Fake News

Inkubátor Googlu si najal ruského trolla, aby šířil dezinformace

Foto: Pixabay
Inkubátor Googlu si najal ruského trolla, aby šířil dezinformace | Foto: Pixabay

Jigsaw, bývalý inkubátor Googlu a nyní dceřiná společnost Alphabetu, si ve spolupráci s bezpečnostní firmou najal za 250 dolarů (cca 5600 korun) ruského trolla, aby šířil dezinformace. Šlo o experiment, kterým chtěl Jigsaw ukázat, jak jednoduše lze na internetu šířit falešné zprávy. 

Celý proces popsal Jigsaw pro server Wired. Došlo k němu minulý rok, kdy firma vytvořila falešnou stránku a blogové příspěvky o tom, jak by měl být sovětský vůdce Josif Stalin pamatován jako válečný hrdina. Následně kontaktovala na ruském černém trhu určité společnosti nabízející falešné sledovatele a retweety, kteří tyto příspěvky zpropagovali. 

Šíření dezinformací se dá levně koupit

Výzvy se chytila zejména firma nazvaná SEOTweet. Po prodání sledovatelů se sama nabídla, že za pouhých 250 dolarů vytvoří nefalšovanou dvoutýdenní kampaň, během které bude chtěný názor na Stalina šířit.

Jak slíbila, tak skutečně udělala. Skrze 25 falešných účtů vyprodukovala přes 730 tweetů, které slovně napadaly weby odmítající kroky Stalina, plus zanechala více než 100 komentářů na nejrůznějších fórech. To vše ve jménu svého zadavatele - zákazník chtěl šířit informaci, že Stalin byl hrdina, tak ji šířila. 

Cílem samozřejmě nebylo takovou informaci propagovat, ale ukázat, že objednat si v dnešní době na internetu dezinformační kampaň je extrémně jednoduché a levné. 

Pokus odhalil princip, ale sám se zapojil

I když ale experiment potvrdil důležitou věc, na Jigsaw se za něj snesla silná kritika. Firma skutečně spolupracovala s ruskými trolly a skutečně přispěla ke vzniku série příspěvků oslavující masového vraha. A přestože dnes již Jigsaw přímo pod Google nepatří, stále je vlastněn jeho majitelem Alphabetem, tudíž to může házet špatné světlo i na spřízněného internetového giganta . 

Jigsaw si ale za pokusem stojí. „V tomto případě jsme odsunuli relativně malý dopad vytvoření falešné stránky a kampaně tohoto rozsahu, abychom odhalili praktiky digitálních žoldáků,“ obhajoval své kroky pro Wired Dan Keyserling z Jigsaw. 

Diskuze (40) Další článek: Nová alternativa k plastům je vyrobena z kaktusu a v půdě se rozloží po měsíci

Témata článku: Google, Internet, Fake News, Alphabet, Troll, Falešná stránka, Inkubátor, Jigsaw, Dezinformace


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF