Bezpečnost | Hacking | Elektrárna

Indická jaderná elektrárna chytla počítačový virus, přiznal její provozovatel

Indická jaderná elektrárna chytla počítačový virus, přiznal její provozovatel | Foto: Shutterstock

Pokud váš počítač v poslední době chytl virus, nestyďte se, občas se to totiž stává i těm, kteří by měli mít nejbezpečnější IT na světě – jaderným elektrárnám. Indický energetický operátor NPCIL po týdnech dohadů konečně přiznal, že se do jedné z jeho jaderných elektráren dostal virus.

Podle NPCIL však došlo k nákaze jen jednoho počítače administrativního pracovníka, jehož mašina byla připojená k internetu, a nemělo tedy dojít ke kompromitaci samotné strojní a jaderné části.

To však průšvih nikterak nesnižuje, znamená to totiž, že provozovatel tak jako tak nedodržel bezpečnostní standardy, případně je měl velmi nízké. Bezpečnostní experti, kteří s tehdy ještě domnělým útokem přispěchali před zveřejněním tiskové zprávy, přitom upozorňují, že se nejednalo o ojedinělý případ, ale neznámý útočník útočil ještě na další (nezveřejněnou) infrastrukturu, která by měla napovídat tomu, že se jedná o cílenou agresi nějakého státního aktéra.

Ponaučení pro nás ostatní: Zkontrolujte si, zdali jsou vaše jaderné elektrárny dostatečně odizolované od internetu a pracovní stanice, které jsou online, zároveň splňují nejvyšší možné zabezpečení.

Diskuze (10) Další článek: Ochutnali byste žirafu či slona? Již brzy budete mít možnost

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Hacking, Malware, Elektrárna, Indie, Provozovatel, Počítač, Jade, Virus, Pracovní stanice, Počítačový vir, Jaderná elektrárnaEvropská komise jde proti kryptoměnám: plánuje zákaz anonymních převodů a peněženek

Evropská komise jde proti kryptoměnám: plánuje zákaz anonymních převodů a peněženek

** Evropská komise chce zakázat anonymní převody kryptoměn ** Hodlá také zatrhnout anonymní kryptopeněženky ** Argumentuje bojem proti praní špinavých peněz

Karel Kilián
Kryptoměnová peněženkaEvropská unieKryptoměny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály