Instalace Windows 98 zdánlivě ztuhne při vytváření spouštěcí diskety

Když při instalaci Windows 98 z prostředí DOSu zadáte v procesu instalace vytvoření instalační diskety, může se stát, že instalace jakoby ztuhne a nepokračuje dále.
Když při instalaci Windows 98 z prostředí DOSu zadáte v procesu instalace vytvoření instalační diskety (což je doporučený postup), může se stát, že instalace jakoby „ztuhne“ a nepokračuje dále.

Příčinou je nechtěné klepnutí na pozadí instalačního procesu (hlavní průvodce instalací) v okamžiku, kdy jste žádáni o vložení diskety. Okno Průvodce se totiž umístí do popředí a protože je velké, zakryje okno s výzvou ke vložení diskety do mechaniky; tato výzva je nyní neviditelná v pozadí a i když vložíte disketu, čeká na vaše stisknutí tlačítka „OK“.

Pokud už tato situace nastane, je pokračování jednoduché – odsuňte Průvodce stranou, aby se objevil dialog Vložte disketu a pokračujte dále. Musíte si ovšem uvědomit, že se tento případ stal – raději proto místo toho při instalaci buďte pozorní a sledujte pečlivě výzvy instalačního programu.

Fáze 3. Bývá obvykle úplně nejhorší, zejména u obskurních počítačů. Instalátor totiž zjišťuje, jaké komponenty se ve vašem počítači nalézají, hledá pro ně ovladače a instaluje je. Čím méně typické zařízení, tím více problémů – počítač může při tomto detekování „ztuhnout“ a ve výjimečných případech je tento krok v instalaci vůbec posledním – ukáže se, že na této konfiguraci počítače není možné Windows 98 vůbec rozběhnout. Pokud počítač ztuhne, není nic ztraceno – vyčkejte nějakou dobu (dvě minuty by měly stačit), zda se nic nestane: zda neposkočí indikátor postupu detekce, zda „nevrkne“ pevný disk, a pokud se tak nestane, restartujte počítač tlačítkem Reset. Instalace se po restartu rozběhne znovu a tuto fázi přeskočí. Neštěstí nechodí samo, a tudíž často dojde k ztuhnutí zase – instalátor přesně neví, jak velký kousek instalace má přeskočit a přeskočí příliš malý. Opět, měly by stačit tři restarty v určité fázi (detekce určitého zařízení, dané procento dokončenosti); pokud se už věci nehnou z místa, asi nebude stačit ani padesát restartů a je nutné pokračovat jinými cestami, bohužel nelehkými.

Váš názor Další článek: Počítač zdarma, pokud si z něj uděláte nákupní košík

Témata článku: Windows, Fáze, Vytváření, Doporučený postup, Disketa, Win +, Window, Určité zařízení, Windows +, Restart, Velký kousek, Instalace, Reset, Instalace Windows


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 32

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně