Sociální sítě | USA | Instagram

Instagram se některých uživatelů zeptá na jejich rasu a etnický původ

Sociální síť Instagram přichází s poměrně kontroverzním krokem – hodlá se svých uživatelů ptát na jejich rasu a etnický původ. Důvodem sběru demografických informací je snaha o lepší pochopení různých typů zážitků, které mohou lidé na platformě zažít, uvádí provozovatel na blogu.

„Pokud neznáme rasu nebo etnickou příslušnost uživatelů, máme omezenou schopnost posoudit, jak naše produkty ovlivňují různé komunity,“ tvrdí příspěvek. Proto v průběhu několika příštích měsíců požádá některé americké uživatele, aby tyto informace o sobě sdíleli.

Nepovinný průzkum

Účast v průzkumu je nepovinná a uvedené otázky se nebudou zobrazovat všem, ale jen náhodně vybraným uživatelům. Instagram tvrdí, že účast, nebo neúčast v průzkumu nezmění nic na způsobu používání platformy – například na dosahu příspěvků. „Pokud chceme zajistit, aby byl Instagram spravedlivý a rovný, musíme pochopit, jak funguje pro různé komunity,“ objasňuje šéf Instagramu Adam Mosseri.

„Abychom lépe porozuměli odlišným zkušenostem, které mohou mít uživatelé Instagramu, musíme shromažďovat a měřit demografické informace, jako je rasa a etnický původ. Počínaje dnešním dnem požádáme náhodně vybrané lidi na Instagramu ve Spojených státech, aby se zúčastnili nepovinného průzkumu, ve kterém mohou tyto informace sdílet.“ upřesňuje blog.

Instagram se některých uživatelů zeptá na jejich rasu a etnický původ Instagram se některých uživatelů zeptá na jejich rasu a etnický původ

V souvislosti s touto akcí celkem logicky vyvstávají otázky týkající se bezpečnosti. „Metoda, kterou Meta používá k analýze interakce lidí různých ras a etnik se službou Instagram, je velmi bezpečná,“ říká Zhishan Guo, působící jako odborný asistent na katedře elektrotechniky a počítačového inženýrství na University of Central Florida.

Bezpečnost na prvním místě

Zásadní v tomto směru je, že průzkum nepořádá přímo Instagram, ale získaná data bude shromažďovat analytická společnost YouGov. Ta bude odpovědi s odstraněnou identifikací šifrovat a informace rozdělí mezi několik výzkumných institucí.

Instagram získá pouze souhrnné údaje. Provozovatel sítě, ani participující partneři (konkrétně Texas Southern University, University of Central Florida, Northeastern University a Oasis Labs) nebudou moci spojit odpovědi s jednotlivými uživateli. YouGov po 30 dnech odpovědi odstraní, partnerské instituce tak učiní na požádání.

V červnu 2020 se Adam Mosseri zavázal, že prozkoumá, jak odlišným způsobem platforma ovlivňuje komunity, zejména pokud jde o obtěžování, ověřování, distribuci obsahu a algoritmickou zaujatost. O několik měsíců později uvedl, že buduje tým pro rovné zacházení, který se zaměří na lepší pochopení a řešení předsudků při vývoji našich produktů a zkušeností lidí na Instagramu.“

Diskuze (9) Další článek: Audio slovníček. Nenechte se napálit udávaným výkonem a u Bluetooth pozor na kodeky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,