iMac v krabici od pizzy?

Se zcela novým pojetím designu počítačů Apple přichází jednadvacetiletý student, John Fraser, z minnesotského Chanhassenu.
Právě v těchto dnech dokončuje přípravy svého výrobku s názvem iBox. Už zanedlouho nabídne mladý Američan novou verzi počítače Apple - tedy alespoň co se designu týče. Jeho iBox je totiž postaven na osvědčené hardwarové iMac konfiguraci, avšak oblečen do zcela nového kabátku, jenž sám autor označil přiléhavým názvem "pizzabox".

Klepněte pro větší obrázek

Třináct palců široká a skoro tak dlouhá "skříň" na první pohled zaujme svou výškou, která by snesla srovnání s dnešními notebooky - pouhé tři palce (cca 7,5 cm). Přední strana obsahuje po jedné přípojce USB a FireWire. Zadní zase kromě výstupu PCI slotů, monitoru, audia a napájení, nabídne také síťovou kartu, modem, FireWire a dva USB porty. Ze strany potom naleznete vstup pro Audio In. A co bude schovávat fraserova krabice po kapotou:

  • Procesor G4 466-1330Mhz (Dual Capable)
  • 128 MB - 2048 MB PC100 paměti
  • 1000base-t Ethernet (10 i 100)
  • AGP Slot
  • podpora ADC monitorů and video karet
  • 2 PCI sloty
  • Airport Slot pro 11mbps 802.11b (WiFi)
  • USB 1.1 (2 porty)
  • Firewire 400 (2 porty)

Datum uvedení iBoxu do prodeje zatím zveřejněno nebylo, přibližná cena už však známa je - pohybovat by se měla okolo 250 až 350 dolarů. V případě, že si Johna "koupí" nějaký investor, může suma, kterou za výrobek uživatelé zaplatí vzrůst, i když se mladý podnikatel snaží splnit podmínku, že půjde o "low cost system for beginners". V přípravě je i jakási plná verze, která by měla být stavěna dle specifikací zákazníků, její cena 650 - 2000 dolarů bude závislá na rychlosti procesoru.

Fraser tvrdí, že se nechystá uzavírat smlouvy o distribuci s velkými prodejci počítačů jako Dell či Gateway. "Nedělám to pro zisk, je to moje hobby," říká. Jediná smlouva je tak zatím uzavřena s Other World Computing, jenž má dodávat potřebné HW díly. OWC by na oplátku mělo mít možnost prodeje iBoxu přes své internetové stránky.

Pokud jde o postavení společnosti Apple k této záležitosti, zatím je takové, že žádné není. Fraser se prý k jejímu kontaktování dosud neodhodlal a z informací v americkém tisku vyplívá, že Apple se nijak vyjadřovat nehodlá a na otázky odpovídat odmítá. Plynou z toho dvě varianty: buď se čeká na právní rozbor, nebo na to, jak si konstruktér povede a jeho aktivity se utnou až po započetí prodeje. Sám k tomu říká tolik, že chce aby vše bylo legální a jemu se od velkého jablka dostalo plné podpory a ... požehnání. Ačkoliv iBox zatím v prodeji není, zájem o jeho koupi prý projevilo už několik stovek lidí. Jak si John povede, ukáže čas (a právníci Apple), hodnocení odborné veřejnosti a médií jsou však více než povzbudivá.

Diskuze (23) Další článek: DivX Pro zlevnil o 30%

Témata článku: Notebooky, Apple, iMac, Kra, Airport, Krab, Fraser, Hobby, Firewire, Krabice, Přibližná cena, Macsales, Mladý američan

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost