iMovie 08: tvořte a přehrávejte

Kompletně přepracované iMovie 08 přináší všem uživatelům počítačů se znakem nakousnutého jablka výrazný posun vpřed při zpracování videa.
iMovie 08: tvořte a přehrávejte

Přestože se před červnovým Keynote předpokládalo, že mezi představenými produkty by mohla být také nová verze multimediálního softwarového balíku iLife 08, tak výrazné změny, které nová verze přinesla, neočekávali ani jindy bez ostychů spekulující komentátoři.

iLive 08 na první pohled

To, že ale bude tento balík v letošním roce obnoven, bylo téměř jisté: za prvé nebyl výrazněji aktualizován již dva roky (předchozí verze pochází z roku 2006), a za druhé neodpovídal požadavkům současných uživatelů. Totiž zatímco před dvěma roky byla podpora videa ve vysokém rozlišení ještě v plenkách, v dnešní době začínají záznam v HD nabízet i levnější kamery.

Klepněte pro větší obrázek

A změnila se také záznamová média v nich používaná – obyčejné páskové videokazety postupně nahrazují pevné disky nebo paměťové karty, které nabízejí potřebnou kapacitu za nízkou cenu, skvělou přenosovou rychlost a minimální energetické požadavky. A to tu ještě máme formát AVCHD u těchto kamer používaný; ten tak trochu předběhl dobu na všech platformách a ještě rok poté, co přišly na trh kamery s jeho podporou, v podstatě neexistoval uživatelský střihový software.

Dechu se již nedostávalo také další komponentě tohoto balíku, aplikaci iWeb – scházela pokročilejší podpora foto a videogalerií a podpora moderních webových trendů a technologií obecně.

A tohle vše se změnilo. Změny v některých aplikacích byly spíše kosmetické (GarageBand), v jiných již výraznější (iWeb nebo iPhoto) a v jedné z nich dokonce nezůstal kámen na kameni. Ano, iMove 08 je v podstatě něco úplně jiného, než nač jsme byli zvyklí doposud.

Samotné prodejní balení může být překvapením pro všechny, kdo čekají klasickou velkou kartonovou krabici. Nic takového, iLife 08 je distribuován v malé krabičce stejné velikosti, v jaké jste našli instalační média vašeho počítače. Uvnitř je pak rychlý instalační manuál, přehled stěžejních možností obsažených aplikací a také instalační dévédéčko aplikace. Překvapením, které jsem nečekal, je také médium s časově omezenou verzí kancelářského balíku iWork.

Druhý pohled - kompletní perestrojka

Kdo sledoval Keynote, ví, jak iMove 08 vypadá a jak se asi tak používá. To však není nic proti tomu, když k němu sednete poprvé. Zděsíte se a vlasy vám vstanou hrůzou na hlavě. Přijde vám, že je to vše naprosto neovladatelné, zmatené, nic to neumí a nic tam není.

Nenechejte se ale odradit a přinuťte se v iMovie vytvořit alespoň jeden nebo dva projekty. A můžu vám zaručit, že se budou dít změny – nový a zmatený způsob určování ořezových značek a skládání klipů do nové časové osy vám přijde jako geniální, určení přesahů kdykoli později již v hotovém klipu je radost sama. Ano, nezbláznil jsem se a iMovie 08 zcela preferuji před starší verzí iMovie HD.

Starší verze však zůstane na disku, pokud jste ji měli nainstalovánu. Na tom je pěkně vidět, jak i Apple nechápe nové iMovie prozatím jako náhradu starší verze, ale její odnož. A má pravdu, starší verzi stále využijete i v případě, že vám stejně jako mě zachutnají možnosti verze nové – obsahuje totiž možnosti, které v nové verzi nejsou. Jsou to především všemožné filtry obrazu a zvuku, které lze však aplikovat i na projekty rozpracované v aktuální verzi.

Jak je to možné? Jednoduše! Při importu snímků do iMove 08 je vytvořena pro každou videoudálost samostatná složka, do které jsou do samostatných souborů uloženy jednotlivé importované klipy.  Tyto klípky jsou uloženy ve formátu odpovídajícím zdroji importu. Pokud tedy importujete video z páskové kamery, je použita obyčejná DV komprese, při importu z diskové kamery je záznam ve standardním rozlišení ukládán jako demuxovaný MPEG2 a obsah v AVCHD je překódován do formátu H.264.

Jeden z těchto souborů pak můžete otevřít v iMovie HD, aplikovat na něj například filtr pro odstranění foukajícího větru, uložit jej a iMove 08 jej znova při dalším spuštění zindexuje již upravený. Může to vypadat složitě, ale zas tak strašné to není.

A třetí pohled – zrychlení práce

Ale zpět k základům. Rozhraní aplikace je rozděleno do dvou vertikálních pásů, kde jeden z nich sdružuje videa a klipy uložené v knihovně a druhý obsahuje rozpracované projekty s jakousi obdobou časové osy. Počet zvukových stop je v podstatě neomezený, jen se s nimi jinak pracuje – buďto je můžete špendlíkovat přímo na klipy, nebo použít jako obálku celého klipu.

Zajímavý je také nový způsob exportu. Pokud jste až doteď byli zvyklí v iMovie projekt pouze uložit a takto uložený otevřít v iDVD pro přípravu filmového dévédéčka, zapomeňte na to. Nyní musíte hotový projekt vyexportovat na disk do Media Browseru, odkud jej iDVD dokáže načíst. Tedy popravdě lze i toto drobnou oklikou obejít, ale není to ani z daleka podobně elegantní.

Exportní dialog je skvělý, v několika předpřipravených krocích můžete zvolit kvalitu exportu podle zařízení, pro které chcete film exportovat. Samozřejmě nejvyšší kvalita je určená pro Apple TV a chybí mi jen možnost exportu do 1080i, tedy plného HD. Proč do něj nemůžu exportovat, když má kamera do něj může ukládat?

Další novinkou je přímý export filmů na YouTube. Do dialogu zadáte uživatelské jméno a heslo, zvolíte název videa a jeho tagy, kliknete na tlačítko a projekt je zkonvertován do vhodné velikosti a kvality a je odeslán na server. Pro rychlé šíření filmů a publikací na internetu je to opravdu skvělý nástroj.

Finální verdikt

Takže jak shrnout nový iMovie 08? Je totálně skvělý – mé produkční doby jedné videorecenze nebo podobného pořadu se s jeho pomocí snížili v podstatě na polovinu – a to nepočítám dlouhé časy dříve potřebné pro konverzi záznamu v AVCHD z redakční HD kamery do formátu DV, který jediný umělo staré iMovie HD rozumně zpracovat.

Klepněte pro větší obrázek

Do příští verze, nebo alespoň do některého z vylepšení, by se však mohly dostat základní efekty pro práci s obrazem (pokročilejší úprava expozice nebo úprava rychlost klipu) a zvukem (základní filtry šumů a ruchů). Snad se máme nač těšit, vždyť například podpora ořezání klipů již v novém iMove 08 je.

Sada aplikací iLife ’08 je dostupná na českém trhu za doporučenou koncovou cenu 2 310 Kč včetně DPH.

 

Diskuze (7) Další článek: IBM a 100 000 dpi pro tisk nanosoučástek

Témata článku: Video, Apple, Vertikální video, Export, Potřebná možnost, Nejvyšší kvalita, Import, Nové médium, Starý pořad, Časová osa, Samostatný soubor, Hotové video, Přímý export, Skvělý přehled, Samostatná složka, Minimální úprava, Potřebná aplikace, Nový projekt, Webový trend, TV +, Rychlá doba, Prodejní balení, Základní efekt, Odpovídající zdroj, Vhodný klip


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky