Intel | Procesory

Ikona odchází. Architekt Jim Keller po dvou letech opouští Intel

Ze Santa Clary přišla nečekaná zpráva. Intel včera večer oznámil, že z firmy z osobních důvodů odchází Jim Keller. Toho Intel najal v roce 2018 do nejvyššího vedení jako viceprezidenta, který měl na starost vývoj čipů a systémových architektur.

Keller odstoupil s účinností k 11. červnu, s Intelem se ale domluvil, že bude ještě půl roku působit jako externí konzultant. Spolu s jeho odchodem nastaly uvnitř firmy i další personálie. Intel jmenoval čtyři nové ředitele pro divize zabývající se výrobou, vývojem čipů, návrhem síťových řešení a intelektuálním vlastnictvím.

Kdy, jak a jestli vůbec se velká obměna managementu promítne do produktů, to zatím nevíme. Intel se ale posledních letech dostal do situace, kterou nepamatuje.

 • Problémy s přechodem na 10nm výrobu procesorů zbrzdily jeho plány, a tak místo nových architektur upravoval ty staré.
 • Za své vzal tick-tock cyklus, v rámci něhož Intel na jedné generaci výrobního procesu uváděl dvě generace procesorů.
 • Postupně se objevují chyby/zranitelnost v návrzích, již lze zneužít k napadení počítačů. Daní za jejich softwarové opravy je snížený výkon.
 • Intel se stáhl před ARMem a přestal vyvíjet čipy pro mobily.
 • Ani na druhý pokus nedokázal adaptovat 5G technologie a modemovou divizi nakonec prodal Applu.
Klepněte pro větší obrázek
Kariéra Jima Kellera (zdroj: Intel)

Zkušený architekt Keller přišel do firmy v době, kdy už všechny tyto problémy byly na stole. Intel možná doufal, že právě on by mohl udat nový směr. V minulosti totiž Keller byl u řady klíčových technologií.

 • V roce 1994 pomohl DECu navrhnout superskalární procesor Alpha 21164, jeden z nejvýkonnějších CPU té doby.
 • Od roku 1998 byl v AMD hlavním designérem architektury K8, která přinesla instrukční sadu x86-64 a výkon, z něhož byli v Intelu hodně nervózní.
 • V roce 1999 odešel do společnosti SiByte pracovat na procesorech typu MIPS, o rok později firmu koupil Broadcom, kde Keller na pozici hlavního architekta vydržel ještě další čtyři sezóny.
 • Roku 2004 se přesunul do P.A. Semi, kde pracoval na mobilních procesorech. V roce 2008 firmu koupil Apple, kterému pak Keller pomáhal navrhnout jeho první vlastní SoC A4 a A5.
 • V roce 2012 se Keller vrátil do AMD, tam byl zodpovědný za nové architektury Zen (x86-64) a K12 (ARMv8-A).
 • Po třech letech z AMD odešel, vzal si tříměsíční dovolenou a nastoupil do Tesly jako viceprezident, co měl na starost hardwarovou stránku autopilota.
 • Ani v Tesle nevydržel dlouho a v dubnu 2018 zamířil do Intelu. Firmy, které prakticky celou předchozí kariéru konkuroval.
Diskuze (1) Další článek: Takhle vypadá PlayStation 5. Má odvážný design a přijde i v levnější edici bez mechaniky

Témata článku: Technologie, Apple, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Broadcom, Architektura, Tranzistory, Čip, Zen, Tesla, Procesor, Architekt, Ikona, Santa Clara, Kel, MIPS, Jim Keller, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Vlastní Netflix i GeForce Now: Jak nahradit služby s předplatným vlastním řešením

Vlastní Netflix i GeForce Now: Jak nahradit služby s předplatným vlastním řešením

Se vzrůstajícím počtem předplacených služeb vyvstává otázka, zda je nelze nahradit vlastním řešením. Domácí systémy sice nebudou tak pohodlné, zato ale s mnohem menšími náklady.

Stanislav Janů
Streamované hraníNASCloud