Inkoust nebo laser? Je tu i třetí cesta

(inzerce) Technologie, která spojuje výhody obou a přidává i něco navíc. To je tuhý inkoust od firmy Xerox. Zeptali jsme se na ni odborníka společnosti, Dušana Novotného.
Inkoust nebo laser? Je tu i třetí cesta

Co je tuhý inkoust? Specifická technologii tisku, která je vzdáleně podobná inkoustu. Na rozdíl od něj však náplně netvoří kazety s tekutinou, ale barevné kostičky. Tiskárna kostičky tuhého inkoustu nejprve nataví a potom šetrně přenese na papír. Během tisku se nevyskytují vysoké teploty typické pro laserové tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek

Jaké jsou hlavní výhody? Víme, co se stane s papírem, když ho namočíme - pomačká se. Právě kontakt papíru a vody limituje tisk běžným inkoustem na kvalitní, tedy drahý papír. Ještě markantnější to je u oboustranného tisku nebo tisku na recyklovaný papír. Pevnému inkoustu je tak říkajíc jedno na co tiskneme. Krásný barevný tisk na kvalitní papír zvládne stejně dobře jako na levný recyklovaný.

Klepněte pro větší obrázekHlavní výhoda je jasná a cena? Pořizovací ceny tiskových zařízení jsou o něco vyšší, ale v nákladech na tisk tuhý inkoust exceluje. Na rozdíl od laserové nebo LED technologie nepotřebuje tuhý inkoust žádné drahé díly s omezenou životností. Díky tomu jsou fixní náklady na minimu. Například v případě platby za stránku systém vyhodnocuje množství použité barvy až od určitého procenta barevného tisku, typicky třeba barevné logo na hlavičkovém papíře, účtuje stránku jako černobílou.

Takže stránka obsahující barvu je účtována jako černobílý tisk? Díky tříúrovňovému účtování platí uživatelé pouze za množství barvy (barevných bodů) na stránce, nikoli za přítomnost barvy. Stránky s malým množstvím barvy se účtují v ceně černobílých dokumentů, typicky 0,20 až 0,18 Kč, podle tarifu. Tato cena platí s čtyřletým servisním zabezpečením a zahrnuje dodávku veškerého spotřebního materiálu, kompletní servis a čtyřletou záruku.

Jaké jsou další výhody dané technologie? Snadná obsluha. Kostičku jednoduše vybalíte z recyklované krabičky a vložíte do tiskárny. Žádná tonerová kazeta, žádné inkoustové cartridge. Kostky navíc můžete doplnit kdykoli chcete, nemusíte čekat, až inkoust zcela dojde a stroj se zastaví. Zároveň díky tomu, že jsou si náplně samy sobě obalem, odpadá až 90 % odpadu.

Klepněte pro větší obrázek
Další článek: Microsoft konečně otevře svůj obchod i mimo USA

Témata článku: Laser, Kompletní servis, Snadná obsluha, Cartridge, CES, Barevný tisk, Inkoust, INK, Kostička, Lid, Případ platby, Cesta, Kazeta, Recyklovaný papír, Aida, Barevné logo, Černobílý dokumentOlympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Již v roce 2014 koupil Facebook jeden z nejoblíbenějších komunikátorů WhatsApp a uživatelé se začali oprávněně obávat o soukromí svých dat. Jak na tom jsou ostatní komunikační služby?

Jiří Kuruc
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?
redakce
Vy a počítačKlávesniceAnkety
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix