Inkoust nebo laser? Je tu i třetí cesta

(inzerce) Technologie, která spojuje výhody obou a přidává i něco navíc. To je tuhý inkoust od firmy Xerox. Zeptali jsme se na ni odborníka společnosti, Dušana Novotného.
Inkoust nebo laser? Je tu i třetí cesta

Co je tuhý inkoust? Specifická technologii tisku, která je vzdáleně podobná inkoustu. Na rozdíl od něj však náplně netvoří kazety s tekutinou, ale barevné kostičky. Tiskárna kostičky tuhého inkoustu nejprve nataví a potom šetrně přenese na papír. Během tisku se nevyskytují vysoké teploty typické pro laserové tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek

Jaké jsou hlavní výhody? Víme, co se stane s papírem, když ho namočíme - pomačká se. Právě kontakt papíru a vody limituje tisk běžným inkoustem na kvalitní, tedy drahý papír. Ještě markantnější to je u oboustranného tisku nebo tisku na recyklovaný papír. Pevnému inkoustu je tak říkajíc jedno na co tiskneme. Krásný barevný tisk na kvalitní papír zvládne stejně dobře jako na levný recyklovaný.

Klepněte pro větší obrázekHlavní výhoda je jasná a cena? Pořizovací ceny tiskových zařízení jsou o něco vyšší, ale v nákladech na tisk tuhý inkoust exceluje. Na rozdíl od laserové nebo LED technologie nepotřebuje tuhý inkoust žádné drahé díly s omezenou životností. Díky tomu jsou fixní náklady na minimu. Například v případě platby za stránku systém vyhodnocuje množství použité barvy až od určitého procenta barevného tisku, typicky třeba barevné logo na hlavičkovém papíře, účtuje stránku jako černobílou.

Takže stránka obsahující barvu je účtována jako černobílý tisk? Díky tříúrovňovému účtování platí uživatelé pouze za množství barvy (barevných bodů) na stránce, nikoli za přítomnost barvy. Stránky s malým množstvím barvy se účtují v ceně černobílých dokumentů, typicky 0,20 až 0,18 Kč, podle tarifu. Tato cena platí s čtyřletým servisním zabezpečením a zahrnuje dodávku veškerého spotřebního materiálu, kompletní servis a čtyřletou záruku.

Jaké jsou další výhody dané technologie? Snadná obsluha. Kostičku jednoduše vybalíte z recyklované krabičky a vložíte do tiskárny. Žádná tonerová kazeta, žádné inkoustové cartridge. Kostky navíc můžete doplnit kdykoli chcete, nemusíte čekat, až inkoust zcela dojde a stroj se zastaví. Zároveň díky tomu, že jsou si náplně samy sobě obalem, odpadá až 90 % odpadu.

Klepněte pro větší obrázek
Další článek: Microsoft konečně otevře svůj obchod i mimo USA

Témata článku: Laser, Cesta, Kazeta, Kompletní servis, Snadná obsluha, Recyklovaný papír, Kostička, Případ platby, Inkoust, Barevné logo, INK, Barevný tisk, CES, Cartridge, Aida, Lid, Černobílý dokument, Tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu