Informační technologie u nás: stále si stojíme dobře

Analytická agentura IDC vydala zajímavou zprávu o vývoji trhu informačních technologií v České republice.
Prakticky jediná analytická firma, která má v zemích východní Evropy své silné zastoupení, je americká International Data Corporation (IDC); v Praze je její sídlo pro skupinu post-socialistických zemí, které zaměstnává přes dvě desítky pracovníků. Je zajímavé, že ostatní agentury, které mají například v USA podobně silnou roli jako IDC (jmenujme zejména Gartner Group / Dataquest, ale jsou i jiní), naši zemi okázale ignorují. Vzhledem k tomu, že české agentury pro výzkum trhu rovněž v této oblasti příliš nic nepředvedly, musíme se spoléhat právě na IDC – a dá se říci, že velká většina zpráv, které IDC pro český trh vypracovává, je pečlivá a slušně věrohodná.

Podle IDC u nás stále stoupá poptávka po informačních a komunikačních technologiích; v loňském roce činil celkový obrat tohoto trhu 1,46 miliardy dolarů, letos má slušně vzrůst na 1,57 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že dolar v tomto období stoupl o víc jak 15 %, by se jednalo o korunový investiční meziroční nárůst o skoro čtvrtinu. Uvidíme, zda toto potvrdí průzkum „Top 100“ firem v IT, který každoročně dělá Computerworld.

IDC tvrdí, že se v loňském roce (tj. v roce 1998) u nás prodalo 243 000 osobních počítačů, z toho domácí assembleři drží 53,8 %; současně se v tomto roce u nás prodalo 240 000 tiskáren všech druhů. I když věříme, že IDC připravuje tato čísla pečlivě a podrobuje je důkladné diskusi, stejně nás napadá několik otázek. Opravdu se u nás prodává jedna tiskárna na jeden počítač? Je to trvalý jev nebo tiskárny dohánějí saturaci trhu? Jak se firma staví k faktu, že počítače se inovují daleko rychleji než tiskárny, tj. zatímco slušně vyspělý uživatel vystřídal za posledních deset let tři až pět počítačů, rozhodně nevyměnil tolik tiskáren? Diskutoval jsem tato čísla s několika menšími producenty počítačů a ti tvrdí, že v odhadech jsou především zastoupené velké značky (u výrobců počítačů), u kterých jsou hodnoty zjištěné docela pečlivě, a trh maličkých assemblerů či dokonce počítačů skládaných doma a po firmách je velice silně podceněn, protože je přesně nesledovatelný. Netroufám si poskytnout vlastní kvalifikovaný názor, musím jej nechat na čtenáři.

IDC dále uvádí, že 97 % nainstalovaných operačních systémů u nových počítačů obsahovalo OS od Microsoftu; faktem ale je, že se značná část (IDC neříká, jaká, což je škoda – toto číslo je jedno z nejdůležitějších) nově prodaných počítačů prodává bez operačního systému. U podnikových aplikací stále převažuje Unix (57 %), Windows NT zvýšily podíl na 22,2 % - jedná se ale stále o rok 98.

IDC ve zprávě opakuje tvrzení o 292 000 uživatelů Internetu k prvnímu červenci roku 1999, i když uvádí, že k tomuto datu bylo v ČR „více než 292 000“ uživatelů Internetu. Pokud budeme brát tuto formulaci, pak má IDC zcela nepochybně pravdu; ale mnoho to nesděluje. Firma rovněž uvádí, že letos je hodnota business-to-customer (tj. konzumentského) trhu v elektronické komerci odhadována na částku 1,2 mil. dolarů (cca 40 mil. Kč). Dovolím si na základě předběžných výsledků významných e-obchodů před koncem roku tento odhad zvýšit minimálně o 40 %; bude zajímavé, zda se alespoň „první desítka“ českých e-obchodů odhodlá svá čísla zveřejnit. Pro zajímavost dodejme, že obraty učiněné pouze internetovými obchody provozovanými či obsluhovanými Computer Pressem, tj. Vltava a Vltava2000, učinily v roce 1999 obrat ve výši 25 mil. Kč!

IDC dále předpovídá silný vzrůst pro oblast telekomunikací. Služby poskytované pevnými linkami vzroste z dnešních 1,07 miliardy dolarů na 1,85 miliardy dolarů v roce 2003; příjmy mobilních operátorů mají vzrůst z dnešních 636 mil. dolarů na 1.4 miliardy dolarů v roce 2003. Je tedy zajímavé, že i v poměrně vzdáleném roce 2003 mají stále mít „dráty“ převahu nad mobily – lze to považovat za pravděpodobné, zejména vzhledem k faktu, že se do této služby jistě počítá i poskytování Internetu po pronajatých linkových okruzích, které bude jistě zaznamenávat silný vzrůst.

Diskuze (1) Další článek: Šedý aukční trh: nový fenomén

Témata článku: Technika, Windows, Informační technologie, Zajímavý trh, Zajímavé číslo, Tiskárny k počítači, Sto


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF