Telegram | Soudy | Soukromí

Indický soud přinutil Telegram k vydání soukromých údajů uživatelů. Tiskový mluvčí to popírá

Uživatele, kteří používají komunikační aplikaci Telegram v domnění, že jsou na této platformě v bezpečí, patrně překvapí aktuální dění v Indii, o kterém informuje magazín TechCrunch. Někteří uživatelé zde přes tuto platformu přeprodávali bez svolení učební materiály z blíže nespecifikovaných kurzů za zvýhodněné ceny. To se však nelíbilo učitelce Neetu Singh, která na Telegram podala žalobu.

Důvodem k žalobě měla být skutečnost, že provozovatel komunikační platformy neudělal dost pro to, aby zabránil neoprávněnému šíření materiálů. Indický soud dal učitelce za pravdu a soudním příkazem nařídil Telegramu vydat jména správců kanálů, jejich telefonní čísla a IP adresy.

Telegram vydal údaje uživatelů

Zástupci Telegramu u soudu neúspěšně argumentovali tím, že poskytnutí informací o uživatelích by bylo v rozporu se zásadami ochrany osobních údajů. Odkazovali se přitom na zákony platné v Singapuru, kde má firma umístěné své servery pro ukládání uživatelských dat.

Indický soud v odpovědi ze 30. srpna odmítl argument Telegramu s tím, že majitelé autorských práv nemohou zůstat „zcela bez náhrady vůči skutečným porušovatelům“ jen proto, že se společnost Telegram rozhodla umístit své servery mimo zemi. Soudu také vadila skutečnost, že ačkoli Telegram blokuje kanály, šířící materiály porušující autorská práva, uživatelé vytvářejí nové a fungují v soukromém režimu.

Provozovatel komunikační platformy nakonec požadavku soudu vyhověl a v souladu se soudním příkazem předal informace, které platforma pro rychlé zasílání zpráv uchovává. Tuto skutečnost potvrdil i soudce Prathiba Singh, jenž minulý týden uvedl, že Telegram splnil dřívější příkaz a poskytl požadované údaje.

Tiskový mluvčí zatlouká

„Nechť je kopie uvedených údajů poskytnuta právnímu zástupci žalobce s jasným pokynem, že žalobce ani jejich právní zástupce nesmějí uvedené údaje zpřístupnit žádné třetí osobě, s výjimkou účelů tohoto řízení. Za tímto účelem je přípustné zpřístupnění státním orgánům/policii,“ uvedl soud.

Tiskový mluvčí Telegramu odmítl sdělit, zda společnost poskytla údaje o svých uživatelích. „Telegram ukládá velmi omezené nebo žádné údaje o svých uživatelích. Ve většině případů nemáme přístup k žádným uživatelským údajům a domníváme se, že tomu tak bylo i v tomto případě. V důsledku toho nemůžeme potvrdit, že v tomto případě došlo ke sdílení jakýchkoli soukromých údajů.“ uvedl Remi Vaughn.

V Indii je Telegram velmi oblíbený – na tomto jihoasijském trhu nasbíral téměř 150 milionů uživatelů. Komunikační aplikace získala popularitu i díky pirátským aktivitám, které jsou zde provozovány. Na platformě je mnoho snadno dohledatelných kanálů s až desítkami tisíc uživatelů, kde se hojně sdílejí filmy a televizní pořady.

Diskuze (8) Další článek: Policisté ze San Francisca dostali povolení používat zabijácké roboty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,