Intel a VIA podepsaly mír

Jistě si vzpomenete na vzájemné žaloby v mnoha zemích, které na sebe společnosti Intel a VIA Technologies podaly. Nyní se firmy domluvily na smíru, který určuje další vývoj procesorů i jejich čipových sad. Nuže jaká nás čeká budoucnost?
Historie sporu je vcelku jednoduchá. Roku 2001 vyráběl Intel procesory Pentium 4 v novém pouzdru Socket 478 společně s čipovou sadou i850 s podporou RIMM modulů pro tuto platformu. Společnost VIA Technologies produkovala v té době procesory C3 pro starší patici Socket 370, kterou již Intel opustil. VIA se ovšem rozhodla vyrábět čipovou sadu pro Pentium 4 s názvem P4X266 s podporou DDR SDRAM, což byla paměť mnohem levnější a populárnější. VIA navíc svým čipsetem podporovala dvojnásobné množství paměti (4 GB versus 2 GB u i850).

Soudní spor zahájil Intel v září roku 2001 tvrzením, že procesory a především čipové sady v čele s P4X266 porušují patenty Intelu. Jak to ve světě elektroniky bývá, podala VIA Technologies protižalobu, podle které Intel porušuje 3 patenty, získané koupí konstrukční kanceláře Centaur („WinChip“) firmy IDT. U jediného duelu pochopitelně nezůstalo; obě společnosti se napadaly v různých zemích a pro různé porušování patentů. Celkově se počet sporných patentů vyšplhal na 27 a počet soudních sporů na 11.

Výsledná dohoda oznámená 7. dubna 2003 večer stanovuje, že obě společnosti stáhnou veškeré vzájemné soudní žaloby na všech úrovních. Zároveň se dohodly na vzájemném sdílení patentů pro všechny své produkty po dobu deseti let. Součástí dohody je licence společnosti Intel umožňující společnosti VIA prodávat procesory kompatibilní s instrukční sadou x86, které však nesmí být ani vývody a ani sběrnicí zaměnitelné s procesory Intel.

Společnost Intel se dále zavázala neuplatňovat po dobu tří let na procesory se sběrnicí a vývody společnosti VIA svá patentová práva. Intel dále poskytl společnosti VIA čtyřletou licenci na vývoj, výrobu a prodej čipových sad kompatibilních se sběrnicemi procesorů Intel a zavázal se neuplatňovat na ně po dobu pěti let patentová práva, a to u společnosti VIA ani jejích zákazníků a distributorů. Podle této dohody bude společnost Intel dostávat u vybraných produktů licenční poplatek. Licenční ujednání se nevztahuje na společnost S3 Graphics, částečně vlastněnou společností VIA. Výdaje právního řízení nese každá strana samostatně. Ostatní podmínky této dohody, včetně finančních, nebyly zveřejněny.

Živě komentuje: Není zrovna časté, že by se Intel domluvil s jiným výrobcem procesorů kategorie x86 (tj. s vlastní konkurencí). Díky této smlouvě se společnosti VIA Technologies otvírají a zároveň i zavírají obzory výroby procesorů a čipových sad. VIA tedy může vyrábět a prodávat vlastní procesory x86, ale nesmí to být kategorie, kterou Intel aktivně vyrábí. Jinými slovy se procesorů VIA pro patici Socket 478 nedočkáme. VIA bude tedy i nadále používat patici Socket 370.

Čipové sady jsou na tom jinak. VIA Technologies může vyrábět a prodávat čipsety i pro nejnovější procesory (tj. Socket 478). Právě v patici je ale další podmínka (vzpomeňte na frázi „na procesory se sběrnicí a vývody“). Vtip je v tom, že následná patice LGA (Land Grid Array) 775 pro procesor „Tejas“ je bezvývodová. VIA tedy může svými čipovými sadami podporovat kterýkoli procesor pro Socket 478, ale již ne pro chystanou patici LGA 775.

Myslíte, že vyhrál Intel, VIA Technologies, obě, případně že vyhrála pro obě konkurenční AMD pro procesory, případně SiS pro čipsety?

Diskuze (10) Další článek: Smrtelný virus SARS zasahuje i do světa IT

Témata článku: Různé kategorie, Procesory Intel, Patentový spor, Land

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost