ImgBurn: vypalujte zadarmo i ve Vistě

Windows Vista obsahují vylepšené vypalování pomocí Průzkumníka v porovnání s předchozí verzí Windows. Nicméně i tak nebude tato funkce zdaleka každému vyhovovat. Pokud dáváte před velkými sadami vypalovacích nástrojů přednost malým a nenáročným aplikacím, které zvládají vše potřebné, zkuste freewarový ImgBurn.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ možnosti nastavení
– nevyužívá administrátorský přístup ve Vistě

ImgBurn je nenáročný freewarový vypalovací program, který může posloužit jako dobrá alternativa pro zavedené všeúčelové nástroje jako je například Nero. Nabídne vám široké možnosti nastavení, pohodlné ovládání i několik doplňkových funkcí, které s vypalováním až tolik nesouvisejí.

Jedno malé okno zobrazuje informace o zpracovávaném projektu, stav vypalování, případně různé doplňkové informace. Řada hlášení programu je ukládána také do protokolu, který lze na požádání zobrazit nebo skrýt v samostatném okně. Pomůže vám při odhalování případných problémů s vypalováním.

Vypalování a práce se soubory ISO

ImgBurn pracuje v několika režimech, do kterých se přepínáte výběrem z programové nabídky. Na první pohled se zdá, že ImgBurn nedovede nic jiného, než kopírovat obsah vloženého média do souboru ISO. O to se postará režim Read, kdy ImgBurn nabídne převod obsahu média na ISO image stiskem jediného tlačítka. V případě potřeby si můžete změnit pouze umístění ISO souboru na disku. Nenápadnou pomůckou je přidání vytvořeného ISO souboru do fronty pro zápis.

Klepněte pro větší obrázek

Čtení obsahu média do souboru ISO

V režimu Write totiž obráceně soubory ISO zapisujete na CD nebo DVD. Klasicky se můžete rozhodnout mezi testovacím a ostrým zápisem. Pokud potřebujete mít větší jistotu bezchybného zápisu než pouhé upozornění o úspěšném vypálení, zapnete verifikaci dat. Program pak po vypálení média spustí ověřování média oproti zdrojovým datům na disku. Líbí se mi, že takto je možné ověřovat média vypálená z ISO souborů – ne každý program to dovede, většina jich podporuje ověřování pouze oproti jednotlivým souborům, které jste vypálili.

Klepněte pro větší obrázek

ImgBurn připravený k zápisu dat

Před vypalováním lze změnit jeho rychlost, standardně program nastavuje nejvyšší možnou. Obdobně nastavíte počet kopií. Zaujalo mě podrobnější nastavení pro některé vypalovací mechaniky. To je trošku nenápadně ukryto pod tlačítkem v pravém spodním rohu okna programu. U vypalovaček značek BenQ, Lite-On nebo Plextor lze změnit parametry pro použití přepalování, vyšší rychlost a jiné. Během vypalování lze aktivovat automatické vypnutí počítače po dokončení práce na médiu. Stejně tak využijete automatické smazání zdrojového souboru ISO.

Klepněte pro větší obrázek

Specifická nastavení pro některé mechaniky

Sestavte si vlastní médium

ImgBurn nepracuje pouze s kopiemi médií pořízenými přes prostředníka v podobě ISO souboru. V režimu Build si sestavíte vlastní obsah média ze souborů a složek, které máte na disku. Podporovány jsou souborové systémy ISO9660, Joilet a UDF, a to včetně jejich kombinací. U každého projektu navíc můžete upravit drobnosti v podobě přidávání skrytých a systémových souborů, rekurzivní procházení adresářů, odstranění příznaků souborů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření nového média s přepočtem

Nechybí možnost vyplnění jmenovky disku, a to nejenom jeho názvu, ale také dalších drobností jako je jméno autora, aplikace atd. V podrobnějším nastavení změníte případné automatické úpravy data a času zpracovávaných souborů, předvolený typ média pro vypalování, omezení souborového systému na médiu, případně zapnete vytvoření bootovacího disku.

ImgBurn se na první pohled tváří, že vás donutí si vytvořit soubor ISO, který posléze v jiném režimu vypálíte na disk. Osobně tuto možnost vítám a používám ji například u přípravy médií, která obsahují velké množství malých souborů. Nicméně bez problému přepnete vypalování přímo na médium. Tato volba je opět poněkud skryta pod nenápadným tlačítkem se symbolem cédéčka, případně v programové nabídce Output.

Bohaté možnosti nastavení

Co se týče doplňkových funkcí, nabídne vám ImgBurn mazání médií, změnu hodnoty Book Type, nebo prohlížeč jednotlivých sektorů na médiu. Pro někoho může být užitečná možnost pohodlné změny regionálního kódu pro přehrávání DVD.

Možnosti nastavení ImgBurn jsou opravdu rozsáhlé. Z těch nezajímavějších/nejužitečnějších musím zmínit asociaci k jednotlivým typům image souborů, automatické vypínání počítače po dokončení práce programu (vybrat si můžete z uspání, restartu nebo přímo vypnutí), mnoho nastavení je k dispozici pro vypalování i čtení dat.

Klepněte pro větší obrázek

Který placený program nabízí tolik možností nastavení?

ImgBurn pracuje téměř bez problémů ve Windows Vista. Jedinou drobností, kterou mu mohu vytknout, je chybové hlášení při pokusu o zápis ISO souboru do nevhodného umístění – zde by bylo na místě požádat ve Vistě o administrátorský přístup, namísto vypsání chyby. Pokud hledáte bezproblémový program s jednoduchým ovládáním pro vypalování datových CD/DVD, pak ImgBurn určitě vyzkoušejte.

ImgBurn 2.3.0.0
Vypalovací program
web www.imgburn.com
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Diskuze (11) Další článek: Máte málo USB portů? Pořiďte si zdroj Hiper

Témata článku: Windows, GigaMania, Pohodlná práce, Nevhodné umístění, Testovací protokol, Bootovací disk, Dobrá alternativa, Administrátorský přístup, Automatické smazání


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji