Věda | Superpočítače | Indie

Indie začala s výstavbou nových superpočítačů. Zatím dokončila 3 z plánovaných 60

Indie začala s výstavbou nových superpočítačů. Zatím dokončila 3 z plánovaných 60

Indie se v rámci nového modernizačního plánu snaží rychle naskočit na nové technologie a řada z nich je závislá na infrastruktuře v podobě výkonných superpočítačů. Indický úřad pro vědu a technologie (DST) proto stanovil plán výstavby superpočítačů, kterých má být do roku 2022 celkem 60.

Dle informací webu Livemibnt už byly dokončené první tři superpočítače, přičemž v první fázi projektu by mělo být dokončeno 6 superpočítačů. Indie chce jít cestou co nejlevnější stavby s tím, aby co nejvíce součástek pocházelo od lokálních výrobců.

V druhé fázi, která odstartuje příští rok, by mělo být dokončeno dalších 10 superpočítačů a ve třetí fáze pak zbytek. Kompletní složení by mělo už poté probíhat přímo v Indii s tím, že pouze procesory budou řešené pomocí externích dodavatelů.

Nejen počítače, ale i vlastní procesor

Plánované náklady na výstavbu všech superpočítačů by měly být kolem 633 milionů dolarů, přičemž jednotlivé superpočítače budou umístěné v různých laboratořích, univerzitách a dalších kritických místech po celé Indii.

Přes tři tisíce lidí už získalo prvotní školení s ovládáním a využití superpočítačů a očekává se, že vysoký výpočetní výkon bude použitý pro různé oblasti vědy a techniky - předpověď počasí, správa pohrom, výzkum biologie, správa povodní, výzkum léků a samozřejmě fyziky či chemie obecně.

Všechny superpočítače budou zapojené do National Knowledge Network, takže bude možné v případě potřeby využít výpočetní výkon více superpočítačů pro jednu společnou úlohu.

Do budoucna Indie plánuje, že bude mít i vlastní procesor na bázi RISC-V, takže její superpočítače budou zcela nezávislé na dodavatelích z jiného státu.

Diskuze (40) Další článek: Začala certifikace Wi-Fi 6. Bezdrátové sítě budou rychlejší a lépe poběží i v ucpaném pásmu

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Superpočítače, Indie, Výstavba, Výpočetní výkon, Fáze, DST, Procesor


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF