Kryptoměny | Indie

Indie zavede státní digitální měnu a na výdělky z kryptotransakcí uvalí 30% daň

Foto: Pixabay.com
Indie zavede státní digitální měnu a na výdělky z kryptotransakcí uvalí 30% daň | Foto: Pixabay.com

Několik zásadních měnových novinek oznámila v úterý indická vláda. Pomalu se chystá uznat kryptoměny jako zákonné platidlo, chce v této souvislosti představit i vlastní digitální měnu, virtuální indickou rupii. Zároveň na všechny výdělky z kryptoměn a NFT plánuje uvalit 30procentní daň.

Podle ministryně financí Nirmaly Sítarámanové se s oběma kroky počítá v příštím finančním roce, který v Indii začíná v dubnu. Vedle zdanění příjmů z kryptoměn vláda uvažuje také o jednoprocentním daňovém odpočtu z plateb souvisejících s nákupem virtuálních aktiv. Daně se mají týkat rovněž darování kryptoměn, v takovém případě je bude platit příjemce.

Indie je druhý největší internetový trh na světě, v poslední době se tu obchodování s kryptoměnami a NFT neuvěřitelně rozrostlo, podle společnosti Chainalysis meziročně dokonce o 641 procent. Dosud ale země neměla žádnou legislativu, která by tyto transakce upravovala, naopak politici dříve zvažovali celostátní zákaz kvůli varování před praním špinavých peněz.

Ale z toho nakonec sešlo, kabinet se naopak rozhodl do kryptoprostoru vstoupit, i proto, aby země snížila svou závislost na hotovosti. Indie z tohoto důvodu plánuje také svou vlastní digitální měnu, kterou testuje už několik měsíců. Bude zaštítěná přímo indickou centrální bankou a podle Sítarámanové rozproudí digitální ekonomiku země. 

Ministryně také očekává ušetření prostředků na správu této měny oproti její fyzické variantě. Podle analytika Darshana Bathija lze kroky označit za finální zlegalizování kryptoměn v Indii, řekl pro agenturu Bloomberg. Podle odhadů je v zemi 15 až 20 milionů investorů do kryptoaktiv, drží aktivita v hodnotě zhruba 115 miliard korun.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (38) Další článek: Reklamy táhnou. Google už je díky nim větší továrna na peníze než Microsoft

Témata článku: Kryptoměny, Indie, NFT, Vláda, Ministryně financí, Výdělek, Bloomberg, Daň, Chainalysis, Měna, Digitální měna, DanSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Stárneme. Mobily nás nudí, ani Apple nenadchne. Ale pořád se něco děje (Podcast Živě)
Karel KiliánPetr Urban
Podcast ŽivěSmartphoneVirtuální realitaPočítačeSociální sítě
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA