Instalace a zprovoznění WWW serveru Apache pro Windows 95,98 a NT

Chcete si vyzkoušet WWW server Apache na svém počítači? Poradíme, jak jej nainstalovat a rychle zprovoznit.
Ze serveru Apache si stáhněte poslední verzi 1.3.3 (soubor apache_1_3_3.exe) a nainstalujte jej do standardního adresáře C:\Program Files\Apache Group\Apache.

Nyní upravte soubor C:\Program Files\Apache Group\Apache\conf\httpd.conf ,kde zrušte zaškrtnutí (#) políčka ServerName (název www serveru) a doplňte název svého počítače. Pokud jej neznáte, dá se snadno zjistit pomocí programu C:\Windows\winipcfg.exe, kde je vidět jak IP adresa vašeho počítače, tak i jmenná adresa vašeho PC. (klikněte na tlačítko "Podrobnosti", položka "jméno hostitele"). Pokud nejste připojeni k síti (např: chcete si Apache nainstalovat doma na svoje PC), pak můžete zadat jako jméno serveru localhost nebo podobně.

Pokud chcete přidat některý z modulů, není nic jednoduššího, než zrušit zaškrtnutí u polička LoadModule v souboru C:\Program Files\Apache Group\Apache\conf\httpd.conf. Řekneme, že chcete, aby server umožňoval vysílání cookies. K tomuto účelu je potřebný modul mod_usertrack. Zrušíme tedy zaškrtnutí pro řádek, kde se nachází tento modul.

V souboru C:\Program Files\Apache Group\Apache\conf&srm.conf zrušte zaškrtnutí (#) políčka ScriptAlias. ScriptAlias je symbolický odkaz, který říká, že všechny odkazy na adresář /cgi-bin/ se přesměrují do adresáře C:\Program Files\Apache Group\Apache\cgi-bin (adresář pro CGI scripty). Pokud byste toto zaškrtnutí nezrušili, pak by se vám adresář odkazoval na C:\Program Files\Apache Group\Apache\htdocs\cgi-bin (obyčejný adresář pro HTML soubory, kde nelze spouštět CGI scripty), a to my nechceme. Všimněte si, že v druhém případě do cesty navíc přibyl řetězec "htdocs".

Pokud necháte další nastavení v původním tvaru, pak DocumentRoot, tedy adresář kam můžete umisťovat HTML soubory, je C:\Program Files\Apache Group\Apache\htdocs.

Po těchto krocích můžete spustit soubor C:\Program Files\Apache Group\Apache\Apache.exe -f C:\Program Files\Apache Group\Apache\httpd/conf.conf . Nyní stačí zkusit zadat ve svém www prohlížeči název vašeho serveru a pokud se objeví úvodní stránka, kde by mělo být logo Apache a odkaz na manuálové stránky, které se nacházejí na vašem PC, pak je vše v pořádku a vy máte svůj web server.

Program Apache.exe můžete spustit s několika parametry, které jsou dosti užitečné:

-? výpis nápovědy
-l výpis nahraných modulů.
-v zobrazí aktuální verzi
-V zobrazí aktuální nastavení
-k shutdown shození apache (ukončení činnosti)
-k restart restart apache
-t test správnosti konfiguračních souborů
-h výpis příkazů v konfiguračních souborech
-f file ukáže na konfigurační soubor

Viz také:
Popis serveru Apache a jeho možností

Diskuze (2) Další článek: Oprava pro kuriózní chybu v Internet Exploreru je na světě

Témata článku: Software, Windows, Programování, Window, Windows +, Apache, Program Files, Win +, Group, APAC, Instalace, INS, Standardní adresa, Zprovoznění


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5