Illustrator 8.0a – proklatě dobrá změna

Potřebujete v kreslicím programu používat Unicode písma. Konečně nemusíte váhat a můžete přejít na Illustrator.
Illustrator 8 je na trhu už nějakou chvíli, verze 8.0a se ani nestačí ohřát a bude tady 8.0.2. Vypadá to, že staříci se začínají hýbat. Kdyby tak chtěla firma Adobe vytvořit sdílené knihovny pro většinu programů (pokud vím, tak zatím společné knihovny spočívají v Adobe Gama a Adobe Web pro přímý přístup programů na webové stránky podpory programu), bylo by to jen dobře. Podobné knihovny měl například PageMaker s FreeHandem, než ho firma zakoupila a FreeHand odprodala.

V čem spočívá tak podstatná změna programu, že se o ní zmiňuji? Až donedávna Illustrator téměř úplně ignoroval písma TrueType. Pokud jste v dokumentu chtěli použít například český Arial, měli jste smůlu. Byla tím sice zachována kompatibilita (pomyslná) s verzí pro Macintosh, ale uživatelé Windows to příliš nechápali.

Nyní tedy máte přístup i k českým „skriptům“ z Unicode TrueType písem. V praxi to znamená, že je seznam písem rozdělen na tři části. V první části jsou písma se středoevropskou kódovou stránkou (CE nebo EE písma), v druhé písma se západní latinkou (nebo písma se špatným nastavením jazyka) a ve třetí části jsou ruská písma (Cyr). Je sice pravda, že Unicode písma obsahují daleko více různých znaků, ale jako začátek je to slušné.

Verzi 8.0a používám už nějakou chvíli a nemůžu si stěžovat. Unicode písma fungují všechna, začínají ovšem být problémy s písmy, která mají špatně nastavenou kódovou stránku (TrueType i postscriptovými). U těchto písem je problém při přepínání. Pokud například napíšete text s českými znaky (Arial CE) a zvolíte písmo, které sice české znaky obsahuje, ale je zařazeno mezi západní latinku, změní se písmo textu pouze u znaků bez akcentů. Znaky s čárkami a háčky zůstanou v původním písmu (tedy Arial CE). Naštěstí je způsob, jak tento problém obejít. Stisknete klávesu Ctrl a zvolíte nové písmo. Tím se vynutí změna všech znaků na nové písmo.

Zbývá zmínit nevýhody. Pokud potřebujete zmíněný soubor použít v jiné aplikaci (jako EPS), musíte do dokumentu přibalit písma nebo všechny TrueType písma převést na obrysy. V opačném případě budou české znaky převedeny na „ekvivalenty“ v západní znakové sadě.

Váš názor Další článek: Computer 7/99

Témata článku: Unicode, Adobe Illustrator, Změna, Přímé sdílení, Znak, Podstatná změna


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně