Instagram pro video: Kdo vyhraje? Možná nikdo

Viddy, Tout, Keek, Vine... komu se podaří s videi to, co se povedlo Instagramu s fotkami? Možná to nakonec bude YouTube a možná vůbec nikdo.

Sociální sítě jsou fenomén, kterého se chce kdekdo chytnout. Hlavním tahounem reprezentující všeobecnou sociální síť je Facebook, kterému se plně postavil až Google se svým Google+. Ostatní sociálněsíťoví hráči se snaží zaujmout nějakou specializací a odlišením – máme tu Twitter pro krátké textové vzkazy, Pinterest pro sdílení nalezených obrázků, Instagram pro sdílení vlastní obrázků, nový MySpace pro sdílení hudebních zážitků, Foursquare pro sdílení míst... ale speciální síť pro sdílení videa jakoby ještě chyběla.

Jiný přístup k videím

Ve výše uvedených příkladech se to všude hemží followery a vzájemným sdílením, uživatel je tu na prvním místě, téměř upřednostněn před samotným obsahem. Pokud se podíváme na služby pro sdílení videa, máme tu dvě nejrozšířenější – YouTube a Vimeo. Obě jsou ale postaveny s prioritou na samotný obsah. Ačkoli je tu možnost odběrů kanálů uživatelů, nějaké „followování“ či přátelení vám tu není nijak vnucováno. I když na YouTube k tomu poslední změny už docela spějí.

Klepněte pro větší obrázek
Dokáže někdo s videi to, co Instagram s fotkami?

Ony ani starší služby pro sdílení fotografií nejsou dnes brány jako sociální síť, přestože by stačilo jen málo vizuálních změn, aby tomu tak bylo. To až Instagram a jemu podobné služby zjednodušily publikaci obrázků a upřednostnily jejich autory. Efektové filtry udělaly i z obyčejných fotek zajímavá grafická díla a lidi mezi sebou začaly nepřímo komunikovat obrázky. To by se vám na Flickeru jen tak nestalo.

Podobný přerod jako u obrázků je na spadnutí také u videa. Stejně jako u fotek se musí zajistit, aby pro uživatele bylo triviální pořídit natolik atraktivní video, že by ho chtěli sledovat i ostatní. U fotek tomu pomohlo zcela mobilní pojetí, čtvercový formát a efektové filtry. U videí by to mohlo fungovat podobně, ale stěžejní je délka. Když budou moc dlouhá, svižnou síť, kde budou uživatele procházet díla jednoho followera za druhým, nepostavíte. A o to dneska jde.

15 nebo 36 sekund? Hlavně krátce

Služeb aspirujících na titul „Instagram pro videa“ už několik vzniklo. Nejblíže ideálu je Viddy. Umožňuje nahrávat videa pomocí aplikace z telefonů či tabletů s Androidem nebo zařízení s iOS. Maximální dálka videa může být 15 s, čehož docílíte rychlým ořezem přímo v aplikaci. Mistra z vás udělají vizuální efekty a dílo okoření hudební podklad. Na výběr toho sice z hudby moc není, ale na druhou stranu je to aktuální výběr napříč žánry a ne jen nějaké bezejmenné instrumentálky. Ponechat můžete i původní audiozáznam. A to je vše, žádné velké stříhání, jen rychlá úprava a ven s tím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Viddy umožní v mobilu vytvářet 15s videa s efekty

Podobným stylem se ubírá i Tout. Také zde se to hemží „followováním“ a ve hře jsou patnáctisekundová videa. Jenomže Tout má velkou slabinu – žádné efekty nebo možnost přidání hudby. Je tu jen jednoduchý nástroj na ořez. Stejně na tom je i Keek, který se odlišuje jen tím, že maximální délka videa je 36 sekund.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tout v mobilu – stream „followingů“ a tvorba vlastního videa. Nic moc zajímavého tady nevytvoříte a tudíž ani nezhlédnete.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Keek nabízí videa délky 36 sekund, ale jinak nic zvláštního. Najdete zde hodně puberťáků z východu.

Viddy, Tout i Keek mají společné, že jsou dostupné pro iPhone a Android, čímž pokrývají většinu mobilních zařízení schopných sdílet video. Všude se můžete přihlásit prostřednictvím účtu Facebooku a aplikace pak budou velice rády publikovat vaše nová videa automaticky na vaši zeď. Po stránce byznysu je možná nejdále Keek, ale z hlediska obsahu je jednoznačně nejatraktivnější Viddy. Najdete zde i kanály profesionálních tvůrců, ale také uživatelská videa pořízená mobilními telefony dokážou díky filtrům a hudbě zaujmout. Tout a Keek je víceméně přehlídka nicneříkajících útržků z domácího videa.

Twitter řekl, že 6 sekund musí stačit, a uvedl Vine

Možná všechny nové služby ostrouhají, protože je zastíní zkušení provozovatelé Twitteru. Ti na podzim koupili startup Vine pro sdílení videí, a to ještě před oficiálním spuštěním. Minulý měsíc se dočkal uvedení a aplikace pro iOS.

Klepněte pro větší obrázek
Web Vine je dost strohý, odkazuje pouze na aplikaci do App Store

Vine vzbudil pochopitelně rozruch, protože pod střechou Twitteru má větší šanci na rozšíření. Ovšem prudkému startu brání podpora aplikace zatím pouze pro iOS a „dětské nemoci“ aplikace. Mnohým také vadí příliš krátká délka šesti sekund. To už je hodně málo a málokdo bude mít fantasii na to, aby dokázal v takovém časovém útržku vytvořit něco, co by chtěl někdo jiný vidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vine jde na to s nápadem, jak v krátkém videu co nejsnadněji udělat střihové video - natáčí se jen tehdy, když se dotknete displeje. Dá se s tím vyhrát, ale šest sekund je dost velké omezení (anebo naopak výzva).

Nutno uznat, že Vine má nejlépe zpracované nahrávání videí – přidržením prstu na displeji nahráváte, puštěním prstu přerušíte, změníte třeba scénu a stiskem prstu pořídíte další vteřinu a tak dále. Výsledkem může být celkem rychle vytvořená animace a hlavně se do videa dostane tolik potřebný střih dodávající dynamiku a spád. Střih ani filtry ve Viddy nenahradí. Nevšednost videa pak na Vinu podtrhuje čtvercový formát.

Kde sledovat Vine

Vine zatím nemá webovou verzi, ale náhodně přehrávaná videa z Vine si můžete prohlédnout na těchto webech:

vinesmap.com
vinepeek.com

Mimo aplikaci Vine lze výsledné video sdílet na Twitteru. A to je vše. Původní podpora pro Facebook byla ze strany Facebooku zrušena jako pomsta za zrušení podpory Instagramu ze strany Twitteru (kdo snad ještě neví, Instagram spadá pod Facebook). Vine nevygeneruje jednoduchý odkaz na video, který by se dal sdílet jakoukoli cestou, je to nepochopitelně uzavřený systém dostupný jen z aplikace. Takový byl na začátku i Instagram, nicméně ten už má i webové profily a podporu více platforem. Aktualizováno: Vine zrovna dnes po vydání článku vyšel v nové verzi, která už umí vygenerovat odkaz k obecnému sdílení.

Klepněte pro větší obrázek
Vinesmap je interaktivní mapa, na které se přehrávají právě pořízená videa uživateli Vine. Oficiální webová verze služby zatím není.

Google, anebo také nikdo

Králem internetového videa je YouTube provozovaný Googlem. Také zde máte uživatelské profily, respektive kanály, které můžete dle libosti odebírat, a funguje to celé podobně, jako jakákoli jiná sociální síť. Jenom by vás to možná na první pohled ani nenapadlo. Jenomže to chce Google napravit, a tak se podoba webu YouTube čím dál více blíží sociálním sítím.

Klepněte pro větší obrázek
YouTube pozvolna přešlo do podoby sociální sítě

Je nakonec docela možné, že YouTube nakonec uloví i ty uživatele, kteří se teď našli ve službách jako je Viddy nebo Vine. Prvním výstřelem k tomu cíli budiž aplikace Capture, která umožňuje rychlé sdílení videa pořízeného iPhonem nebo iPadem. Zcela chybí správa odběrů a prohlížení videí, ale to možné ještě přijde, stejně jako nějaké efekty nebo rychlá tvorba sekvencí. Zatím aplikace umí stabilizovat video, vyrovnat barvy, oříznout a přidat hudbu z nemalé databáze YouTube. A hlavně rychle sdílet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka z aplikace Youtube Capture

I kdyby se aplikace pro rychlé sdílení na YouTube vyvíjela vstříc čerstvé konkurenci, nelze tu z principu nikdy očekávat zavedení časového omezení klipů. Databáze je tu společná pro klasické videokanály. A to je jediná šance pro nové alternativy – pokud se lidem zalíbí videa, u kterých ví, že je neoberou o více než 15, 36 nebo 6 sekund času, tak YouTube zůstane jen tím klasickým hostingem videí a sociláněsíťoví videofandové budou mít jinou modlu, podobně jako fotomobilisti Instagram.

Klepněte pro větší obrázek
Zájem o jednotlivé služby podle Google Trends – Viddy mělo velký hype po spuštění a investici 30 milionů dolarů, v létě na sebe upozornil Tout investicí 13 milionů dolarů, nyní nastupuje Keek po oznámení injekci ve výši 18 milionů dolarů a prudce vystřeluje Vine, protože za ním stojí Twitter. 

Stejně si ale myslím, že po aktuálně zvýšeném zájmu o sdílení videa se na podobné nápady zase zapomene. Video už zabere více času při pořizování, vyžaduje větší kreativitu, aby bylo vůbec něčím zajímavé, a také prohlížení je náročnější – FUP se řeší nejen u nás a videa z internetu si proto jen tak v terénu nepustíte, leckdy i kvůli dlouhému načítání na slabší síti. Příspěvkům na Facebooku nebo i fotkám na Instagramu to stačí, ale s videem je to jiná. Navíc i běžné prohlížení je otrava – fotku odbydete krátkým pohledem, testový příspěvek prolétnete očima za dvě sekundy, ale chcete-li vidět video, musíte mu věnovat čas jeho délky. Ani z jedné strany to proto nevypadá na masovou oblibu.

Pokud se ukáže, že je sociální síť postavená na videu jen nafouknutá bublina, bude to mnohé investory finančně bolet. Do rozjíždějících projektů se totiž sypou desítky milionů dolarů. Pro úspěch to chce ale i desítky milionů aktivních uživatelů. Najdou se?

Diskuze (18) Další článek: System Center 2012 SP1: zaslouží pozornost

Témata článku: Web, Instagram, Sociální sítě, Hudba, filmy, seriály, Mobility, Pořízený obrázek, Rychlý ořez, Youtube Video, Maximální délka, Nafouknutá bublina, Uzavřený systém, Časové omezení, Dálka, Rychlá úprava, Krátké video, Efektový filtr, Sdílení videa, Speciální síť, Velké omezení, Zajímavý efekt, Výsledné video, Podobný přerod, Domácí střih, Zařízení schopný, Vid, Tablety s androidem na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF