Intel a DDR paměti: Láska na druhý pohled

Láska na celý život je moc krásná věc. V běžném životě to však již tak moc časté není a už vůbec ne, když jde o byznys. Intel se bláznivě "zamiloval" do RAMBUSu, dokonce si ho i "vzal". Nyní to již, ale po několika letech manželství hodně skřípe. Intel si proto našel dlouho odvrhovanou lásku - DDR SD RAM paměti. Vypadá to, že z toho bude láska jako trám.
Dohoda s RAMBUSem nebyla pro Intel tím nejšťastnějším tahem. Intel celou kauzu sice v pohodě přestál, přesto ale o pár "desítek či stovek" miliónů dolarů přišel. První čipset s podporou pamětí RDRAM (Rambus DRAM) - i820 neboli Camino - zcela totiž propadl - byl uveden ještě v době, kdy RDRAMy byly neuvěřitelně drahé. S RDRAMů pro Pentia III po aféře "Caminogate" se skutečně upustilo - tyto paměti však byla stále zůstavaly ve hře jako "jediné paměti pro Pentium 4". 

Přesně podle tohoto schématu vznikl pro Pentia 4 čipset i850, který dokáže spolupracovat jen s pamětmi RDRAM. Ty sice od dob i820 rapidně zlevnily, ale i přesto jsou pořád dvakrát dražší než alternativní paměti DDR SDRAM - ty pak již určitou dobu s úspěchem "zaměstnává" konkurenční AMD. Po době Rambusové euforie je nyní i u Intelu jasné, že paměti DDR jsou perspektivnější, ale smlouva s RAMBUSem mu přikazuje, aby nepoužíval DDR paměti. Tato smlouva však vyprší až koncem tohoto roku, a proto se Intel na tuto chvíli horečně připravuje.

Klepněte pro větší obrázek

V létě se objevil SDRAM čipset pro Pentium 4 - i845. Ten je sice poměrně nevýkonný, ale z hlediska marketingu se jedná o bombu. V poslední době se takových počítačů prodávají kvanta. No neberte to: Pentium 4 1,5 GHz a 512 MB RAM za 30 000 Kč. Na první pohled to vypadá slibně, ale již málokterý laik ví, že je taková sestava v některých aplikacích pomalejší než Duron 1 GHz na AMD 760 s DDR pamětmi. Ono ne nadarmo se netrpělivě čeká na druhou revizi i845: i845D neboli Brookdale D. Jedná se o první DDR čipset od Intelu. Sice se již na trhu objevilo několik DDR čipsetů pro Pentium 4 - VIA P4X266 a SiS 645 - ale přece jen, čipset od Intel je čipset od Intelu. Značka Intel prostě představuje pro mnoho uživatelů punc kvality, a obecně se považuje, že i845D bude nejlepší DDR čipset pro Pentium 4. Mnoho lidí dokonce do něho vkládá naděje, že překoná i i850 založenou na RDRAMech.

Jak to tedy s i845D je a kdy se objeví? Intel i845D by se měl "oficiálně" objevit začátkem příštího roku. Neoficiálně by se měl objevit již v prosinci. Intel již tento čipset dávno má - klasický i845 DDR paměti interně podporuje, stačí jen tento čip lehce upravit a hle - máme i845D. Problém s uvedením není technologický, pouze právní. I výrobci desek tento čipset mají a pomalu si do zásoby začínají dělat desky. Jako úplně první se objevily obrázky desky paradoxně od ECS, která se s Intelem zrovna příliš nekamarádí.  Jedná se o microATX řešení, ale i přesto vypadá zajímavě. 

Klepněte pro větší obrázek

Dokonce se objevili i první benchmark s i845D a všemi jeho konkurenty i "bratry" . Je proveden ve velmi oblíbeném Memory benchamrku ze SiSoft Sandry.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud si můžete všimnout, čipsety využívající DDR paměti jsou z hlediska reálné propustnosti na stejné úrovni. Sice SiS zaostává o 5 % a VIA je o 1 % až 2 % procenta lepší - ale takové rozdíly v normálním životě nepoznáte. Nejzajímavější rozdíl je oproti SDRAMové i845, zde je procentuální rozdíl 35 % a to již lze i subjektivně poznat. SDRAM paměti jsou doopravdy již hodně zastaralé, a podle mého názoru do nových počítačů nepoužitelné. Pokud Pentium 4, tak jedině s RDRAM nebo DDR RAM.

Čipset i845D je zajímavý, ale je to jenom začátek. Po novém roce nás Intel překvapí o mnoho pokročilejšími DDR řešeními. Jako první se objeví Brookdale G neboli také i845 G. Tento čipset již bude mít podporu 533 MHz FSB sběrnice (quad pumped, základní frekvence je 133 MHz), 333 MHz DDR pamětí (jen tak pro zasmání: SiS ve stejnou dobu uvede čipset s podporou 400 MHz DDR pamětí) a jeho southbridge ICH4 bude mít integrovaný USB 2.0 řadič. Tento čipset ponese označení "Northwood ready" (podpora 0,13 mikron Pentia 4). Také se objeví verze s integrovanou grafickou kartou - i845 GL.

Poté (ke konci příštího roku) bude následovat "bomba" s kódovým označením Granite Bay. Jedná se o čipset s podporou dvojkanálových DDR pamětí s frekvencí 333 MHz (je možné, že Intel zvládne i podporu 400 MHz pamětí) a hlavní lahůdkou je AGP 8x. Mňam !

Na začátek roku 2003 se připravuje čipset SpringDale, který bude určen pro zbrusu nové Pentium 4 vyráběné 0,09 mikron technologií, kromě toho slibuje podporu DDR paměti druhé generace, tzv. DDR-II.

Jak jde vidět Intel to s DDR SDRAM pamětmi myslí vážně, pokouší se dohnat to co za poslední dva roky s RAMBUSy zameškal. Intel nadále bude podporovat RAMBUSy, ale již zdaleka ne tak rezolutně. Čipsety pro novou generaci PC1066 RDRAM se připravují, ale podle všeho: DDRka mají u Intelu prioritu.

Jan Dudek

Diskuze (10) Další článek: Napster bude brzo překonán

Témata článku: Byznys, Paměti, Láska, Druh, Bomb, Pohled, Paměť, DDR, Normální život, Druhý pohled


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5