IM2: tak trochu jiné ICQ

Komunikovat přes ICQ nemusíte jen pomocí standardního ICQ klienta. Naštěstí existuje spousta alternativ nabízejících nejrůznější funkce a doplňky. Jednou z kvalitnějších variant je i IM2. Jednoduché, ale designově perfektní rozhraní ocení jak začátečníci, tak zkušenější uživatelé.

Plusy/minusy
+ příjemný design
+ různé protokoly
+ jednoduché nastavení
+ nižší systémové nároky
- stále betaverze
- nutnost manuální úpravy češtiny
- minimální spolupráce s ostatními klienty
- prvky v ruštině
Obrovským přínosem internetu je nespočet možností, jak komunikovat s lidmi kolem celého světa pohodlně ze židle vašeho pokoje. Jednou z neodmyslitelných forem internetové komunikace se už delší dobu stává instant messaging. Díky instantním messengerům se v mnohém zjednodušila spolupráce nejen ve firmách, ale třeba i na internetových projektech, kde na druhé straně „drátu“ sedí člověk, jehož jste v životě neviděli. Stejný význam dostávají instantní zprávy i v osobní komunikaci. Mnoho lidí už v dnešní době preferuje tento rychlý způsob textové komunikace před e-maily, SMSkami nebo dopisy. O možnostech hlasových přenosů a odesílání souborů pomocí instantních klientů ani nemluvě.

Není třeba žádných složitých výzkumů, abychom dokázali říci, který IM protokol je v našich krajinách nejpoužívanějším. S přehledem vítězí ICQ, až někde daleko za ním se pak nacházejí další konkurenti. Snad každý v počátcích používal standardní klient ICQ. Po čase ale mnoho uživatelů přišlo na to, že i když podporuje kompletní portfolio služeb, nativní klient společnosti ICQ Inc. je poněkud těžkopádným a zbytečně přeplácaným řešením. Naštěstí ale téměř vždycky existují alternativy a nejinak je tomu i v tomto případě. Variantou, o které si dnes povíme více, je klient IM2.

 

Seznam kontaktů (jména záměrně skryta) * okno konverzace

Související odkazy

Slovník
betaverze
online
platforma
RSS

Poslední stabilní verzi klienta IM2 je verze 1.5. I když je oznamován brzký příchod verze 1.6, na stránkách autora programu už je delší dobu ke stažení betaverze s označením 2.0. Pojďme se tedy podívat, co může a nemůže klient IM2 svému potenciálnímu uživateli v budoucnosti po vydání stabilní verze nabídnout.

Univerzální pokec

Hned na začátek je třeba poznamenat, že IM2 není klientem čistě jen pro ICQ protokol. Stejně jako v případě konkurenčního Trillianu, Mirandy a dalších si kromě přátel na ICQ s pomocí IM2 popovídáte i přes AIM, IRC, MSN a Yahoo. Hlavní výhodou tohoto řešení jsou minimální systémové požadavky ve srovnání se situací, kdy máte vedle sebe spuštěné všechny klienty.

 

Správa účtů

Po stažení balíčku ze serveru můžete spustit instalaci. Celý instalační proces je sice v angličtině, ale díky standardním prvkům, jako je umístění vlastních souborů nebo zástupci ve složkách Windows byste se neměli setkat s žádnými většími problémy. Hned po instalaci vás jednoduchý průvodce provede konfigurací klienta. U vybraných protokolů stačí zadat přihlašovací údaje a potvrdit.

Jazyky

Všechny možnosti, týkající se jazyka aplikace, najdete v centru nastavení na kartě Languages. Vedle angličtiny, jako výchozího jazyka pro komunikaci s uživatelem, je přímo v aplikaci dostupná ještě ruská jazyková mutace. Na stránkách autora si pak můžete stáhnout mimo jiných i češtinu. Ta je však optimalizována jen pro verzi 1.4.6, takže při pokusu o aplikaci češtiny se můžete setkat s problémy. Program hned pozná, že čeština není určena po verzi 2.0. Musíte si ji proto v nastavení jazyků pomocí tlačítka Edit Language File from previous IM2 versions zkonvertovat do odpovídajícího formátu.

 

Nastavení jazyků

Pokud jste si, stejně jako já na začátku, stáhli jazykový balíček z domácích stránek, pak vás příliš nepotěším. Konverze totiž v některých partiích programu radikálně zapracuje na české diakritice a jediné, co vám pak zbývá, je smířit se s angličtinou nebo si editovat překlad manuálně. K manuální editaci je určen nástroj, do jehož rozhraní se dostanete stiskem stejného tlačítka jako při konverzi nekompatibilního balíčku.

 

Uživatelská editace jazyka

IM2 zobrazuje všechny uživatele v jednom seznamu. Položky jsou rozlišeny jen zařazením do skupin podle používaného protokolu. Pokud chcete mít všechny kontakty pěkně pohromadě nebo jakkoliv upravit vzhled a zobrazování položek v seznamech, pak lze stisknutím tlačítka View Options v horní nástrojové liště tato nastavení upravit.

 

Nastavení zobrazení kontaktů

Musí se líbit

Prvkem, který na IM2 na první pohled zaujme, je jeho design. Pokud se vám vzhled klienta nezamlouvá, nic vám nebrání použít některý z volně dostupných skinů, které vzhled jednoduše upraví. Ve standardní instalaci máte na výběr ze čtyř připravených skinů, na domácích stránkách programu pak najdete asi dvacet dalších s možností tvorby vlastního vzhledu.

 

Základní skiny

Kromě skinu si můžete v možnostech programu změnit nastavení několika dalších vlastností. Mimo úpravy zobrazení seznamu kontaktů to může být například průhlednost oken, fonty a pozadí písma při psaní a přijímání zpráv, zobrazení průběhu chatu, zobrazování nebo skrývání časů a údajů o datu, grafické emotikony a mnoho dalších.

 

Pokročilejší nastavení vzhledu

Zkrátka nepřijde ani zvukové podkreslení nejpoužívanějších akcí. Přímo v instalačním balíčku je vybrána sada sympatických melodií. V případě, že vám nebudou přednastavené tóny vyhovovat, můžete si je jednoduše změnit na vlastní.

 

Zvukové události

Multimédia

Jednou z nesporných výhod je široká škála podporovaných multimediálních funkcí. Zatímco u ostatních klientů byste hlasovou nebo videokomunikaci hledali v nějaké omezené podobě, systém IM2 ji podporuje nativně již od instalace klienta do počítače uživatele. Protože ale systém využívá vlastních technologických řešení, je multimediální komunikace mezi uživateli povolena jen v případě, kdy jsou oba vlastníky klienta IM2. A vzhledem k tomu, že počet uživatelů IM2 u nás není nikterak závratný, o betaverzi druhé řady ani nemluvě, nejsem si praktickým využitím těchto funkcí příliš jistý.

 

Možnosti multimédií

Vedle funkcí pro multimediální komunikaci vynikají ještě možnosti práce se soubory. Každý klient většinou obsahuje základní nástroj pro odesílání souborů. Díky univerzálnímu rozhraní tak na odesílání souborů nepotřebujete stejné druhy klientů. Kromě posílání však IM2 obsahuje také možnost sdílení souborů a ani v tomto případě se mi sdílení mezi IM2 a univerzální Mirandou nepodařilo zprovoznit.

Zbraní, o kterou se vývojáři IM2 hodně opírají, je zabezpečená textová komunikace. Pokud se svým protějškem diskutujete o něčem, co by se neměl dovědět nikdo, kromě vás dvou, pak můžete využít právě služeb šifrované komunikace. O bezpečnost se přitom v tomto případě stará vlastní mechanismus komunikačního klienta využívající kryptovací metodu RSA. Naneštěstí je taková komunikace opět povolena jen mezi dvěma vlastníky klienta IM2.

Funkcí není nikdy dost

Velice populární jsou v dnešní době tzv. plug-inová řešení, kdy je aplikaci možné doplnit o nejrůznější dodatkové funkce. Zářným příkladem podobného řešení je například internetový prohlížeč Mozilla Firefox, jehož základní instalace neobsahuje prakticky žádné doplňky a veškeré funkční možnosti tak záleží na samotném uživateli.

Na podobném principu lze založit i IM2. Jako ukázkové jsou nainstalovány dva plug-iny. Zobrazování předpovědi počasí pro nejrůznější světové metropole a plug-in pro automatické odpovědi. Předpověď počasí by v podání IM2 nemusela být vůbec špatná, kdyby se nejednalo o doplněk z dílny ruských autorů psaný azbukou. Pokud tedy v systému nemáte instalovánu podporu těchto východních jazyků a neumíte alespoň trochu rusky, pak je vám tento doplněk prakticky k ničemu.

 

Předpověď počasí

Další nadstandardní funkce najdete v liště vedle seznamu kontaktů. Přímo z rozhraní IM2 tak můžete vyhledávat pomocí Yahoo!, pracovat se systémovými oblíbenými položkami, posílat elektronická přáníčka, prohlížet zdroje RSS kanálů, číst horoskopy nebo vtipy a hrát jednoduché internetové hry. Hry se mi během testování aplikace zprovoznit nepodařilo, trochu zlobily také RSS zdroje. Ostatní doplňky fungovaly bez problémů. Všechny funkce postranní lišty jsou umístěny na serverech společnosti a založeny čistě na připojení k internetu. Proto se nemusíte zbytečně zabraného místa nebo načítání těchto položek do paměti systému.

 

Horoskopy * hry

Vzhledem k faktu, že testovaná verze byla stále ve stádiu beta, objevilo se během používání několik chyb. Ani jedna z nich ale nebyla nijak závažného charakteru, šlo spíše jen o maličkosti. Co mě na IM2 zaujalo asi nejvíce byl příjemný design a ve srovnání se standardním klientem ICQ přeci jen nižší systémové nároky (porovnáváno s aktuální verzí ICQ 5). Spuštěný IM2 si z paměti RAM ukousne asi 16 MB. Nárokům vynikající Mirandy je však i tato hodnota ještě docela vzdálena.

Na druhou stranu je trochu škoda, že si vývojáři IM2 staví svoji vlastní komunikační platformu. Je mi jasné, že by asi ICQ Inc. jen stěží akceptovalo použití stejné platformy pro hlasovou a videokomunikaci, ale alespoň nějaká snaha o propojení mezi standardy ICQ (i ostatních) a alternativou v podání IM2 by jistě přišla vhod.

IM2
komunikační klient
autor IM2
web http://www.im2.com/
licence freeware
download http://www.im2.com/downloads.php
Diskuze (81) Další článek: Bývalý ministr Mlynář obviněn

Témata článku: ICQ, Horoskopy, Stejný prvek, Skin, Stejný design, Stejný význam, Jazykový balíček, Univerzální aplikace, Jazyková mutace, Minimální úprava, Textová komunikace, Stejný soubor, Rychlý způsob, Předpověď, Standardní verze, Obrovský přínos, Miranda, Klient, SMS, Multimediální centra, Zobrazený prvek, Předpověď počasí, Odpovídající formát, Připravený průvodce, Příjemný stisk


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11