Index, prosím: srovnání desktopových vyhledávačů, 1. část

Obyčejné vyhledávání souborů integrované v operačním systému Windows dnes už nikoho dvakrát nenadchne. Tomuto poli totiž v současné době vévodí desktopové vyhledávače s podporou indexace. Díky nim má uživatel k dispozici rychlé a přesné hledání v souborech nejrůznějších typů spolu s rozšířenými možnostmi filtrování a třídění výsledků.
Index, prosím: srovnání desktopových vyhledávačů, 1. část

Související odkazy

Slovník
beta
desktop
ID3 tag
indexace
MP3
PDF
RTF
server

Náš test se zaměřil právě na tyto programy. Navíc jsme však ještě požadovali, aby zkoumané aplikace bylo možné používat bez omezení zcela zdarma. Sítem tak prošel Ask Jeeves Desktop Search, Blinkx, Copernic Desktop Search, Google Desktop Search, Windows Desktop Search a Yahoo! Desktop Search.

Spuštění vlastní indexace

Po úspěšné instalaci daného vyhledávače je zapotřebí spustit vlastní indexaci. Při ní dojde k projití všech souborů (přesněji řečeno těch souborů, ve kterých chce uživatel v budoucnu vyhledávat) a vytvoření indexového souboru. Ten následně slouží jako jakýsi rychlý rozcestník ke všem zpracovaným souborům a nalezení požadovaných dat se omezí na dotaz směrovaný právě jemu.

V závislosti na objemu dat, v nichž chce uživatel vyhledávat, může indexace zabrat poměrně dlouhou dobu. Nicméně do budoucna se při ní již zaznamenávají pouze rozdíly mezi aktuálním stavem disku a obsahem indexového souboru.

U všech testovaných programů jsme se zaměřili na čtyři hlavní aspekty práce s nimi, jejich důležitost ohodnotili váhou a nakonec vypočítali vážený průměr takto:

  • Podporované soubory. Čím širší spektrum souborů vyhledávač podporuje, tím lépe. Drtivá většina jich zvládá dokumenty MS Office, e-mailové zprávy a jejich přílohy, soubory RTF, obrázky (podle cesty), hudební soubory (podle cesty nebo i ID3 tagu), videa apod. Určitě vždy potěší, když si vyhledávač poradí například i se soubory PDF, a to ne všechny dokáží. Váha tohoto aspektu v celkovém hodnocení je 35 %.
  • Možnosti vyhledávání. Kvalitní systém pokládání dotazů (hledání) a třídění odpovědí (výsledků) tvoří základ všech úspěšných vyhledávačů. Hodnotili jsme nejen možnosti použití logických operátorů a filtry, které ve výsledku oddělí zrno od plev, ale také to, jak si vyhledávače poradí s českou diakritikou, tedy nástrahami v podobě znaků ů, ř apod. Váha – 30 %.
  • Uživatelské rozhraní. Vyhledávače by své funkce měly poskytovat skrze jednoduše použitelné rozhraní, ve kterém uživatelé nebudou tápat. Podívali jsme se proto na zoubek i této vlastnosti a ohodnotili ji váhou 20 %.
  • Nastavení indexování. Budování počátečního indexu může zabrat hodně dlouhou dobu. Zkoumali jsme proto, zda uživatel může nastavit rozsah indexovaných souborů anebo například čas, kdy se má indexace provádět. Váha – 15 %.

Každá ze zmiňovaných kategorií byla ohodnocena číslem 1 až 5, přičemž 1 značí nejhorší hodnocení a naopak 5 hodnocení nejlepší.

Ask Jeeves Desktop Search Beta

Mezi představitele jednodušších vyhledávačů patří Ask Jeeves Desktop Search Beta (Ask Jeeves). Ten své funkce sice nabízí prostřednictvím jednoduchého a intuitivního rozhraní, bohužel má však několik výrazných nedostatků, které zastíní kladné vlastnosti.

Ale pěkně od začátku – které soubory Ask Jeeves dokáže indexovat? Spolupracuje s poštovním klientem Microsoft Outlook, poradí si s dokumenty DOC, grafickými formáty JPG, GIF a PNG, hudebními soubory MP3, WMA a WAV či videoformáty MPEG a VMW.

K tomu přidává i indexaci záložek webového prohlížeče. Bohužel si ale při svém snažení neporadí s češtinou, takže například vyhledávání v obsahu česky psaných dokumentů MS Word ztrácí význam (pokud nebereme v úvahu vyhledání slova ?e?tina namísto čeština apod.).

Ask Jeeves příliš nenadchne ani spektrem nastavení parametrů indexace. Uživatel může zvolit pouze rychlost indexace (slow – pomalá s menším zatížením, fast – rychlá s vyšší zátěží) a to, zda mají být zpracovány e-maily MS Outlook, skryté a systémové soubory.

Multimediální formáty Ask Jeeves dokáže přehrát přímo ve svém okně, z formátu DOC pak zobrazí pouze několikařádkový náhled. Díky integrovanému rozhraní pro webový vyhledávač Ask.com může uživatel prohledávat také internetové stránky nebo například online obrázky.

Hodnocení
Název: Ask Jeeves Desktop Search
Homepage: http://sp.ask.com/docs/desktop/
Stručná charakteristika: Jednoduchý vyhledávač, který spektrem nabízených funkcí příliš neoslní.
+/- + vyhledávání na webu
- slabá podpora češtiny, malé možnosti nastavení indexace
Podporované soubory (35%): 3
Možnosti vyhledávání (30%): 2
Uživatelské rozhraní (20%): 4
Nastavení indexování (15%): 2
Celkem: 2,75

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Blinkx

Instalací Blinkx uživatel získá hned několik cest k informacím, protože program kromě hlavní části pro vyhledávání obsahuje ještě tzv. Blinkx Toolbar a Smart Folders. Prvně jmenovaná komponenta se automaticky zobrazuje v titulku každého okna. Zpřístupňuje tak vyhledávání z jakékoliv aplikace, část Smart Folders pak slouží k automatickému třídění dokumentů do složek.

Co se indexace lokálního obsahu týká, tak uživatel může určit, které složky chce prohledávat, stejně jako prioritu budování indexu. Bohužel ani v případě tohoto produktu nelze nastavit detaily jako pravidelnou indexaci v určitý čas, po jaké době nečinnosti se má indexace automaticky spustit apod. Indexovat lze soubory PDF, dokumenty aplikací Word a Excel, e-maily a některé multimediální formáty.

Také Blinkx má při vyhledávání problémy s češtinou. Neporadí si kupříkladu se znaky ů, ě. Výhodou je podpora logických operátorů v dotazech, kdy lze použít například dobře známé logické operátory AND, NOT apod. Při výběru některého nalezeného souboru se tento soubor zobrazí v celé své podobě přímo v okně vyhledávače. Není samozřejmě problém jej otevřít i v asociované aplikaci.

Díky svým doplňkovým službám popisovaný program usnadňuje i vyhledávání nejrůznějších materiálů skrze server Blinkx.com.

Hodnocení
Název: Blinkx
Homepage: http://www.blinkx.com/overview.php
Stručná charakteristika: Vyhledávač podporující pouze několik formátů s dobrým propojením na web
+/- + prohledávání webových stránek, automatické třídění dokumentů do složek
- problémy s českou diakritikou, hůře ovladatelné rozhraní
Podporované soubory (35%): 4
Možnosti vyhledávání (30%): 4
Uživatelské rozhraní (20%): 3
Nastavení indexování (15%): 3
Celkem: 3,65

Klepněte pro větší obrázek

První díl přinesl obecný náhled do světa vyhledávání pomocí indexových souborů a představil aplikace Ask Jeeves a Blinkx. Zítřejší pokračování si vezme na mušku zbývající čtyři testované vyhledávače, které je ve většině aspektů značně převýší. Mimo hodnocení si také představíme jednu komerční aplikaci, jež dokáže například skloňovat česká slova.

Diskuze (50) Další článek: Discovery: On-line videopřenos z přistání

Témata článku: Google, Windows, Apod, Váhy, Ind, Nejhorší hodnocení, Váha, Vyhledávač, Vyhledávání, Nejrůznější materiál, Slow, Search, Google Toolbar, Srovnání, Zrno, Hlavní aspekt, Tina, Uživatelská složka, Psaný dokument, Lokální rozcestník, Ask


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně