Fake News

Inkubátor Googlu si najal ruského trolla, aby šířil dezinformace

Foto: Pixabay
Inkubátor Googlu si najal ruského trolla, aby šířil dezinformace | Foto: Pixabay

Jigsaw, bývalý inkubátor Googlu a nyní dceřiná společnost Alphabetu, si ve spolupráci s bezpečnostní firmou najal za 250 dolarů (cca 5600 korun) ruského trolla, aby šířil dezinformace. Šlo o experiment, kterým chtěl Jigsaw ukázat, jak jednoduše lze na internetu šířit falešné zprávy. 

Celý proces popsal Jigsaw pro server Wired. Došlo k němu minulý rok, kdy firma vytvořila falešnou stránku a blogové příspěvky o tom, jak by měl být sovětský vůdce Josif Stalin pamatován jako válečný hrdina. Následně kontaktovala na ruském černém trhu určité společnosti nabízející falešné sledovatele a retweety, kteří tyto příspěvky zpropagovali. 

Šíření dezinformací se dá levně koupit

Výzvy se chytila zejména firma nazvaná SEOTweet. Po prodání sledovatelů se sama nabídla, že za pouhých 250 dolarů vytvoří nefalšovanou dvoutýdenní kampaň, během které bude chtěný názor na Stalina šířit.

Jak slíbila, tak skutečně udělala. Skrze 25 falešných účtů vyprodukovala přes 730 tweetů, které slovně napadaly weby odmítající kroky Stalina, plus zanechala více než 100 komentářů na nejrůznějších fórech. To vše ve jménu svého zadavatele - zákazník chtěl šířit informaci, že Stalin byl hrdina, tak ji šířila. 

Cílem samozřejmě nebylo takovou informaci propagovat, ale ukázat, že objednat si v dnešní době na internetu dezinformační kampaň je extrémně jednoduché a levné. 

Pokus odhalil princip, ale sám se zapojil

I když ale experiment potvrdil důležitou věc, na Jigsaw se za něj snesla silná kritika. Firma skutečně spolupracovala s ruskými trolly a skutečně přispěla ke vzniku série příspěvků oslavující masového vraha. A přestože dnes již Jigsaw přímo pod Google nepatří, stále je vlastněn jeho majitelem Alphabetem, tudíž to může házet špatné světlo i na spřízněného internetového giganta . 

Jigsaw si ale za pokusem stojí. „V tomto případě jsme odsunuli relativně malý dopad vytvoření falešné stránky a kampaně tohoto rozsahu, abychom odhalili praktiky digitálních žoldáků,“ obhajoval své kroky pro Wired Dan Keyserling z Jigsaw. 

Diskuze (40) Další článek: Nová alternativa k plastům je vyrobena z kaktusu a v půdě se rozloží po měsíci

Témata článku: Google, Internet, Fake News, Alphabet, Troll, Dezinformace, Falešná stránka, Inkubátor, Jigsaw


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky