Instant Messaging ve firmách

Po přehledu programů pro instant messaging mezi koncovými uživateli přišel čas pro malý nástin specializovaných aplikací tohoto typu určených firmám. Hlavním rozdílem oproti běžným kecálkům je větší úroveň zabezpečení a integrace do firemních informačních systémů.
Programy typu ICQ jsou velice příjemným způsobem komunikace, který umožňuje, ale nevyžaduje, okamžitou reakci na obdržený vzkaz a navíc uchovává informace o průběhu komunikace. Většina programů tohoto typu navíc zabírá jen malý díl systémových prostředků a proto se dají používat i na kancelářských počítačích, které mají minimum operační paměti. Pro podnikové nasazení však obecně dostupné programy nabízené zdarma nejsou příliš vhodné kvůli špatnému zabezpečení. Tento nedostatek a další specifické potřeby firemních zákazníků se snaží využít autoři komerčních IM aplikací nabízející vlastní řešení pro korporátní zákazníky. Trh s komerčními IM programy v roce 2002 představoval 133 milionů dolarů, v roce 2005 už to ale má být více než miliarda. A podle Gartner Group bude v roce 2006 instant messaging používaný ke komunikaci častěji než e-mail.

Pro podnikové nasazení obecně nejsou dostupné programy nabízené zdarma příliš vhodné kvůli špatnému zabezpečení.

Zatím je ale scéna IM roztříštěná a jednotlivé sítě spolu až na výjimky nekomunikují, i když existuje i standard vyvinutý IEFT (The Internet Engineering Task Force) SIP for Instant Messaging and Presence Leveraging Extensions (SIMPLE). Ale ani tady není situace jednoznačná a proti standardu SIMPLE stojí Extensible Messaging and Presence Protocol (XMMPP), který propagují vývojáři sítě Jabber. Do oblasti propojování sítí instant messangerů vnáší nový vítr také mimosoudní vyrovnání Microsoftu a společnosti AOL/Time Warner, které předpokládá propojení IM sítí těchto dvou firem.

Zavedení jednotné sítě pro IM systémy je zatím ještě otázkou budoucnosti, ale firmy zavádějí IM už teď, a protože klasické programy určené domácím uživatelům nenabízejí dostatek funkcí potřebný pro bezpečné podnikání, podíváme se na přehled dnes dostupných systémů určených korporátním zákazníkům, i když tento výčet zdaleka nebude kompletní.

AOL

Velká trojka popsaná už v prvním přehledu IM messengerů má zastoupení i v oblasti firemní klientely. Aplikace Enterprise AIM je kompatibilní s běžným messengerem od AOL, ale nabízí významná vylepšení za použití technologií společnost FaceTime. Správce systému může nastavit omezení komunikace pouze na zaměstnance firmy a zákazníky nebo pouze části dané společnosti. Enterprise verze také zaručuje identitu uživatele a podporuje spolupráci s antivirovými systémy. Součástí aplikace je také centrální archivace komunikace v síti AIM nebo monitorování určitých klíčových slov a podobně.

Základní komponentou Enterprise AIM je Enterprise Gateway, která je nainstalovaná na lokální síti a funguje jako proxy mezi prostorem za firemním firewallem a veřejně dostupnou sítí AIM. Kromě možnosti omezení komunikace Gatewate slouží k přesměrování zpráv uživatelům AIM uvnitř společnosti pouze přes lokální síť místo, aby nejprve putovaly na oficiální server. AIM Enterprise Gateway server podporuje souběžnou komunikaci až 10 000 uživatelů a existuje ve verzích pro Windows 2000 Server nebo Rad Hat Linux a pracuje s databázemi Oracle 9i a Microsoft SQL

Doplňující funkce zahrnují vytváření uživatelských jmen ve formátu jméno@firma nezávisle na uživatelském jménu. Korporátní uživatelé získají také přístup k Developer Access Package and Certified Developer Programu pro možnost začlenění AIM do vlastních aplikací.

Cena licence Enterprise AIM se pohybuje mezi 34-40 USD na uživatele podle objemu objednávky.

Microsoft

Microsoft, který nabízí koncovým uživatelům svůj MSN Messenger, má speciální nabídku i pro firemní zákazníky v podobě MSN Messenger Connect. Tento program ale slouží pouze jako přestupní stanice před uvedením nového systému s kódovým označením Greenwich, který má být uveden během roku 2003. MS nedávno zveřejnil první betaverzi tohoto nového systému.

Služba MSN Messenger Connect je integrována s Windows 2000 serverem, API Active Directory a SQL Serverem 2000. Veškerý průběh komunikace v MSN je automaticky ukládán do databáze. Záznam komunikace a vyhledávání specifických řetězců je založeno stejně jako v případě AIM na technologiích společnosti FaceTime a IMlogic. Úroveň zabezpečení systému je na úrovni, která odpovídá požadavkům americké SEC (Securities and Exchange Commission). Hromadná správa uživatelských účtů je stejně jako u AIM samozřejmostí.

Greenwich chystaný na tento rok má přinést oproti MSN nástroje pro hlasovou komunikaci a videokonference. Specializovaný IM systém založený na platformě Greenwich už používá Reuters Messaging.

Předplatné služby MSN Messenger Connect pro jednoho uživatele stojí 24 USD ročně s možností množstevních slev.

Yahoo!

Služba Yahoo! Messenger Enterprise Edition funguje v rámci veřejné sítě Yahoo! Messengeru, autentifikace uživatelů probíhá porovnáním e-mailové adresy zadané do aplikace s firemním adresářem pomocí protokolu LDAP. Uživatelé mohou propojit svůj soukromý i firemní účet pro zachování databáze. Pro utajení probíhající komunikace Yahoo! IM používá 128bitové šifrování založené na SSL, které je dostupné i pro civilní verzi aplikace. Doplňkové služby, jako informace o pohybu cen na akciových trzích, je možné nahradit informacemi z firemního portálu či jiným obsahem.

Standardní zaznamenávání komunikace může být vylepšen o nástroje pro audit různých výrobců jako je BEA, Oracle nebo Sun.

Cena licence je 30 USD na uživatele s možností množstevních slev.

Asynchrony Solutions

Aplikace Envoke spolu se serverovým software byla vyvinuta na základě požadavků amerického ministerstva obrany (DoD) jako základ balíku aplikací pro spolupráci v rámci operací ministerstva obrany nazvaného Defense Collaboration Tool Suite. V současné době je možné Envoke běžně objednat a používat.

Klepněte pro větší obrázek

Už ze zadaných specifikací DoD vyplývá, že produkt je schopný spolupráce s okolním prostředím na různých platformách. Z aplikace Envoke je možné komunikovat přímo s programy CUSeeMee, Lotus Sametime nebo Microsoft NetMeeting. Envoke lze také integrovat do rozsáhlejších informačních systémů včetně CRM a internetových portálů.

Komunikace v rámci Envoke probíhá pomocí HTTPS protokolu používaného například pro šifrované přenosy komerčních transakcí obsahujících čísla kreditních karet a podobně. Zaznamenávání průběhu komunikace i přenesených souborů je samozřejmá. Serverový software je k dispozici pro platformy Solaris, Windows a Linux, přičemž klient funguje také na Palm OS, Pocket PC a jako Java skript.

Cena není uvedena.

Communicator 

Aplikace Communicator Hub IM se na trhu firemních IM klientů pohybuje už nějaký čas. Narozdíl od veřejně dostupné konkurence HUB IM nedovoluje uživatelům používat přezdívky, ale vyžaduje autentizaci uživatelského jména oproti firemní databázi.

Communicator v roce 1999 zaznamenal významný úspěch, když získal smlouvu na 50 000 uživatelských licencí platných do roku 2006 mezi osmi velkými brookerskými společnostmi na Wall Street. Specialitou Communicatoru je služba Hub ID, která spočívá v externí správě databáze uživatelů, která v případě spolupracujících walstreetských firem představuje 300 000 kontaktů. Systém správy uživatelů slouží jako vzor pro specifikace projektu Liberty Alliance. Hub IM se pak díky tomu má stát prvním LA certifikovaným produktem pro komerční sféru.

Cena je stanovena na 50 USD za uživatele a rok.

IBM/Lotus

Lotus Sametime nyní ve verzi 3 je přínosem IBM do oblasti firemní komunikace. V současnosti jde o nejrozšířenější firemní řešení pro IM s osmi miliony uživatelů. Systém sestává ze serverového software, klientů, vývojářského toolkitu a dalších komponent. Sametime podporuje kromě textové komunikace také audio a video přenosy, sdílení aplikací a kreslící tabuli.

Klepněte pro větší obrázek

Sametime IM Gateway umožňuje bezpečné propojení s uživateli jiných IM sítí, Enterprise Meeting Server podporuje konání webových konferencí v rámci celé firmy a Sametime Everyplace pak slouží k rozšíření funkcionalit celého systému na kapesní počítače a mobilní telefony. Verze 3.0 už navíc obsahuje podporu protokolu SIMPLE, takže administrátor sítě může povolit komunikaci s uživateli jiných IM systémů.

IMLogic

IM Manager od IM Logicu nenabízí vlastní síť pro instant messaging, ale pouze serverový software, který umožní zavedení firemních standardů na stávajících IM platformách AOL, MSN, Yahoo! a Sametime. Tento software umožní autentifikaci uživatelů v databázi typu LMAP a umožní monitorovat různé typy komunikace.Veškeré zprávy, které projdou sítí, IM Manager shromažďuje v databázi s podporou vyhledávání a auditů. Systém může zároveň užívat až 30 000 uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

Jabber

Komunikační software Jabber je v současné době rozšířen na největším počtu platforem včetně mobilních telefonů s podporou Javy. Firemní verze Jabberu staví na protokolu XMMP, který vychází ze specifikací jazyka XML. Serverový software, který běžně slouží veřejné síti, lze nakonfigurovat tak, aby pracoval pouze na lokální síti, pokud to požadavky na zabezpečení vyžadují.

Klepněte pro větší obrázek

Od poslední verze Jabber XIM serveru podporuje Jabber vytváření virtuálních skupin, hromadné šíření vzkazů vybraným skupinám, integraci s emailem i šifrovanou komunikaci. Díky podpoře XML je možné přes Jabber doručovat i datový obsah v různých formách. Brandingová licence pak umožňuje vytvoření vlastního vzhledu klienta podle potřeb firmy s jejím logem a grafikou.

WiredRed

Aplikace s názvem e/pop 3.0 je další dravou štikou v oblasti firemní IM komunikace. e/pop nabízí bohaté možnosti formátování textu v jednotlivých zprávách včetně přidání zvuků, hromadné rozesílání zpráv vybraným skupinám i centrálně šířené zprávy určené všem uživatelům služby. Program nabízí také možnost vytvoření předdefinovaných vzkazů pro různé příležitosti včetně grafické úpravy a hlaviček.

Klepněte pro větší obrázek

Komunikace probíhá na proprietární platformě Real Time Routing Architecture s podporou bezpečnostních technologií RC4, DES, 3DES, AES a RSA. V současnosti používá e/pop přibližně 3 000 firem a také americká armáda.

Cena licence pro jednoho uživatele 40 USD.

Diskuze (9) Další článek: Nejhledanější na Centrum.cz: Ošklivka Betty předehnala Kobzanovou

Témata článku: Instant Messaging, Různé požadavky, Presence, Nová přezdívka, Simple, Messenger, Uživatelské jméno, Dostupná komponenta, Dostupná síť, Greenwich, Facetime, Dostupná zpráva, Informační tabule, Veřejná komunikace, Firemní účet, Firemní standard, Různé typy, Různé systémy, Lokální síť, Firemní firewall, NetMeeting, Různá omezení, Významný úspěch, Instant, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor