Inprise má pátou verzi Delphi a prý to bude docela nářez

Oblíbený vývojářský nástroj Delphi má novou verzi. Podle prvních zpráv a podle ohlašovaných firemních informací podporuje nejen spoustu nejnovějších technologií, ale disponuje i vynikající produktivitou.

Začátkem tohoto týdne Inprise na své uživatelské konferenci ve Philadelphii oznámila uvedení Borland Delphi verze 5. Snad tím nejdůležitějším, co všichni o nové verzi halasně vyzdvihovali, je zjednodušení a zkvalitnění vazby mezi Windows a internetovým prohlížečem, ale i webovým serverem nebo koncovými (back-end) databázově orientovanými systémy.

Delphi 5 má být běžně dostupné už v srpnu, mezi technologické novinky patří podpora HTML 4 a XML (eXtensible Markup Language). Stejně tak jako u současné verze se bude dodávat ve třech výkonnostně odlišných verzích (výkon co do smyslu vývojářských možností), Enterprise, Professional a Standard. Zmíněná byla i údajná větší rychlost tvorby webových aplikací, než při použití konkurenčního Microsoft Visual Studio. Zatímco VS je do jisté míry roztříštěné a některé věci je nutné dělat pomocí různých nástrojů, Delphi 5 představuje jeden nástroj pro komplexní práci. Výsledkem by měl být jednak rychlejší vývoj, ale i optimalizovanější a tudíž i menší a rychlejší aplikace.

Úspěch nové verze je pro společnost Inprise velmi důležitý, protože může do jisté míry znamenat důležitý okamžik v historii společnosti. Pokud by Delphi 5 propadlo, může to firmě doslova zlomit vaz, v pozoru už je několik společností, které by prý o Inprise měli zájem, mimo jiné jde o Sun Microsystems, BEA Systems, Oracle a dokonce i Microsoft. Koncem června Inprise ohlásil zisk, ale už 9. července, tedy asi jen o dva týdny později, už vyrukoval s předpokládanou ztrátou 17 centů na jednu akcii za druhé čtvrtletí.

Novinek v pětkové verzi je mnoho, mezi ty zajímavější patří například:

  • Internet Express – zjednodušuje některé operace při práci s daty, používá XML pro vytváření webových aplikací, které posílají data do internetových klientů (prohlížečů)
  • Midas 3 – používá distribuované výpočetní standardy jako je HTTP, CORBA, COM (Component Object Model) a MTS pro snadnější integraci existujících systémů s e-commerce aplikacemi
  • ADOExpress – používá ActiveX Data Object od Microsoftu a OLE DB technologii společně s architekturou otevřených datových komponent. Díky tomu lze zpracovávat podstatně širší spektrum datových formátů
  • InterBase Express – minimalizovaná verze relační databáze
  • TeamSource – snadnější správa zdrojového kódu pro vývojové týmy
  • DataModule Designer – spolu s Tree and Data Diagram View pomáhá v lepším pochopení významu a úlohy dat v aplikacích
  • Advanced debugging tools – obsahuje možnost vzdáleného ladění pro distribuované vývojové prostředí, jako je COM nebo CORBA
Cena Delphi 5 Enterprise byla stanovena na 2 499 USD za novou licenci, verze Professional 799 USD a verze Standard jen 99,95 USD. Součastní uživatelé Enterprise verze získají upgrade za 1 699 USD, majitelé Professional verze mohou povýšit na novou pětku v provedení Enterpise za 2 199 USD.

Určitě si přečtěte

Články odjinud