Impérium vrací úder: Intel v lednu

Podrobný pohled na očekávané produkty a ceny Intelu.
Podle studie společnosti PC Data činil podíl procesorů Intelu na maloobchodním prodeji PC v listopadu pouze 46%, zatímco podíl AMD vyšplhal na 37%. Nový pokus Intelu dobýt zpět ztracené trhy tedy musí být míněn vážně. Skutečně: Nasazení, se kterým Intel půjde do prvního čtvrtletí, je úctyhodné.

Desktopy
Intel potřebuje stůj co stůj zaujmout důstojné - tedy dominantní - postavení v segmentu PC pod 1000 dolarů. Tato část koláče amerického maloobchodního trhu z něj nyní zabírá 58,5 %. Technologie mu dává prostor: Mnoho zákazníků už zjistilo, že Celerony s integrovanou cache L2 zvládají mnohem vyšší frekvence, než o nich tvrdí výrobce. Navíc: Pro vysoké náklady a ztrátovost opuštěná cesta integrace cache do těla procesoru se s pokrokem ve výrobních postupech stává opět lákavou.

Celeron
Nové Celerony se budou dodávat ve dvou provedeních: Pro Slot I a pro nový socket PGA 370. PGA (pin grid array) 370 je vývodově přesně ekvivalentní Slotu I, ale vypadá na první pohled stejně, jako Socket 7 pro Pentia MMX. S ním samozřejmě není zaměnitelný. Obě modifikace mají (jak potvrdily první nezávislé testy) naprosto identický výkon, procesory pro staronovou socketovou technologii budou ve výrobě i prodeji asi o deset dolarů levnější. Nabídka základních desek pro nový socket bude dostatečně široká.

Nedávno široce publikovaná informace, že nové Celerony poběží na 100 MHz sběrnici, se nepotvrzuje. 100 MHz sběrnici budou mít spíše až Celerony následující po 433 MHz verzi, které jsou očekávány ve druhém pololetí a měly by dosáhnout minimálně 600 MHz.

Model Datum Očekávaná cena
Celeron 366 MHz, sběrnice 66 MHz 4. ledna 120 - 130 USD
Celeron 400 MHz, sběrnice 66 MHz 4. ledna 150 - 160 USD
Celeron 433 MHz, sběrnice 66 MHz 2. čtvrtletí
Celerony se sběrnicí 100 MHz 3. čtvrtletí
Cena Celeronu 333 MHz klesne na 84 - 94 USD, 300 MHz A verze bude stát 65 - 74 USD. Výroba Celeronů bez integrované L2 cache bude ukončena.

Pro srovnání dnešní ceny (přibližné):
Celeron 300A 140 USD
Celeron 333 160 USD
AMD K6-2 300 72 USD
AMD K6-2 366 130 USD
AMD K6-2 400 154 USD
Pentium II
Všechna chystaná Pentia II budou náležet do tzv. generace „Katmai“. Co to znamená? Budou vybavena novou instrukční sadou Streaming SIMD Instructions pro paralelní operace na osmi nových 128 bitových registrech v plovoucí řádové čárce a urychleným tokem dat po sběrnici. Všechna použijí Slot I a budou mít 512 KB paměti cache Level 2 (též back-side cache) taktované na poloviční frekvenci procesoru.

Oproti očekáváním nebude 450 MHz verze Pentia II s novými instrukcemi o mnoho dražší, než verze bez těchto rozšíření. Rozdíl má činit asi 50 dolarů. Intel navíc opět ujišťuje, že optimalizovaný software bude k dispozici od prvního okamžiku.

Model Datum Očekávaná cena
Pentium II 450 MHz, sběrnice 100 MHz asi 26. února asi 530 USD
Pentium II 500 MHz, sběrnice 100 MHz asi 26. února kolem 700 USD
Pentium II 533 MHz, sběrnice 133 MHz 2. čtvrtletí

Notebooky
AMD chytalo v této oblasti dech dlouho, ale nyní jede na plný výkon a monopolem unavený trh vítá nová mobilní AMD K6-2 a K6-3 s nadšením. Intel to tak nechce nechat. Udrží výkonový vrchol? Nu, pro tuto chvíli nepočítejme x86 nekompatibilní procesory PowerPC.

Pentium MMX
Ano, tato řada není mrtvá. Pro nejmenší subnotebooky s nejnižší spotřebou bude k dispozici nový model.

Model Datum
Mobile Pentium MMX 300 MHz 4. ledna

Celeron
Novinka v noteboocích, která bude vzhledem k charakteru trhu patrně brzy tvořit jádro nabídky Intelu pro přenosné počítače.
Model Datum
Mobile Celeron 266 MHz 4. ledna
Mobile Celeron 300 MHz 4. ledna
Mobile Celeron 233 MHz 1. čtvrtletí
Skutečně, Intel chystá také úspornou 233 MHz verzi.

Pentium II Enhanced
Pod kódovým jménem „Dixon“ dlouho připravovaný „superceleron“, „minixeon“ nebo „Pentium Pro II“ - zkrátka Pentium II s integrovanou cache Level 2 256 KB běžící na frekvenci procesoru. Trochu střídmější, trochu chladnější, trochu rychlejší ve většině notebookových aplikací.
Model Datum
Mobile Pentium II 333 MHz, sběrnice 66 MHz leden
Mobile Pentium II 366 MHz, sběrnice 66 MHz leden

Servery
Příprava na razantní útok vzbouřenců. Tajná zbraň AMD K7 musí čelit tuhému odporu, avšak Intel měl dosud ve svém opevnění šokující díru - od podzimu vyráběné Xeony se oficiálně mohly osazovat pouze do dvouprocesorových konfigurací. Někteří výrobci serverů toto omezení obcházeli za cenu nákladného testování každého vyrobeného kusu. Je pozoruhodné, že ani nejmodernější produkty Intelu se ještě ve všem nevyrovnaly stařičkým Pentiím Pro. Nyní se však časy čtyřmotorových PC náklaďáků vracejí a brzy budou následovat osmimotorové - s čipovou sadou Intel Profusion.

Pentium II Xeon
Model Datum
Pentium II Xeon 450 MHz pro čtyřprocesorové systémy, L2 Cache 2 MB, sběrnice 100 MHz první týden v lednu
Pentium II Xeon 500 MHz, L2 Cache 1 MB, sběrnice 100 MHz, Streaming SIMD Instructions (Tanner) březen až duben
Profusion chipset pro osmiprocesorové konfigurace únor až březen

Co na to AMD?
„Budeme o 25% levnější.”

Kterákoliv z předpovědí v tomto článku může selhat.

Váš názor Další článek: I hlavní produkt od Informixu je už portován pro Linux

Témata článku: Notebooky, Side, Katmai, Notebooková novinka, LED, Impérium, První model, Nový model, Optimalizovaný software, Nová modifikace, Nekompatibilní procesor, Pentium, Identický výkon, Celeron a Pentium


Určitě si přečtěte

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 35

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 97

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů