Sociální sítě | Facebook | Instagram

Instagram mění hlavní nabídku. Chce více prodávat a zobrazovat video

Instagram již dávno není jen o čtvercových fotografiích a poslední dobou čím dál více propaguje video. Stejně tak i nakupování přímo uvnitř sociální sítě. Obojí nyní umístí na prominentní místo v aplikaci na spodní liště.

Hlavním prvkem aplikace Instagramu bylo typické tlačítko + umístěné přesně uprostřed lišty a rovnou vybízelo k publikování fotografie či videa. S nástupem Příběhů se ale jeho význam zmenšil – mnoho uživatelů totiž míří přímo do integrovaného fotoaparátu skrývajícího se na samostatné stránce. Facebook se navíc snaží s Instagramem konkurovat TikToku, a nedávno tak uvedl i Reels.

Klepněte pro větší obrázek 
Instagram Dává nově dolů na lištu Reels i nákupy

Reels jsou krátká videa přes celou obrazovku, která ale oproti Příběhům v aplikaci zůstávají uložená, a tak je možné je najít i po 24 hodinách od publikování. Tvůrcům aplikace umožňuje využít nejrůznější efekty a možnosti editace, takže se lze občas setkat se zajímavými kreacemi. Doposud se ale Reels hledaly hůře – byly skryté uvnitř Explore sekce sloužící pro hledání.

To se ale nyní mění a Reels dostávají prominentní umístění právě tam, kde bývalo tlačítko + pro publikování fotografií. Vedle něj, namísto notifikací, pak zamíří Shops. Tedy sekce, skrze kterou je možné na vybraných profilech nakupovat. Facebook dokonce umožňuje celou transakci provést uvnitř sociální sítě bez jejího opuštění a postará se tak o vše, včetně platby. Obě odstraněné záložky se nově přesunou nahoru, vedle ikony pro vstup do zpráv.

Lze tak vidět, že se zaměření sítě čím dál více mění a posouvá od původní myšlenky. Minimálně ale Příběhy uživatelé využívají ve velkém a Instagram doufá, že se tomu tak stane i u dalších funkcí.

Jak fungují Instagram Reels? Podívejte se:

Diskuze (4) Další článek: Americká komise si došlápla na Zoom – viní ho, že celé roky lhal uživatelům o end-to-end šifrování

Témata článku: Software, Sociální sítě, Facebook, Mobilní aplikace, TikTok, Instagram, Komunikace, INS, Reels, Publikování, Lišta, Shops, Sociální síť, Publikování fotografií, Instagram Reels, Aplikace, Hlavní nabídka

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5