Fake News

Inkubátor Googlu si najal ruského trolla, aby šířil dezinformace

Foto: Pixabay
Inkubátor Googlu si najal ruského trolla, aby šířil dezinformace | Foto: Pixabay

Jigsaw, bývalý inkubátor Googlu a nyní dceřiná společnost Alphabetu, si ve spolupráci s bezpečnostní firmou najal za 250 dolarů (cca 5600 korun) ruského trolla, aby šířil dezinformace. Šlo o experiment, kterým chtěl Jigsaw ukázat, jak jednoduše lze na internetu šířit falešné zprávy. 

Celý proces popsal Jigsaw pro server Wired. Došlo k němu minulý rok, kdy firma vytvořila falešnou stránku a blogové příspěvky o tom, jak by měl být sovětský vůdce Josif Stalin pamatován jako válečný hrdina. Následně kontaktovala na ruském černém trhu určité společnosti nabízející falešné sledovatele a retweety, kteří tyto příspěvky zpropagovali. 

Šíření dezinformací se dá levně koupit

Výzvy se chytila zejména firma nazvaná SEOTweet. Po prodání sledovatelů se sama nabídla, že za pouhých 250 dolarů vytvoří nefalšovanou dvoutýdenní kampaň, během které bude chtěný názor na Stalina šířit.

Jak slíbila, tak skutečně udělala. Skrze 25 falešných účtů vyprodukovala přes 730 tweetů, které slovně napadaly weby odmítající kroky Stalina, plus zanechala více než 100 komentářů na nejrůznějších fórech. To vše ve jménu svého zadavatele - zákazník chtěl šířit informaci, že Stalin byl hrdina, tak ji šířila. 

Cílem samozřejmě nebylo takovou informaci propagovat, ale ukázat, že objednat si v dnešní době na internetu dezinformační kampaň je extrémně jednoduché a levné. 

Pokus odhalil princip, ale sám se zapojil

I když ale experiment potvrdil důležitou věc, na Jigsaw se za něj snesla silná kritika. Firma skutečně spolupracovala s ruskými trolly a skutečně přispěla ke vzniku série příspěvků oslavující masového vraha. A přestože dnes již Jigsaw přímo pod Google nepatří, stále je vlastněn jeho majitelem Alphabetem, tudíž to může házet špatné světlo i na spřízněného internetového giganta . 

Jigsaw si ale za pokusem stojí. „V tomto případě jsme odsunuli relativně malý dopad vytvoření falešné stránky a kampaně tohoto rozsahu, abychom odhalili praktiky digitálních žoldáků,“ obhajoval své kroky pro Wired Dan Keyserling z Jigsaw. 

Diskuze (40) Další článek: Nová alternativa k plastům je vyrobena z kaktusu a v půdě se rozloží po měsíci

Témata článku: Google, Internet, Fake News, Alphabet, Troll, Jigsaw, Falešná stránka, Inkubátor, Dezinformace


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 167

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11