Intel a Kodak pro Photo CD

Firmy Intel a Kodak uzavřely smlouvu ve výši 150 miliónů dolarů za účelem digitálního zpracování fotek z klasických filmů a negativů na CD-R.
Firmy Intel a Kodak uzavřely smlouvu ve výši 150 miliónů dolarů za účelem digitálního zpracování fotek z klasických filmů a negativů.

Systém bude pracovat na principu skenování fotek přímo z negativů a ukládání na CD-R pomocí technologie Intelu. Nebude se však jednat o skenování v přímém slova smyslu (jako bod po bodu). Systém bude obsahovat obrazový snímač CMOS, který je obdobou snímačů u digitálních fotoaparátů. Celá kopie negativu se tedy pořídí v jednom okamžiku. Proces se tedy oproti nynějším principů pořizování fotek na CD výrazně zkrátí. Jako nosič dat bude sloužit Photo CD od Kodaku, na kterém již tato firma delší dobu pracovala. Proto si ji také Intel při vývoji tohoto systému vybral za partnera.

Výhoda fotek v digitální podobě je značná. Počínaje lepší možností editace (v klasické fotografii tzv. "retušování"). Filtrace barev a převod barevné fotografie na černobílou. Přehlednost uložení všech svých fotoalb. Barvy oproti klasické fotografii nikdy nevyblednou. Pomocí grafických programů (např. Adobe) nebo přímo formátu Photo CD můžeme dosáhnout ještě dalších věcí jako např. titulkování a odstranění tzv. "červených očí".

Intel bude vyrábět přímo jednoúčelové systémy, které nebudou obsahovat PC. Tyto systémy pak budou instalovány v obchodech s fotografickými materiály a zákazníci tak přímo dostanou se svým negativem i fotky na CD.

Zařízení bude však možné si pořídit i ke svému počítači. Požadavky na PC jsou procesor Pentium, mechanika CD, minimálně 16 MB RAM a operační systém Windows 95, 98 nebo Windows NT. Uživatelé s operačním systémem Windows 3.1 a Macintosh budou moci fotografie na CD pouze prohlížet a nemohou tak plně využít ostatních funkcí systému.

Výrobek je zatím ve vývoji a prodej se očekává začátkem příštího roku. Cena za jedno Photo CD se odhaduje v rozmezí 8,95 až 10,95 USD.

Váš názor Další článek: Nové Aptivy od IBM vás poslouchají

Témata článku: Windows, Kodak, Fotka, Fotoalba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost