Facebook | Sociální sítě | Instagram

Instagram spouští Reels. Snaží se naplno konkurovat TikToku

Facebook se dlouhodobě snaží vytvořit konkurenci TikToku, všechny jeho předchozí pokusy se ale nezdařily. Nyní si ale bere na pomoc svou největší zbraň – Instagram. Do něj přidává funkci Reels, která umožňuje sdílet krátká videa. Je dostupná ode dnešního dne.

Instagram Reels nejsou úplnou novinkou – Facebook funkci již několik měsíců testoval ve vybraných státech a v červnu se dokonce funkce rozšířila i do Evropy. Nyní ale konečně dochází k celosvětovému spuštění a týká se to i nás.

Sociální síť se tak snaží přinést uživatelům další formát, který mohou v rámci Instagramu sdílet. Kromě fotografií a videí v rámci profilu, či příběhů, které mizí po 24 hodinách, tak bude možné natočit krátké, maximálně 15sekundové video. Reels přitom získají i vlastní novou záložku na profilech.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadají Reels, integrovány jsou přímo v rámci Instagramu.

Hlavní zaměření je tak na zábavu a dle čísel z Instagramu již v dnešní době je přibližně 45 % videí nahraných na profil kratších než 15 sekund, v rámci Stories (příběhů) je to i více.

Druhým důvodem pro spuštění novinky je samozřejmě i rostoucí popularita TikToku, který je na podobná videa zaměřený. I v rámci Instagramu tak bude možné používat nejrůznější efekty, jako je zpomalení či zrychlení, hudební podkres  a nejrůznější filtry a masky. To je jedna z věcí, která Reels od TikToku odlišuje – mají k dispozici velkou knihovnu filtrů, které navíc mohou vytvářet přímo uživatelé.

Tou druhou je právě napojení již na existující síť s miliardou uživatelů. Facebook tak zde doufá, že se mu podaří podobný kousek, jako kdysi se Snapchatem, ze kterého okopíroval právě funkci příběhů. Ty jsou nyní populárnější, než jejich původní originál. Hlavně s ohledem na počet uživatelů Instagramu by mu to mohlo vyjít i tentokrát.

Reels jsou integrované přímo v rámci sekce fotoaparátu, kde je jednoduché přepnout a začít vytvářet. Zároveň získají prominentní místo v záložce Explore, kde se zobrazí hned nahoře, a na profilech získají samostatnou záložku. Zde zůstanou napořád – oproti příběhům nezmizí po 24 hodinách. Uživatelé také mají možnost sdílet náhled přímo do feedu (stejně jako u videí z IGTV), do příběhu či poslat video přátelům formou zprávy.

Novinka se rozšiřuje postupně a je dostupná v rámci aplikace Instagram na Androidu i iOS,.

Váš názor Další článek: Apple aktualizoval iMac a iMac Pro. Mají nové procesory, SSD a další hardwarová vylepšení

Témata článku: Software, Snapchat, Facebook, Android, Sociální sítě, TikTok, iOS, Evropa, Instagram, Komunikace, Instant Messaging, IGTV, Rámec, Stories, Záložka, Uživatelé, Profil, Příběh


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně