Inspirace z Kalifornie: jak zamést se spamem

Lepší finty než postavit spamming mimo zákon.
Hysterie okolo spamování v Čechách pominula, přesto ale zůstává tento jev něčím jako „obtížným hmyzem“ Internetu: neničí nás, ale otravuje. Nevyžádané zprávy mažeme a dokážeme se rozčílit snad jenom v případě, když přijde spam s megabajtovou přílohou – to se ale naštěstí stává velmi zřídka a spíše je to omyl odesílatele.

Spam není možné jednoznačně postavit mimo zákon (protože v řadě případů je velmi nejednoznačné, zda se o spam jedná), a asi by to ani nebylo moudré – reklama také není zakázána, ale regulována. Na řešení zkusili přijít v Kalifornii: místní navržený zákon zasílání nevyžádané pošty reguluje takovým způsobem, který by mohl mít za následek to, co je skutečně potřeba – drasticky snížit objem spamu a zejména eliminovat nejčastější přihlouplý spamming, jako je nabízení úžasných redukčních diet, erotických služeb a materiálů, mnohem lepší práce než máte teď a bez námahy nebo vůbec snadného výdělku.

Zákon určuje následující: lze zasílat nevyžádanou poštu, splňuje-li následující:

  • e-mailová zpráva musí obsahovat „živou“ e-mailovou adresu, nikoli schránku, která je vzápětí po odeslání spamu zrušena
  • musí obsahovat telefonní číslo zdarma („osmistovku“) mířící na službu, kde lze odhlásit zasílání těchto dokumentů zdarma
  • předmět zprávy musí obsahovat v úvodu „ADV“ („advertisement“), případně „ADV:ADLT“ pro erotickou („adult“) reklamu
Zákon zatím není v platnosti, podléhá schválení federálu; obava zatím panuje hlavně z toho, co nastane, když si každý stát schválí vlastní pravidla, např. jeden řekne, že v hlavičce musí být „AD“, jiný „ADVER“ a podobně.

Specialitou spamu jako jednoho z typů nevyžádané reklamy je, že hlavní náklady neplatí odesílatel, ale příjemce. Kalifornská finta osmistovkového telefonního čísla tyto poměry trošku mění. Pokud dnes spammer provozující pornoweb rozešle pět miliónů přihlouplých e-mailů, nestojí jej to prakticky nic. Pokud bude muset uvádět funkční číslo 0-800, musí počítat s tím, že obdrží třeba padesát tisíc telefonátů, on nebo jeho zaměstnanci (pokud vůbec nějaké má) musí snést padesát tisíc vynadání a hlavně zaplatit za příchozí hovory z celé Ameriky docela vysokou dolarovou sumu.

Dovedu si představit, že podobné řešení by fungovalo i u nás, i když samozřejmě otázkou je vykonatelnost práva v případě, že někdo zákon poruší (tj. porušitele identifikovat a usvědčit) – pokud ano, tak by internetového „hmyzu“ viditelně ubylo i u nás. V případě osmistovkového telefonu nás může mrzet jenom to, že ony nepřímé poplatky za spam jdou do kapsy telekomunikační firmě, která se na zkrášlování Internetu nijak nepodílí; ideální představa by byla, kdyby tyto finance mohly natéci zpět do Internetu a do jeho podpory tam, kde je potřeba (např. ve školství, do internetových budek na vesnicích atd.), ale je asi nesplnitelná.

Diskuze (27) Další článek: Nová rubrika: kapesní počítače na Živě

Témata článku: Spam, Inspirace, Kalifornie, Zkrášlování, Ideální poměr, Spa


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu