Infomapa 7.0: více než jen 250 měst

Program Infomapa, který nyní dospěl do sedmé verze, jistě není potřeba zdlouhavě představovat. Pro ty, kdo se s ním dosud nesetkali, mohu uvést, že se jedná o grafický informační systém.
Štěpán Mrázek: Program Infomapa, který nyní dospěl do sedmé verze, jistě není potřeba zdlouhavě představovat. Pro ty, kdo se s ním dosud nesetkali, mohu uvést, že se jedná o grafický informační systém. Ten kombinuje vektorově zpracovanou mapu, jejíž objekty jsou propojeny s údaji v databázi. Takové spojení umožňuje snadné a rychlé vyhledání požadované informace.

Co je nového
První novinkou, které si asi každý všimne, je integrace autobusové dopravy. Vyhledávání autobusových či vlakových spojů je velmi jednoduché a dokonce je lze kombinovat.

Další užitečnou funkcí je zakreslování objektů do mapy. Pomocí základních objektů (linie, obdélník, kruh, elipsa, text…) můžete dokreslit do mapy vlastní objekty. Program také umožňuje nastavit, zda budou takové objekty zobrazovány či nikoliv.

Ti, kdo používali ve starší verzi funkci statistika, si jistě pamatují, že nebyla zrovna uživatelsky přívětivá. Proto byla do programu přidána funkce: pomocník pro statistiku, která její použití výrazně zjednodušuje.

Další nové funkce jsou například: export mapy do rastrových formátů (BMP, GIF, JPEG), použití historie při funkci zpět, možnost podkreslení mapy rastrovým obrázkem, nový způsob vyhledávání adres v České republice. Podle aktualizovaných geografických údajů byly přepracovány mapy krajských měst.

Jaký potřebujete počítač
K chodu programu je požadován operační systém Windows 95/98, případně Windows NT 4.0. Doporučen je procesor Intel Pentium 166 MHz, 32 MB operační paměti, 30–630 MB volného místa na pevném disku (podle typu instalace) a rozlišení 800 × 600. Program je dodáván pouze na CD, takže potřebujete i CD-ROM.

Kolik zaplatíte
Cena programu je vypočítána součtem cen jednotlivých částí. Výhodnější je však zakoupit jeden z pěti připravených kompletů (Ekonom, Optimum, Česko, Česko plus a Komfort), jež vycházejí cenově příznivěji než prostý součet všech komponent. Také lze využít upgrade, kterým můžete ušetřit podstatnou část vložených prostředků. Pro použití ve školství či zdravotnictví poskytuje firma výrazné slevy.

K aktualizaci programu dochází jednou ročně formou vydání nové verze. Některé drobnější aktualizace, jako jsou například jízdní řády, je možné bezplatně stáhnout z Internetu. Ti, kdo k němu nemají přístup, mohou aktualizaci získat na přenosném mediu za jeho cenu.

Co žádná papírová mapa nedokáže
Dobrý dojem kazí pouze padání programu při hledání v některých mapách. Přesto se hodí všem, kdo často cestují a potřebují rychle a snadno vyhledat trasu cesty či informace o jejím cíli a jeho okolí. Užitečná je také integrace autobusové a vlakové dopravy, v Praze i MHD. Jeho použití dobře vystihuje věta z materiálů dodaných k programu „a možná již nebudete potřebovat papírovou mapu…“ neboť Infomapa vám umožní to, co žádná papírová mapa nedokáže.

Ale chyby se našly…
Neexistující spoje – nástupní stanice: Brno-ÚAN Zvonařka, výstupní stanice: Lovčičky (malá vesnice na Jižní Moravě, přibližně 10 km od Slavkova), den: sobota 25. 3. 2000, počet nalezených spojů: 6, počet skutečných spojů: žádný (ověřeno na telefonických informacích v ÚAN Zvonařka).

Pozn.: Je pravděpodobné, že program nevzal v úvahu skutečnost, že se jedná o sobotu. Počet spojů by odpovídal (to jsem neověřoval) pracovnímu dni.

Pád aplikace – další chybou je pád aplikace při použití funkce hledat objekty, ulici či vodstvo v mapě Chodov (první zjištěná mapa). U různých map malých měst dochází k pádu aplikace, OS Windows NT 4.0 i Windows 98. Tento problém se netýká map velkých měst.

Výjimka: narušení přístupu (0xc0000005), adresa: 0x00abd58a

Neexistující soubory – vyřešeno – při pokusu o výpis informací o restauracích v okolí Computer Pressu v Brně program ohlásil chybějící soubor, přestože byla instalována kompletní verze programu. Tento problém se týká pravděpodobně kterékoli restaurace v Brně (náhodně vybraných cca 10 restaurací).

Problém trvá i po reinstalaci programu, vyskytuje se i ve Windows 98 SE.

Odstranění problému: po ohlášení chybějícího souboru má uživatel možnost vytvořit nový (stisk tlačítka), pak již vše funguje v obou systémech.

grafický informační systém
PJsoft InfoMapa 7.0
Zdroj: PJsoft, Praha
Telefon: (02) 68 86 08 7
Cena: dle konfigurace, např.:
Ekonom – 15 645 Kč vč. DPH
Optimum – 26 145 Kč vč. DPH
Česko – 31 395 Kč vč. DPH
Česko plus – 36 645 Kč vč. DPH
Komfort – 67 052 Kč vč. DPH
Parametry: software pro operační systém Windows 95/98, Windows NT3.51 a vyšší, doporučený hardware: procesor Pentium 166 + 32 MB paměti, 30–630 MB disk

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (2) Další článek: Aktuálně: Zatím nejzákeřnější varianta I Love You je mezi lidmi

Témata článku: Hardware, Windows, Malý objekt, Dobrý pomocník, Mapa, Papírová verze, Optima, Optimum, MHD, Více, Grafický objekt, Snadné odstranění, Malá vesnice, Papírová mapa, Užitečná funkce, Nová mapa, Pravděpodobný parametr, Chybějící soubor


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači