Gmail | Doména | Tipy

ImprovMX je nejjednodušší způsob, jak mít Gmail na vlastní doméně i nadále zdarma

V létě po dlouhých letech definitivně skončí bezplatná verze týmových služeb Googlu – někdejší Apps, G Suite a dnes Workspace. Mnozí z vás ji jistě používali kvůli Gmailu na vlastní doméně třeba v rodině a teď přemýšlíte, jak dál.

Placený Workspace bude pro nekomerční subjekty zbytečně drahý, jako zajímavá alternativa proto poslouží třeba Microsoft 365 pro rodiny, který vedle kancelářského balíku Office a obřího úložiště OneDrive nabízí také Outlook.com na vlastní doméně. Má to jeden háček, doménu si musíte pořídit od GoDaddy, anebo složitě experimentovat s DNS.

ImprovMX: 25 aliasů zdarma na vlastní doméně

Je tu ale ještě jedna možnost. Není úplně ideální – bude to tak jako tak kompromis –, ale v základní verzi nezaplatíte ani korunu. Řeč je o službě ImprovMX, která pomocí speciálního poštovního záznamu MX systému DNS přesměruje e-mailovou adresu třeba z cizekuba@kloboukuv.cloud na cizekuba@gmail.com skrze poštovní servery služby.

Klepněte pro větší obrázek
Vytváříme nový poštovní alias na vlastní doméně

V bezplatné verzi takto můžete nastavit až 25 poštovních aliasů včetně podpory doménového koše. Zní to zajímavé, v tarifu Free ale počítejte s limitem pro velikost přílohy 10 MB. Rozměrnější e-mail poštovní server nepřepošle. To byste si už museli pořídit paušál Premium za 9 dolarů měsíčně (nebo 90 dolarů ročně).

Klepněte pro větší obrázek
Správa aliasů. V bezplatné verzi jich máte 25

Pokud větší přílohy nedostáváte, anebo chcete používat aliasy na vlastní doméně třeba jen pro specifické případy, ImprovMX poslouží docela dobře a i v bezplatné verzi přeposílá zprávy relativně svižně – během mého testování prakticky během několika sekund. Nelze na to ale spoléhat třeba během špičky.

Nejprve musíte upravit DNS

Co se samotné úvodní konfigurace týče, stačí mít libovolnou internetovou doménu a přístup ke konfiguraci jejích DNS záznamů, což dnes ve své webové administraci nabízí každý normální registrátor.

Klepněte pro větší obrázek
Podle instrukcí je třeba v nastavení DNS vaší domény nastavit záznamy MX a TXT/SPF, aby každý SMTP server věděl, že poštovní doménu @kloboukuv.cloud řídí tato přeposílací služba

Na stránkách služby je třeba vyplnit jednoduchý formulář, z jaké domény se hodláte přesměrovávat a v nastavení DNS pro vlastní doménu vyplnit podle návodu záznamy typu MX a TXT/SPF třeba jako na obrázku níže v případě Forpsi.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá formulář pro úpravu doménových záznamů třeba na službě Forpsi

Jakmile se doménové nastavení promítne v síti a zaznamená jej ImprovMX (minuty, desítky minut), můžete konečně vyplnit aliasy a vše vyzkoušet. E-mail odeslaný na adresu cizekuba@kloboukuv.cloud pak v mém případě korektně dorazí do schránky cizekuba@gmail.com.

Nastavení aliasu pro odesílání v Gmailu

Pokud byste chtěli stejnou adresu používat v Gmailu i pro odesílání, je to možné. Nejprve si v Googlu budete muset vytvořit aplikační heslo pro přístup k poště.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vygenerování jednorázového aplikačního hesla bez 2FA 

V nastavení Gmailu v sekci Účty a import a části Odesílat poštu jako posléze klepněte na Přidejte další e-mailovou adresu, ve formuláři vyplňte nový poštovní alias z ImprovMX a jako odesílací SMTP server zvolte smtp.gmail.com. ImprovMX sice nabízí vlastní, ten je ale k dispozici jen v placené verzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přidání nové e-mailové adresy pro odesílání. Jako SMTP server zvolte ten od Googlu, přičemž se autorizujete heslem, které jste vygenerovali na stránkách – nikoliv tím hlavním 

Jako uživatelské jméno poslouží váš skutečný Gmail a jako heslo pak řetězec, který jste si vytvořili v generátoru hesel výše. Vaše hlavní heslo ke službám Googlu použít nelze, v jeho případě se totiž používají zvýšené bezpečnostní mechanizmy, 2FA atp.

Funguje to, ale...

V editoru nové zprávy byste měli mít po úspěšné konfiguraci na výběr, jestli se jako odesílatel použije gmailová adresa, anebo alias na vlastní doméně. Napoprvé odeslání nemusí na webu fungovat, pomůže ale znovunačtení celé stránky (F5).

Klepněte pro větší obrázek
V roletce odesílatele mám vedle gmailové adresy i tu na vlastní doméně 

Ovšem pozor, Gmail dá i v tomto případě příjemci jasně vědět, že jste použili k odeslání SMTP server Googlu, což může leckoho zmást. Podobná zpráva může také přes veškerou snahu častěji skončit ve spamu, byť by tom uměl alespoň trochu zabránit onen doménový záznam TXT s validační instrukcí SPF (Sender Policy Framework).

Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá e-mail u příjemce – tentokrát v našem podnikovém Google Workspace
Diskuze (7) Další článek: Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Témata článku: Microsoft, Google, Internet, Web, Gmail, Heslo, Doména, Tipy, Outlook, DNS, Nejjednodušší způsob, Bezplatná verze, Záznam, TXT, Adresa, SPF, Forpsi, Nastavení, Sender Policy FrameworkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra
Toshiba do roka uvede 26TB disky. Do pěti let se dostane na 40TB
Karel Javůrek
ToshibaÚložištěPevné disky