Intel budou stát nové fabriky sedm miliard dolarů

Dobře, ale zaplatit to budou muset jeho zákazníci.
Investice Intelu do nových továren a dalšího vybavení spojeného s výrobou stále prudce rostou. Firma loni utratila do výrobních zařízení 3,4 miliardy dolarů; letos se očekávalo pět miliard, ale analytici tvrdí, že ve skutečnosti bude muset vydat miliard sedm – tj. dvojnásobek oproti loňsku.

Nová fabrika na čipy dnes stojí dvě miliardy dolarů (podstatně víc než v minulosti); Intel plánuje jednu svou starší továrnu zcela přestavět na nové technologie a několik dalších podstatně renovovat, takže se k tomuto obřímu číslu dostáváme docela snadno.

Díky tomuto masivnímu utrácení si Intel zcela jistě zachová převahu ve výrobní kapacitě oproti konkurentům, ale neznamená to automaticky výhru – investované peníze totiž bude muset dostat zpět ze svých zákazníků. Konkrétně v čipech, stále jedinému podstatnému zdroji příjmů firmy; není vyloučeno, že zákazníci nebudou příliš chtít platit stále těžké peníze za nové čipy od Intelu, ale že je zlákají momentálně se objevující levné alternativy (Crusoe, Joshua atd.). Dosavadní stav lze přirovnat k situaci, kdy musí domácnost každé dva roky koupit novou pračku za padesát tisíc korun, protože ta stará „nevyhovuje novým nárokům na praní“ a protože výrobci pracích prášků nahrazují své staré prášky novými, které nejsou kompatibilní se starými pračkami. V minulosti to procházelo, protože stoupající výkon „praček“ skutečně umožňoval nové zážitky; zákazník se ale stále častěji vzpírá a říká, že kašle na zážitky, že potřebuje pouze prát. Riskantní investiční taktika Intelu sice může vést k jeho silné převaze nad konkurentem AMD (který v principu postupuje podobně, pouze tolik neinvestuje), ale rybník mu mohou vylovit docela jiní soupeři.

Diskuze (8) Další článek: CD-ROM Broučci: veselo pod jalovcem

Témata článku: , , , , , , , ,