Intel Atom: levná a úsporná platforma podrobně

Na jarním IDF Intel zveřejnil podrobnosti o nové úsporné platformě Centrino Atom, o plánovaných procesorech a čipsetu.
Intel Atom: levná a úsporná platforma podrobně
Kapitoly článku

Platforma Centrino Atom by nebyla kompletní bez čipové sady, o které se dosud příliš nemluvilo. Jediný čip je ve srovnání s Atomem obrovský – je vyráběný starým 130nm výrobním procesem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Jednočipové provedení Intel označil jako SCH – System Controller Hub.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako u Atomu nejde o úpravu staršího čipsetu, ale původní návrh. A stejně tak je zbaven všech zbytečností a příliš energeticky náročných částí.

Klepněte pro větší obrázek

Intel potvrdil, že grafická část čipu pro 2D grafiku je vlastní konstrukce, a pro 3D část licencoval integrované grafické jádro PowerVR SGX. O video se stará VXD HD video engine. Při vývoji grafické části čipsetu konstruktéři usoudili, že bude snazší licencovat funkční a používané technologie, než vyvíjet vlastní úsporný grafický procesor.

Použitý 3D akcelerátor má mít podporu pro DirectX 9 i 10, ovladače ale mají zpočátku podporovat jen DirectX 9.0 L – písmenko L značí verzi DX9 s podporou nového modelu ovladačů WDDM ve Windows Vista. Jestli se později objeví i podpora DirectX 10 není zatím zřejmé. Adaptér má ve 3Dmarku 05 dosahovat kolem 150 bodů, v Unreal Tournamentu 2004 si ale prý při živé prezentaci vedl docela dobře.

Videodekodér má zvládat plnou hardwarovou akceleraci kodeků H.264, MPEG-2 a VC-1. Podle Intelu má být schopen dekódování plného datového toku Blu-ray, zařízení osazená tímto čipem ale nemohou dostat Blu-ray certifikaci, protože dekodér postrádá schopnost dekódovat druhý datový stream. Spotřeba při dekódování H.264 streamu se má pohybovat kolem 120 mW.

Další omezení při přehrávání videa má na svědomí integrovaná grafika – videodekodér má být schopen přehrávat video i v rozlišení 1 080p, ale maximální rozlišení, které zvládá grafika je jen 1 366 × 768 bodů. Kvůli tomu se máme dočkat rozlišení 720p nebo prokládaného 1 080i.

Parallel ATA je úspornější

Namísto SATA řadiče sáhl Intel ke staršímu rozhraní PATA. Aby se snížil počet PLL v obvodech, čipset má jen zjednodušený jednokanálový řadič DDR2-400/533 pamětí, přičemž frekvence pamětí je uzamčená vůči frekvenci FSB.

Paměťový řadič má podporovat i úspornější 1,5V DDR2 paměti, které jsou výrobci pamětí v současnosti schopni dodávat, ale nejsou zahrnuty do standardu JEDEC.

Integrovaná zvuková karta je omezena jen na dva kanály, podpory 7.1 kanálů lze dosáhnout až v kombinaci s dokovací stanicí. Zmizela i zátěž, kterou si s sebou čipsety vláčely snad již od nepaměti – řadič pro disketovou mechaniku či paralelní port. Podpory starších rozhraní se ale dostane levným základním deskám pro nettopy určené pro rozvojové země, kam bude část Atomů také směřovat.

Nejslabší Atomy mají být určené především pro stroje postavené na linuxu. Prodražit se má provoz Windows Vista, pro které bude vhodné využívat nejvýkonnější Atomy, jejichž cena se už ale může směle rovnat s klasickými desktopovými procesory (přičemž o výkonu se to říci nedá).

Zařízení postavená na procesorech Intel Atom by se měla začít objevovat během půl roku, zpočátku ve formátu mobilních internetových zařízení s 5" displejem. První generaci MID postavených na Atomu jen málokdo prorokuje velký úspěch – kombinace Atomu a čipsetu SCH je příliš velká na to, aby je bylo možno použít ve skutečných kapesních zařízeních o rozměrech iPhone.

Klepněte pro větší obrázek

Výdrž „velkých“ 5" mobilních počítačů s atomem se má pohybovat v řádech hodin, a ke všemu je tu cena převyšující pět set dolarů – předpokládá se, že se o něj v této podobě budou zajímat především příznivci nových technologií. Úspěch by měl mít v levných subnoteboocích podobných Eee PC. U nich se ale při stávajících cenách může velice nepříznivě podepsat na celkové ceně zařízení – nízká cena Eee PC je jedním z klíčů k úspěchu tohoto subnotebooku od Asusu.

Jak jsme zmiňovali, počítá se i s nasazením do levných stolních počítačů. Výrobci desek už vystavovali prototypy většinou pasivně chlazených základních desek:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Opravdový zlom v oblasti mobilních zařízení by měl nastat s příchodem platformy Moorestown, nástupce Menlow vyráběného 45nm procesem s větším stupněm integrace přímo u procesoru, který se má objevit v letech 2009 či 2010.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Intel, Dailytech, TG Daily, TG Daily, AnandTech, Hardware Upgrade

Kapitoly článku

Témata článku: Video, Atom, Levné stolní počítače, Plát, Křemíkový wafer, Celé jádro, Levné zařízení, Five, Výrobní jádro, Stará grafika, Zlatý důl, Živý stream, Kódové označení, Úprava PC zdroje, Úsporná platforma, Dostačující výkon, Levný model, Úsporný tranzistor, Akcelerátor, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF