Windows 10 | Aktualizace | Windows Update

Instalace dvou srpnových aktualizací Windows 10 končí chybovou hláškou, hlásí uživatelé

Instalace dvou srpnových aktualizací Windows 10 končí chybovou hláškou, hlásí uživatelé

V úterý 11. srpna vydal Microsoft další várku aktualizací pro svůj operační systém Windows 10. Konkrétně se jednalo o opravné balíčky pro sestavení 1903, 1909 a 2004. Přinejmenším se dvěma aktualizacemi – KB4565351 a KB4566782 – však mohou nastat potíže, informuje server Windows Latest.

Část uživatelů začala záhy po vydání hlásit problémy se srpnovými kumulativními záplatami. Nejčastěji zaznívaly stížnosti na to, že jejich instalace selhala s nejrůznějšími nicneříkajícími chybovými hláškami.

Zlobivé záplaty

Problém se projevuje tak, že v průběhu instalace záplat dojde k chybě 0x800f0988, 0x800f081f, či 0x800f08a. Následně systém oznámí uživateli: „Při instalaci aktualizací došlo k problémům, ale zkusíme to znovu později. Pokud chcete vyhledat informace na webu nebo kontaktovat podporu, může to udělat pomocí kódu“, načež následuje číslo chyby.

Uvedené potíže se nejčastěji objevují při instalaci záplaty KB4566782 na Windows 10 verze 2004, respektive balíčku KB4565351 na Windows 10 verze 1909 a 1903. Nejčastěji hlášený kód chyby je 0x800f081f, což by dle dostupných informací mohlo souviset s chybějícími soubory ve složce WinSXS, ve které jsou uloženy různé kopie dynamických knihoven a systémových souborů.

Víceméně podobné potíže hlásí uživatelé na diskuzním fóru komunitní podpory, Redditu a Centru Feedback, ale i na sociálních sítích. Jeden z postižených například napsal na Twitter: „Nemohu nainstalovat KB4566782 na dva nezávislé počítače – jeden v práci, druhý v kanceláři. Restartují se, neustále se otáčí na černé obrazovce, a nakonec po restartu napíšou, že nelze nainstalovat.“ Další uživatelé hlásí po instalaci záplaty KB4565351 problémy se zvukem.

Řešení? Zatím v nedohlednu

V tuto chvíli neexistuje žádné oficiální řešení problémů s uvedenými aktualizacemi. Jednou z možností je jejich stažení z katalogu Microsoft Update a následná manuální instalace. Konkrétní postup vypadá následovně:

  1. Otevřete Katalog služby Microsoft Update.
  2. Do vyhledávacího pole zadejte číslo balíčku, který vám nejde nainstalovat – tedy KB4565351, či KB4566782.
  3. Vyhledejte verzi vhodnou pro svůj operační systém.
  4. Klepněte na tlačítko Stáhnout.
  5. Nainstalujte stažený balíček.
  6. Restartujte operační systém.

Další možností je pozastavení automatických aktualizací do doby, dokud Microsoft neopraví výše uvedené problémy. Tuto volbu najdete v Nastavení-Aktualizace a zabezpečení-Windows Update-Dočasně pozastavit aktualizace na dobu 7 dní.

Diskuze (20) Další článek: Starlink opravdu funguje. První nadšenci už ho zkoušejí a měří rychlost ve Speedtestu

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Twitter, Aktualizace, Reddit, Windows Update, Windows Latest, Operační systém, Instalace, HLA, Centr Feedback, Záplata, Hláška, Microsoft Update, Uživatelé, Chybová hláška, Balíček, INSRecenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
Obejděte restrikce. Návod, jak ve Windows 11 už dnes spustíte aplikace pro Android

Obejděte restrikce. Návod, jak ve Windows 11 už dnes spustíte aplikace pro Android

** Microsoft včera pro americké beta testery zprovoznil běh Android aplikací na Windows 11 ** Stačí však půlhodinka, a můžete si Android aplikace rozjet i vy, a to bez vstupu do programu Insider ** Jaké jsou vlastně možnosti platformy Windows Subsystem for Android?

Martin Chroust
Windows 11Mobilní hry
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály