Ikonické programy minulosti, po kterých už neštěkne ani pes

  • Bez mnohých programů jsme si v minulosti nedovedli práci s počítačem představit
  • Společně s technologiemi zmizely i navázané programy
  • Vzpomenete si na zvuk ICQ?
Ikonické programy minulosti, po kterých už neštěkne ani pes
Kapitoly článku

O-Ou

Tradiční zvuk přijaté zprávy na ICQ se dlouhé roky nesl snad z každých reproduktorů. Izraelský komunikátor, který našel oblibu kromě své domoviny v Česku a Rusku nedal šanci globálně úspěšným MSN či AOL Messengeru. ICQ několikrát změnilo majitele a oficiální klient se s přibýváním reklamy stával stále mně oblíbeným. 

I díky tomu u nás mohly vyrůst QIPMiranda nebo Trilian. Alternativou byl (a minoritně ještě je) Jabber se svými otevřenými klienty komunikujících na XMPP. K těm mimochodem patřil i Google Talk, který byl Googlem ukončen teprve nedávno. 

Aktuálně je nejrozšířenějším komunikátorem Messenger od Facebooku, Hangouts od Googlu případně mobilní platformy WhatsApp nebo Viber. V jablečném světě jsou potom nejsnadnějším způsobem komunikace iMessage, které umožňují textový, hlasový i video chat (Facetime).

Klepněte pro větší obrázek
Pokud se řekně komunikátor přelomu tisíciletí, pak se každému musí vybavit ICQ

Speciální kategorií je potom hlasová komunikace pro hráče, která je pro multiplayer nezbytnou součástí. Velké oblibě se v minulosti těšilo Ventrilo. Pro hráče WoW, Counter Striku nebo Call of Duty bylo samozřejmostí. Zároveň s Ventrilem však koexistoval TeamSpeak, který se v současné době dokázal vrátit na výsluní a tvoří primární komunikační platformu pro hráče. 

V menších skupinách hráčů je také běžnou komunikace prostřednictvím Skypu. Ten byl v minulosti zavrhován především kvůli svojí datové náročnosti – přenos dat probíhal kontinuálně, i když bylo v éteru ticho.

Na formátu záleželo

Mezi první software, který bylo třeba na nový počítač nainstalovat, patřily balíky kodeků. Bez nich nebylo možné film v nejčastějším kontejneru AVI přehrát a problém byl i s dalšími multimediálními formáty. Dnes se velkou spoustu z nich naučil samotný systém – především je však obsahuje VLC, který patří k nejoblíbenějším přehrávačům. V minulosti se skloňovaly názvy jako BSplayer, KMPlayer nebo GOM, které aktuálně ustoupily do pozadí. Stejně tak na hudbu upřednostňovaný WinAMP. Mnohé z nich opět narazily na zaplňování reklamou.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z nejpopulárnějších přehřávačů minulosti byl BSplayer, dnes většinu konkurence převálcovalo VLC

V našem výčtu jsme jistě opomněli mnohé ze specializovaných programů, které na počítačích v minulosti nesměly chybět. Zároveň také klesla potřeba instalovat pirátské verze například Photoshopu, jehož mnohé funkce dostačující běžným uživatelům přebraly levnější alternativy jako je Zoner Photo Studio. 

Další software potom mohly nahradit webové služby, které lze využít třeba pro jednorázové úpravy fotek či videa. Našly jste ve výběru aplikace, které ještě stále používáte a nedáte na ně dopustit?

Témata článku: Software, Historie, Tipy, Viber, Pes, Specializovaný program, Nepotřebný software, Drtivá většina, Nero, Hudební soubor, Přelom tisíciletí, Winzip, RAR, Interaktivní web, CDex, Speciální software, Facetime, Minulost, Brzký konec, XMP, Counter Strike, Google Hangouts, Multiplayer, Hlasová komunikace, Teamspeak


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu