Impérium vrací úder: Intel v lednu

Podrobný pohled na očekávané produkty a ceny Intelu.
Podle studie společnosti PC Data činil podíl procesorů Intelu na maloobchodním prodeji PC v listopadu pouze 46%, zatímco podíl AMD vyšplhal na 37%. Nový pokus Intelu dobýt zpět ztracené trhy tedy musí být míněn vážně. Skutečně: Nasazení, se kterým Intel půjde do prvního čtvrtletí, je úctyhodné.

Desktopy
Intel potřebuje stůj co stůj zaujmout důstojné - tedy dominantní - postavení v segmentu PC pod 1000 dolarů. Tato část koláče amerického maloobchodního trhu z něj nyní zabírá 58,5 %. Technologie mu dává prostor: Mnoho zákazníků už zjistilo, že Celerony s integrovanou cache L2 zvládají mnohem vyšší frekvence, než o nich tvrdí výrobce. Navíc: Pro vysoké náklady a ztrátovost opuštěná cesta integrace cache do těla procesoru se s pokrokem ve výrobních postupech stává opět lákavou.

Celeron
Nové Celerony se budou dodávat ve dvou provedeních: Pro Slot I a pro nový socket PGA 370. PGA (pin grid array) 370 je vývodově přesně ekvivalentní Slotu I, ale vypadá na první pohled stejně, jako Socket 7 pro Pentia MMX. S ním samozřejmě není zaměnitelný. Obě modifikace mají (jak potvrdily první nezávislé testy) naprosto identický výkon, procesory pro staronovou socketovou technologii budou ve výrobě i prodeji asi o deset dolarů levnější. Nabídka základních desek pro nový socket bude dostatečně široká.

Nedávno široce publikovaná informace, že nové Celerony poběží na 100 MHz sběrnici, se nepotvrzuje. 100 MHz sběrnici budou mít spíše až Celerony následující po 433 MHz verzi, které jsou očekávány ve druhém pololetí a měly by dosáhnout minimálně 600 MHz.

Model Datum Očekávaná cena
Celeron 366 MHz, sběrnice 66 MHz 4. ledna 120 - 130 USD
Celeron 400 MHz, sběrnice 66 MHz 4. ledna 150 - 160 USD
Celeron 433 MHz, sběrnice 66 MHz 2. čtvrtletí
Celerony se sběrnicí 100 MHz 3. čtvrtletí
Cena Celeronu 333 MHz klesne na 84 - 94 USD, 300 MHz A verze bude stát 65 - 74 USD. Výroba Celeronů bez integrované L2 cache bude ukončena.

Pro srovnání dnešní ceny (přibližné):
Celeron 300A 140 USD
Celeron 333 160 USD
AMD K6-2 300 72 USD
AMD K6-2 366 130 USD
AMD K6-2 400 154 USD
Pentium II
Všechna chystaná Pentia II budou náležet do tzv. generace „Katmai“. Co to znamená? Budou vybavena novou instrukční sadou Streaming SIMD Instructions pro paralelní operace na osmi nových 128 bitových registrech v plovoucí řádové čárce a urychleným tokem dat po sběrnici. Všechna použijí Slot I a budou mít 512 KB paměti cache Level 2 (též back-side cache) taktované na poloviční frekvenci procesoru.

Oproti očekáváním nebude 450 MHz verze Pentia II s novými instrukcemi o mnoho dražší, než verze bez těchto rozšíření. Rozdíl má činit asi 50 dolarů. Intel navíc opět ujišťuje, že optimalizovaný software bude k dispozici od prvního okamžiku.

Model Datum Očekávaná cena
Pentium II 450 MHz, sběrnice 100 MHz asi 26. února asi 530 USD
Pentium II 500 MHz, sběrnice 100 MHz asi 26. února kolem 700 USD
Pentium II 533 MHz, sběrnice 133 MHz 2. čtvrtletí

Notebooky
AMD chytalo v této oblasti dech dlouho, ale nyní jede na plný výkon a monopolem unavený trh vítá nová mobilní AMD K6-2 a K6-3 s nadšením. Intel to tak nechce nechat. Udrží výkonový vrchol? Nu, pro tuto chvíli nepočítejme x86 nekompatibilní procesory PowerPC.

Pentium MMX
Ano, tato řada není mrtvá. Pro nejmenší subnotebooky s nejnižší spotřebou bude k dispozici nový model.

Model Datum
Mobile Pentium MMX 300 MHz 4. ledna

Celeron
Novinka v noteboocích, která bude vzhledem k charakteru trhu patrně brzy tvořit jádro nabídky Intelu pro přenosné počítače.
Model Datum
Mobile Celeron 266 MHz 4. ledna
Mobile Celeron 300 MHz 4. ledna
Mobile Celeron 233 MHz 1. čtvrtletí
Skutečně, Intel chystá také úspornou 233 MHz verzi.

Pentium II Enhanced
Pod kódovým jménem „Dixon“ dlouho připravovaný „superceleron“, „minixeon“ nebo „Pentium Pro II“ - zkrátka Pentium II s integrovanou cache Level 2 256 KB běžící na frekvenci procesoru. Trochu střídmější, trochu chladnější, trochu rychlejší ve většině notebookových aplikací.
Model Datum
Mobile Pentium II 333 MHz, sběrnice 66 MHz leden
Mobile Pentium II 366 MHz, sběrnice 66 MHz leden

Servery
Příprava na razantní útok vzbouřenců. Tajná zbraň AMD K7 musí čelit tuhému odporu, avšak Intel měl dosud ve svém opevnění šokující díru - od podzimu vyráběné Xeony se oficiálně mohly osazovat pouze do dvouprocesorových konfigurací. Někteří výrobci serverů toto omezení obcházeli za cenu nákladného testování každého vyrobeného kusu. Je pozoruhodné, že ani nejmodernější produkty Intelu se ještě ve všem nevyrovnaly stařičkým Pentiím Pro. Nyní se však časy čtyřmotorových PC náklaďáků vracejí a brzy budou následovat osmimotorové - s čipovou sadou Intel Profusion.

Pentium II Xeon
Model Datum
Pentium II Xeon 450 MHz pro čtyřprocesorové systémy, L2 Cache 2 MB, sběrnice 100 MHz první týden v lednu
Pentium II Xeon 500 MHz, L2 Cache 1 MB, sběrnice 100 MHz, Streaming SIMD Instructions (Tanner) březen až duben
Profusion chipset pro osmiprocesorové konfigurace únor až březen

Co na to AMD?
„Budeme o 25% levnější.”

Kterákoliv z předpovědí v tomto článku může selhat.

Váš názor Další článek: I hlavní produkt od Informixu je už portován pro Linux

Témata článku: Notebooky, Optimalizovaný software, Katmai, Pentium, Nekompatibilní procesor, Nová modifikace, LED, První model, Nový model, Notebooková novinka, Impérium, Side, Celeron a Pentium


Určitě si přečtěte

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?