Index Generator 2.2: Užitečná pomůcka pro webmastery

Snadná orientace i pro naprosto neznalého uživatele je jedním ze základních kamenů každého dobrého webového serveru.
Snadná orientace i pro naprosto neznalého uživatele je jedním ze základních kamenů každého dobrého webového serveru. Velmi užitečné jsou takzvané "mapy", které graficky znázorňují hierarchickou strukturu celého webu, nebo abecedně seřazené rejstříky či seznamy. Kdo zkoušel takovou mapu nebo rejstřík vytvářet ručně, jistě mi dá za pravdu, že to není žádná hračka. Právě tuto činnost ale může velmi výrazně zjednodušit a urychlit program Index Generator 2.2, který provede analýzu vašich HTML dokumentů, najde všechny titulky a vygeneruje podle nich kompletní mapu nebo rejstřík.

Rozhraní programu je na první pohled jednoduché - skládá se pouze ze tří záložek, na kterých postupně nastavíte všechny potřebné parametry.

Na první záložce Choose Theme si vyberete šablonu, která určuje, co vlastně budete chtít vytvářet:

  • Sitemaps - mapa, která je uspořádána podle logické struktury webu. Pro popis jednotlivých sekcí jsou použity titulky stránek a informace uvedené v META elementech.
  • A-Z Indexes - seznamy stránek abecedně setříděné podle titulků. Tento typ seznamu může obsahovat javascriptové vyhledávání a nechybí ani odkazy pro rychlý přechod mezi jednotlivými písmeny rejstříku, situované jak v horní, tak i v dolní části stránky. Velmi kladně hodnotím fakt, že pod českými Windows je dodržováno české řazení včetně znaků s interpunkcí a umístění písmena CH mezi H a I.
  • Bibliography - vytvoří seznam všech odkazů podle stránek, z nichž tyto odkazy vedou.
  • Image List - vytvoří seznam všech obrázků v adresáři včetně titulku, data a velikosti. Bohužel zde program obsahuje chybu, která znemožňuje zobrazení náhledů, protože generuje do stránky kód img src="obrazek"> bez úvodní značky <. Pokud chcete, aby se seznam zobrazil korektně, nezbývá než doplnit tuto značku ručně v pokročilém nastavení příslušné šablony.
  • File List - stejně jako Image List, ovšem s tím rozdílem, že seznam bude obsahovat všechny soubory v zadaném adresáři.
Každá z položek má tři varianty vzhledu, přičemž díky náhledu situovanému po pravé straně okna prakticky ihned vidíte, jak bude ten který seznam vypadat. Jednotlivé šablony jsou plně modifikovatelné, takže si můžete vytvořit stránky odpovídající přesně vašim požadavkům.

Ve druhém kroku, tedy na záložce Select Files, si vyberete soubory, které chcete do projektu zahrnout. V případě, že vytváříte seznam obrázků nebo souborů, je možné aplikovat filtry, které vám umožní nastavit pouze vybraný typ souborů.

Přidání souborů do seznamu je jednoduché - stačí pouze stisknout tlačítko Add File, vybrat myší požadované soubory a zvolit Otevřít. Pracujete-li raději s myší, určitě uvítáte podporu "táhni a pusť", která umožňuje přidávání souborů do seznamu pouhým přetažením z Průzkumníka nad okno programu.

Po výběru souborů můžete přistoupit ke třetímu kroku na záložce Generate Index. Zde si nejprve nastavíte složku a název souboru, do kterého má být seznam vygenerován. Pak jen stačí stisknout tlačítko Generate a za několik vteřin či minut (záleží na tom, kolik souborů jste do projektu zahrnuli) máte hotovou požadovanou stránku, kterou můžete přímo z programu otevřít v okně svého webového prohlížeče. O celém průběhu procesu jste informováni formou sloupcových grafů: větší zobrazuje celkový průběh, menší pak aktuální stránku.

Případné chyby jsou zapsány do LOGu, kde si je můžete prohlédnout a případně i uložit pro pozdější analýzu.

Celkově vzato je Index Generator 2.2 skutečně velmi užitečnou pomůckou pro všechny webmastery, kteří chtějí vybavit své stránky mapou webu, rejstříkem nebo seznamem. Disponuje poměrně jednoduchým rozhraním, ovšem pokud budete chtít využívat všech jeho schopností, neobejdete se bez znalostí HTML. Z tohoto důvodu nelze tento program doporučit úplným začátečníkům, neboť výsledné stránky získané použitím implicitních šablon nejsou po grafické stránce zrovna nejlepší a zapadnou do stylu jen málokterého serveru. Pokud si ale dáte práci a nastavíte si všechny parametry podle svých potřeb, stane se pro vás Index Generator neocenitelným nástrojem. Sympatická je též skutečnost, že jej můžete používat zcela zdarma po neomezeně dlouhou dobu.

Freeware, Download, velikost: 1,71 MB

Diskuze (4) Další článek: Česká MP3 scéna opět posílila

Témata článku: Prohlížeče, Download, Gen, Generator, Celkový průběh, Snadná orientace, Užitečný filtr, Index, Jednotlivá značka, Ind, Pokročilý filtr, Užitečná pomůcka, Seznam


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky