InfoPath je novým jménem pro XDocs

Microsoft oznámil změnu jména aplikace pro správu dat ve formátu XML z kódového označení XDocs na finální InfoPath. Uvedení této aplikace je plánováno na polovinu roku spolu s uvedením nové verze kancelářského balíku MS Office. Mimo nového jména byly upřesněny vlastnosti.
InfoPath je novým jménem pro XDocs
Vývoj aplikace XDocs oznámil Microsoft přibližně před rokem. Systém pro zpracování a výměnu dat v XML formátu prezentovala společnost pomocí videoklipu, ve kterém smolaře na cestách potkávají nejrůznější nehody, ale díky XDocs se ze všeho dostane, protože jeho data jsou přístupná z letiště, ze zapůjčeného multimediálního terminálu i z ordinace lékaře, jehož pomoc vyhledá. Idylka z prezentace Microsoftu dnes díky počínajícímu boomu smartphonů a MMS telefonů vypadá věrohodněji než před rokem, ale k ráji je ještě daleká cesta. Už jen proto, že Microsoft svou „informační cestou“ jde proti formátu, který vyvíjí World Wide Web Consortium.

V pondělí Microsoft veřejně představil první komerční využití InfoPath. V souladu s videoklipem zmíněným v úvodu jde o nasazení v medicíně. InfoPath slouží jako nástroj pro tvorbu formulářů zpracovávající data ve formátu CDA (Clinical Document Architectur), což je standard pro elektronickou výměnu medicínských dat.

InfoPath formátuje data do strukturovaného XML, které umožňuje automatické sdílení dat mezi dokumenty a elektronickými systémy. Včasným uvedením služby chce Microsoft získat výhodu na poli správy XML dokumentů. Trh s těmito systémy představuje podle společnosti ZapThink více než 11 miliard dolarů v následujících pěti letech a Microsoft by si z nich rád utrhl co největší část.

V boji o hypotetických jedenáct miliard dolarů nezůstane Microsoft osamocen. Někteří z konkurentů už Microsoft obviňují, že chce opět zneužít své neohrozitelné pozice na poli kancelářských aplikací k ovládnutí trhu s XML managery.

Jedním z aktivních konkurentů na poli správy dokumentů je Adobe, které má silnou základnu v aplikaci Acrobat a prohlížeči v ní vytvořených dokumentů Acrobat Reader. Dalším silným soupeřem může být World Wide Web Consortium, které má na starost standardy používané na internetu.

Diskuze (12) Další článek: Chyba v DivX 5.0.3

Témata článku: Boom, Automatické sdílení, MMS, Elektronický formát, Nový, Silný soupeř, Acrobat, Systém výměny

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost