Chci si koupit tento výborný produkt, HNED a LEVNĚ. A mám Internet; co udělám?
Před zhruba dvěma měsíci ohlášený Illustrator 8.0 se začíná komerčně dodávat počínaje dnem 28. září. K dispozici jsou verze pro Windows 95/98/NT 4.0 a PowerMacintosh. Firma Adobe neudává přesnou cenu produktu, ale očekává, že "na ulici" bude stát 375 USD, upgrade z
jakékoli předchozí verze stojí 129 USD. Navíc, pro registrované uživatele Photoshopu, Pagemakeru, ale také konkurenčního CorelDRAW nebo FreeHandu mohou obdržet novou verzi za 199 USD. Dále budou následovat francouzská, německá a japonská verze.
Živě komentuje: o vlastnostech programu i o jeho spuštění prodeje u nás jsme už psali, věnujme se spíše ceně. Podstatné je, že už dávno neplatí "koupím si Corel, protože je levnej"; Illustrator stojí dnes stejně, pro registrované uživatele Photoshopu či PageMakeru (a těch bude nepochybně hodně, protože zejména prvně jmenovaný program používá snad každý grafik) pak stojí výrazně méně. Navíc je cena v amerických internetových obchodech ještě výrazně nižší (plná verze 340, upgrade 115 - viz www.egghead.com, www.outpost.com). Pozoruhodné je i to, že cena upgrade je stejná, ať povyšujete z kterékoli verze programu - to je také spíše zřídkavý jev.
Na českých webech zatím nic moc; www.amsoft.cz i www.quentin.cz (dva autorizovaní distributoři Adobe u nás) se sice Illustratoru 8 věnují velice slušně, ale o koupi toho zde moc není. Quentin tvrdí, že "ceny budou zveřejněny v nejbližších dnech" - ale cena je už deset dní známa (21290 Kč), ale ani Amos Software, který přímo tiskovou zprávu o tom, že produkt je k dispozici a kolik stojí, jej v internetovém ceníku nemá.
Pojďme se podívat,jak to vypadá na amerických webech. Pokud například na zmíněném Cyberian Outpostu objednám před Internet tento produkt, dostanu jej do vlastních rukou a do dvou dnů přes DHL (příplatek 500 Kč za půlkilový balík se softwarem, ceny DHL jsou v USA podstatně příjemnější než u nás, jako ostatně skoro všechno) - a 350 USD je podle dnešního kurzu méně než deset tisíc Kč, tj. 45% ceny produktu u nás! Amos Software uvádí, že tento produkt si koupit venku sice můžete a stáváte se jeho legálním uživatelem, ale nelze prý provést legálně jeho upgrade; ten se musí provést v zemi, ve které žijete a český distributor zřejmě nebude chtít updatovat produkt nekoupený zde. Ovšem: za upgrade je u nás požadováno téměř 7000 Kč, tj. jen o třicet procent méně než v USA za plný produkt.
Kam s tím mířím, je jasné. Pokud budou existovat takto rozdílné ceny, bude stále více našich uživatelů objednávat tyto produkty přes Internet, protože i ty kreditky už přestávají být velevzácnými. V důsledku budou nejvíce poškozeni čeští distributoři, kteří budou mít pak například méně peněz na lokalizace či podporu produktů. Co způsobuje takovýto rozdíl v cenách, není přesně známo - částečně to asi bude evropskou cenovou politikou firmy Adobe, částečně i definováním cen u místních distributorů. Jsem zvědavý, za jak dlouho přinutí Internet jedno, druhé nebo obojí změnit.
Upřesňující informace dodal šéf Amos Software Michal Metlička: hlavním důvodem rozdílu v cenách je rozdílná cenová politika Adobe v USA a Evropě. České verze programů Adobe pak mají řadu dalších důležitých funkcí, které americké nemají: zachovávají kompatibilitu mezi platformami, mají český a slovenský korektor pravopisu, dělení a funkce pro práci s lokálními písmy. Dále je kompletně přeložená dokumentace. Podle sdělení Michala Metličky Amos Software usiluje u Adobe na to, aby se cenové rozdíly srovnaly, ale zřejmě zde hraje role velkých trhů (Německo atd.), kde tento tlak nikdo nevyvíjí, protože se jiná než lokalizovaná verze zde prakticky neprodává, takže tlak na nižší cenu není.