iMac na vlastní kůži - první pohled očima PCčkáře

Na test iMacu jsem se hodně těšil. Dosud jsem neměl možnost se s ním nějak blíže seznámit a tuto "mezeru ve vzdělání" jsem chtěl dohnat. Můj první pohled na počítač iMac vám tak nabízím v této "recenzi z pohledu začínajícího uživatele".
iMac na vlastní kůži - první pohled očima PCčkáře
Kapitoly článku

Související odkazy

Slovník
desktop
ethernet
hibernace
LCD
USB
Wi-Fi

Když jsem měl možnost zapůjčit si pro testování nový iMac s Core Duo, neváhal jsem. S počítači od Applu jsem se zatím příliš nesetkal a už vůbec jsem neměl možnost si je "osahat" důkladněji. Z mého výletu do "světa Maců" pak vznikl tento článek. Nečekejte žádné srovnání s PC, tomu jsem se snažil vyhnout, co to jen šlo. A už vůbec nečekejte srovnání (například výkonnostní) se starším ne-Intel iMacem. To, co vzniklo z mého několikadenního hraní si s Macem, je především soupis pocitů "PCčkáře", který sice vyrostl na osmibitech a DOSu, ale později se již více či méně setkával jen s Windows a Linuxem. Proto by se dalo říct, že podobné první prožitky jako já by mohl mít jakýkoliv nový uživatel. Snažil jsem se proto věrně zachytit, jak snadné či nesnadné bylo "přejít z PC na Mac".

Zkušeným uživatelům Maců zřejmě není tento článek určen, protože by nemuseli psychicky vydržet mé pokusy a krkolomné postupy. Nemaje manuál na Mac OS X a ovlivněn řadou návyků z Windows (Linuxu) byly některé počáteční chvíle krušné. Na některé klíčové "vychytávky" systému jsem dozajista nepřišel, některé věci se dají dělat určitě daleko elegantněji, ale každý nějak začínal. Berte proto můj popis s nadhledem, jako první seznámení "blbečka, který nikdy Apple neviděl". Ale dost už úvodů, seznámení s iMacem právě začíná...

Co je v krabici, rozkoukávám se

Recenze na hardware se obvykle začínají tím, "co najdeme v krabici". Otevírám bednu, která připomíná krabici od LCD monitoru, a nacházím samotný iMac, klávesnici, myš, napájecí kabel a krabičku s manuálem, instalačními CD a dálkovým ovladačem. Zapojení je snadné, stačí připojit napájecí kabel a do USB portů pak ještě připojit klávesnici s myší. Dálkový ovladač zatím nechám být, zábavu mám naplánovanou až na později. Posledním krokem je pak připojit ethernetový kabel naší "domácí sítě". Hotovo, připraveno na spuštění.

Klávesnice má v sobě dva USB (1.1) porty, což je rozhodně praktické. Myš tak můžete připojit právě přes klávesnici a ušetřit jeden "hlavní" USB (tentokrát 2.0) port přímo v počítači. Jako PCčkáři mi na klávesnici na první pohled chybí některé oblíbené klávesy jako Delete, Home či End. Zřejmě se jmenují jinak či jejich funkci zastává jiná klávesa. Na oplátku je zde pár kláves, které působí na první pohled cize a podle piktogramů nejsem schopen odhadnut jejich přesnou funkci. Nevadí, po zapnutí se to určitě vyjasní. Upřímně řečeno, klávesnice vypadá na obrázku v manuálu a fotce na krabici poněkud jinak než ta, kterou jsem našel uvnitř, takže ve mě roste podezření, že tahle klávesnice k tomuto modelu možná úplně nepatří (navíc je poněkud "jetá", což by u počítače starého zhruba měsíc nemělo hrozit), ale to je ostatně celkem jedno. Jde o počítač a ne klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek


Myš vypadá taktéž netradičně a jedná se o relativně nový vynález Applu. Mighty Mouse vlastně nemá na první pohled žádná tlačítka. Celá je jedním velkým tlačítkem, ale díky čidlům pozná kliknutí na pravou či levou stranu, tlačítka najdete i po stranách a výborná je také skrolovací kulička, která na rozdíl od kolečka u klasických myší umožňuje snadný pohyb ve všech směrech. Tohle jsem ovšem věděl předem a jak to funguje v praxi uvidíme až po zapnutí.

Klepněte pro větší obrázek


Zapínáme, vypínáme, uspáváme, probouzíme...

Všechno je připraveno, můžeme počítač zapnout. Již při "montáži" jsem si všiml hlavního spouštěcího tlačítka na zadní straně Macu, ale tlačítko na zapnutí je i na klávesnici. To mě zlákalo víc a tak ho zkouším. Nic. Nevadí, zkusím hlavní vypínač na Macu. Tlačítko na klávesnici samozřejmě funguje také, ale až později jsem se dozvěděl zkoušením, že neslouží na zapnutí počítače, ale jeho vypnutí. Můžete s jeho pomocí sice počítač i probudit (z režimu "Sleep"), ale totéž dělá i kterákoliv jiná klávesa.

Mačkám tlačítko pro zapnutí a těším se na prní projev iMacu. Ihned po zapnutí mě počítač uvítá malou fanfárou a bílou obrazovkou s logem jablka. Obrazovka za chvilku problikne modrou barvou, na krátký okamžik se objeví bootovací obrazovka Mac OS X a ihned poté se již ukáže pracovní plocha. Počítač startuje opravdu svižně. Z úplného vypnutí (tedy ne z režimu "Sleep" čili z hibernace, ale skutečného vypnutí) trvá start od stisknutí tlačítka "Power" až do objevení pracovní plochy a možnosti pracovat jen 26 sekund. Připomínám, že bylo nastaveno automatické přihlášení, takže odpadla mezifáze zadávání hesla. To je velmi slušné. Není to ale zase tak bombastické, slušně vyladěné a výkonné PC nastartuje XPčka za relativně srovnatelnou dobu.

Co mě však definitivně dostalo je režim Sleep, tedy vlastně obdoba Režimu spánku (hiberbace) z Windows XP. Ten je dle manuálu doporučován pro případ, že počítač vypínáte na "pár dní", ale vsadím se, že jiným způsobem snad uživatelé Maců své počítače ani nevypínají. Proč? Takové uspání (které se dá mimochodem udělat několika způsoby, ale tím nejrychlejším je prosté stisknutí tlačítka "Power") trvá necelé 2 sekundy, totéž pak probuzení. Počítač tak lze vypínat a zapínat prakticky stejně rychle jako běžnou spotřební elektroniku, třeba televizor. Upřímně řečeno, nevím do jaké míry jsou režimy Sleep z Mac OS X a hibernace z Windows XP či Linuxu srovnatelné stavy, protože probuzení je opravdu až nepravděpodobně rychlé.

Když je počítač uspán a nebo je uspán jen monitor po delší době nečinnosti, pulzuje v pravém dolním rohu "monitoru" bílé světlo. Drobný efekt, který jen podtrhuje celkový design iMacu. Intenzita této kontrolky je navíc řízena čidlem, takže během dne svítí intenzivněji než za tmy. Jeden z mnoha drobných detailů, které se mi na Macu líbily.

Nemohu se nezmínit o dalším důležitém parametru, který na první pohled (resp. poslech) po spuštění upoutá. iMac je opravdu tichý a když říkám tichý, nemyslím sníženou hlučnost, ale prakticky žádnou hlučnost. Drobně na pozadí je slyšet pouze pevný disk, pokud zrovna pracuje. Jinak neslyšíte vůbec nic. Možná je to dáno i použitým procesorem, nemám srovnání s předchozími verzemi iMacu, ale v každém případě svou hlučností (resp. tichostí) připomíná spíše notebook (a to ještě v případě, že procesor není zatížen a nejsou spuštěny chladiče). Tichý navíc zůstává i při zatížení procesoru, žádné "dodatečné" chladiče se nezapnou.

První rozkoukání

Systém najel a mám tak možnost poprvé uzřít tolik vychvalovaný Mac OS X. Tedy, viděl jsem ho samozřejmě již dříve, ale poprvé mám možnost si vše prohlédnout detailněji a ne jen někomu přes rameno.

Nejdřív se zastavím u samotného monitoru. Testoval jsem 20" verzi a displej se mi opravdu moc líbil. Ostrý, velké pozorovací úhly a hlavně vysoký kontrast a jas. Za LCD displej má ode mě iMac jednoznačné plus. Pro displej je ideální (stejně jako u ostatních LCD) jeho nativní rozlišení, které je v tomto případě "širokoúhlých" 1680x1050 bodů. Pokud rozlišení snížíme, ostrost (resp. hladkost linií) je už pak poněkud narušena.

Klepněte pro větší obrázek

Mac OS X v plné kráse

Pracovní plocha se skládá vlastně ze tří prvků. Na horním okraji obrazovky najdeme menu právě aktivní aplikace a vpravo pak hodiny a indikační ikonky připojení Wi-Fi, Bluetooth, hlasitost či vlastnosti obrazovky. Úplně vpravo této horní lišty pak nejdeme ikonku Spotlight, tedy rychlé vyhledávání v rámci počítače (obdoba různých "desktop vyhledavačů"). Druhým prvkem je pak samotná pracovní plocha s ikonami aplikací či dokumentů. Na dolním okraji obrazovky pak najdeme Dock, který slouží pro rychlé spouštění aplikací. Do Docku si můžete přidat cokoliv vás napadne.

Klepněte pro větší obrázek

Detailní pohled na Dock, odkud se spouští většina aplikací

Jako člověk zvyklý na "Start menu" z Windows či jeho obdobu z KDE jsem na počátku poněkud plaval. Chyběla mi nějaká rychlá možnost přehledu všech nainstalovaných aplikací. Dock není rozhodně obdoba Start menu, spíše je to graficky efektní "panel snadného spuštění". Zároveň ale má některé vlastnosti hlavního panelu z Windows. Podle malé šipky poznáme, která aplikace běží a otevřená okna se řadí na konec Docku. V prvních minutách práce to však bylo pro mě poněkud nepřehledné.

Témata článku: Apple, Windows, iMac, Celý film, První monitor, DHCP, Běžná televize, Drobný detail, Celkový design, Praktická elektronika, Optický audio kabel, Videos, Bílé světlo, Obsah, Dálkové ovládání, Nový vynález, USB Wi-fi, První spuštění, Plný jas, Bílá elektronika, Front, Krátký okamžik, Prostá myšlenka, Užitečná drobnost, Napájecí kabely


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu