týmy dělající stejnou či podobnou práci apod.
- Pozastavuje se vyplácení dividend.
- O více než 20 % mají klesnou kapitálové náklady.
- Intel dá vyšší prioritu klíčovým produktům, ty slabé ukončí.
Tím chce Intel v příštím roce ušetřit 10 miliard dolarů. Zároveň naznačuje, že prodělečnou divizí Foundry žádné velké změny nečekají, protože ta je pro firmu klíčová a Intel bude přesvědčovat partnery, aby si čipy vyráběli u něj, ač on sám momentálně u některých produktů se spoléhá na hlavního rivala TSMC. Firma s továrnami v USA a Evropě ale bude mít strategickou výhodu, pokud se zostří situace mezi Čína a Tchaj-wanem.
Zdroj: Intel (1, 2)