Láska na celý život je moc krásná věc. V běžném životě to však již tak moc časté není a už vůbec ne, když jde o byznys. Intel se bláznivě "zamiloval" do RAMBUSu, dokonce si ho i "vzal". Nyní to již, ale po několika letech manželství hodně skřípe. Intel si proto našel dlouho odvrhovanou lásku - DDR SD RAM paměti. Vypadá to, že z toho bude láska jako trám.
Dohoda s RAMBUSem nebyla pro Intel tím nejšťastnějším tahem. Intel celou kauzu sice v pohodě přestál, přesto ale o pár "desítek či stovek" miliónů dolarů přišel. První čipset s podporou pamětí RDRAM (Rambus DRAM) -
i820 neboli
Camino - zcela totiž propadl - byl uveden ještě v době, kdy RDRAMy byly neuvěřitelně drahé. S RDRAMů pro Pentia III po aféře "Caminogate" se skutečně upustilo - tyto paměti však byla stále zůstavaly ve hře jako "jediné paměti pro Pentium 4".
Přesně podle tohoto schématu vznikl pro Pentia 4 čipset i850, který dokáže spolupracovat jen s pamětmi RDRAM. Ty sice od dob i820 rapidně zlevnily, ale i přesto jsou pořád dvakrát dražší než alternativní paměti DDR SDRAM - ty pak již určitou dobu s úspěchem "zaměstnává" konkurenční AMD. Po době Rambusové euforie je nyní i u Intelu jasné, že paměti DDR jsou perspektivnější, ale smlouva s RAMBUSem mu přikazuje, aby nepoužíval DDR paměti. Tato smlouva však vyprší až koncem tohoto roku, a proto se Intel na tuto chvíli horečně připravuje.

V létě se objevil SDRAM čipset pro Pentium 4 - i845. Ten je sice poměrně nevýkonný, ale z hlediska marketingu se jedná o bombu. V poslední době se takových počítačů prodávají kvanta. No neberte to: Pentium 4 1,5 GHz a 512 MB RAM za 30 000 Kč. Na první pohled to vypadá slibně, ale již málokterý laik ví, že je taková sestava v některých aplikacích pomalejší než Duron 1 GHz na AMD 760 s DDR pamětmi. Ono ne nadarmo se netrpělivě čeká na druhou revizi i845: i845D neboli Brookdale D. Jedná se o první DDR čipset od Intelu. Sice se již na trhu objevilo několik DDR čipsetů pro Pentium 4 - VIA P4X266 a SiS 645 - ale přece jen, čipset od Intel je čipset od Intelu. Značka Intel prostě představuje pro mnoho uživatelů punc kvality, a obecně se považuje, že i845D bude nejlepší DDR čipset pro Pentium 4. Mnoho lidí dokonce do něho vkládá naděje, že překoná i i850 založenou na RDRAMech.
Jak to tedy s i845D je a kdy se objeví? Intel i845D by se měl "oficiálně" objevit začátkem příštího roku. Neoficiálně by se měl objevit již v prosinci. Intel již tento čipset dávno má - klasický i845 DDR paměti interně podporuje, stačí jen tento čip lehce upravit a hle - máme i845D. Problém s uvedením není technologický, pouze právní. I výrobci desek tento čipset mají a pomalu si do zásoby začínají dělat desky. Jako úplně první se objevily obrázky desky paradoxně od ECS, která se s Intelem zrovna příliš nekamarádí. Jedná se o microATX řešení, ale i přesto vypadá zajímavě.

Dokonce se objevili i první benchmark s i845D a všemi jeho konkurenty i "bratry" . Je proveden ve velmi oblíbeném Memory benchamrku ze SiSoft Sandry.

Pokud si můžete všimnout, čipsety využívající DDR paměti jsou z hlediska reálné propustnosti na stejné úrovni. Sice SiS zaostává o 5 % a VIA je o 1 % až 2 % procenta lepší - ale takové rozdíly v normálním životě nepoznáte. Nejzajímavější rozdíl je oproti SDRAMové i845, zde je procentuální rozdíl 35 % a to již lze i subjektivně poznat. SDRAM paměti jsou doopravdy již hodně zastaralé, a podle mého názoru do nových počítačů nepoužitelné. Pokud Pentium 4, tak jedině s RDRAM nebo DDR RAM.
Čipset i845D je zajímavý, ale je to jenom začátek. Po novém roce nás Intel překvapí o mnoho pokročilejšími DDR řešeními. Jako první se objeví Brookdale G neboli také i845 G. Tento čipset již bude mít podporu 533 MHz FSB sběrnice (quad pumped, základní frekvence je 133 MHz), 333 MHz DDR pamětí (jen tak pro zasmání: SiS ve stejnou dobu uvede čipset s podporou 400 MHz DDR pamětí) a jeho southbridge ICH4 bude mít integrovaný USB 2.0 řadič. Tento čipset ponese označení "Northwood ready" (podpora 0,13 mikron Pentia 4). Také se objeví verze s integrovanou grafickou kartou - i845 GL.
Poté (ke konci příštího roku) bude následovat "bomba" s kódovým označením Granite Bay. Jedná se o čipset s podporou dvojkanálových DDR pamětí s frekvencí 333 MHz (je možné, že Intel zvládne i podporu 400 MHz pamětí) a hlavní lahůdkou je AGP 8x. Mňam !
Na začátek roku 2003 se připravuje čipset SpringDale, který bude určen pro zbrusu nové Pentium 4 vyráběné 0,09 mikron technologií, kromě toho slibuje podporu DDR paměti druhé generace, tzv. DDR-II.
Jak jde vidět Intel to s DDR SDRAM pamětmi myslí vážně, pokouší se dohnat to co za poslední dva roky s RAMBUSy zameškal. Intel nadále bude podporovat RAMBUSy, ale již zdaleka ne tak rezolutně. Čipsety pro novou generaci PC1066 RDRAM se připravují, ale podle všeho: DDRka mají u Intelu prioritu.
Jan Dudek