Intel | SSD | Toshiba

Intel a Toshiba nabídnou SSD s technologii PLC. Budou větší a levnější, ale také pomalejší

SSD se postupně prosazují v roli úložiště v počítačích i noteboocích, nicméně důvodem, proč tato technologie ještě nevystrnadila klasické pevné disky, je především vyšší cena za gigabajt prostoru. Minulý týden Intel oznámil, že začne používat technologii PLC (Penta-Level Cell), která v jedné buňce paměti NAND ukládá 5 bitů.

V tuto chvíli ještě nejsou SSD s technologií PLC dostupné, nicméně v dohledné budoucnosti by měly přinést pokles cen a zvýšení kapacity tohoto typu úložiště. O výhodách i nedostatcích inovativního řešení pojednává článek na serveru Ars Technica.

Proč „kouzelné“ PLC zlevní disky?

Abychom pochopili jak a proč to funguje, budeme se muset vrátit do historie SSD. Jednou z nejzákladnějších vlastností tohoto typu disků je kolik bitů lze uložit v každé jednotlivé buňce NAND. Nejjednodušší a nejrobustnější konstrukce je SLC (Single Layer Cell). V ní každá buňka NAND dosahuje jen dvou stavů, které představují jedničku, nebo nulu.

Výhodou SLC je především velmi jednoduchý, a tedy i rychlý zápis dat. Zpravidla se tyto disky také vyznačují schopností „přežít“ více zapisovacích cyklů než složitější konstrukce, což v praxi znamená delší životnost takového úložiště.

Ačkoli se SLC vyznačuje vyšším výkonem, delší životností a lepší spolehlivostí, má také zásadní nevýhodu v podobě vyšších výrobních nákladů. Kvůli tomu se SSD začaly masově prosazovat až s nástupem technologie MLC (Multi-Layer Cell), která do jedné buňky ukládá dva bity. Na ni navázala eMLC se sníženou rychlostí zápisu z důvodu snížení míry chyb.

Vývoj jde dál

Postupem času přišla technologie ukládající tři bity do jedné buňky (TLC – Triple Layer Cell) – najdeme ji například v discích Western Digital Blue či Samsung 860 EVO. Zatím posledním počinem, na který již můžete narazit na pultech prodejen, je QLC (Quadruple Layer Cell) se čtyřmi bity na buňku, k jejímž zástupcům můžeme počítat disky Samsung 860 QVO a Intel 660P.

PLC je zatím poslední novinkou, se kterou v tomto čtvrtletí přicházejí firmy Intel a Toshiba. Intel však, na rozdíl od většiny konkurentů, používá návrh s „plovoucí bránou“ („floating-gate“), který vychází z technologie raných SLC. Odborníci nemají jasno v tom, která technologie je lepší, ale dle Intelu lze díky tomu dosáhnout vyšší hustoty, což znamená, že do stejně velké fyzické oblasti lze integrovat více buněk.

Když už jsme si řekli, že disky SSD s technologií PLC budou větší a levnější, musíme poukázat také na druhou stranu mince – budou pravděpodobně také pomalejší. V tuto chvíli však nelze jednoznačně říci, jak rychlá (nebo pomalá) tato úložiště vlastně budou.

Fyziku však nelze ošálit: se zvyšujícím se počtem odlišných úrovní napětí na buňku, která musí být spolehlivě detekována, roste i doba potřebná k přesnému a spolehlivému čtení a zápisu do těchto buněk. Lze tedy předpokládat, že SSD PLC se budou prosazovat zejména v situacích, kde je hlavní prioritou vyšší kapacita, jako jsou například NASy a datová centra.

Jak vybrat cloudové úložiště?

Diskuze (19) Další článek: Nová tajuplná „sonická zbraň“ Číny: Co je vlastně zač?

Témata článku: Technologie, Intel, SSD, Úložiště, Pevné disky, Toshiba, Zvýšení kapacity, NAND, Western Digital Blue, Technolog, PLC, Buňka, Zapisovač, Bit, SLC, Ars Technica, Lev, Disk, Quadruple, Pevné disky interní na Heureka.czPřed 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém