Intel | Procesory

Ikona odchází. Architekt Jim Keller po dvou letech opouští Intel

Zdroj: Intel
Ikona odchází. Architekt Jim Keller po dvou letech opouští Intel | Zdroj: Intel

Ze Santa Clary přišla nečekaná zpráva. Intel včera večer oznámil, že z firmy z osobních důvodů odchází Jim Keller. Toho Intel najal v roce 2018 do nejvyššího vedení jako viceprezidenta, který měl na starost vývoj čipů a systémových architektur.

Keller odstoupil s účinností k 11. červnu, s Intelem se ale domluvil, že bude ještě půl roku působit jako externí konzultant. Spolu s jeho odchodem nastaly uvnitř firmy i další personálie. Intel jmenoval čtyři nové ředitele pro divize zabývající se výrobou, vývojem čipů, návrhem síťových řešení a intelektuálním vlastnictvím.

Kdy, jak a jestli vůbec se velká obměna managementu promítne do produktů, to zatím nevíme. Intel se ale posledních letech dostal do situace, kterou nepamatuje.

 • Problémy s přechodem na 10nm výrobu procesorů zbrzdily jeho plány, a tak místo nových architektur upravoval ty staré.
 • Za své vzal tick-tock cyklus, v rámci něhož Intel na jedné generaci výrobního procesu uváděl dvě generace procesorů.
 • Postupně se objevují chyby/zranitelnost v návrzích, již lze zneužít k napadení počítačů. Daní za jejich softwarové opravy je snížený výkon.
 • Intel se stáhl před ARMem a přestal vyvíjet čipy pro mobily.
 • Ani na druhý pokus nedokázal adaptovat 5G technologie a modemovou divizi nakonec prodal Applu.
Klepněte pro větší obrázek
Kariéra Jima Kellera (zdroj: Intel)

Zkušený architekt Keller přišel do firmy v době, kdy už všechny tyto problémy byly na stole. Intel možná doufal, že právě on by mohl udat nový směr. V minulosti totiž Keller byl u řady klíčových technologií.

 • V roce 1994 pomohl DECu navrhnout superskalární procesor Alpha 21164, jeden z nejvýkonnějších CPU té doby.
 • Od roku 1998 byl v AMD hlavním designérem architektury K8, která přinesla instrukční sadu x86-64 a výkon, z něhož byli v Intelu hodně nervózní.
 • V roce 1999 odešel do společnosti SiByte pracovat na procesorech typu MIPS, o rok později firmu koupil Broadcom, kde Keller na pozici hlavního architekta vydržel ještě další čtyři sezóny.
 • Roku 2004 se přesunul do P.A. Semi, kde pracoval na mobilních procesorech. V roce 2008 firmu koupil Apple, kterému pak Keller pomáhal navrhnout jeho první vlastní SoC A4 a A5.
 • V roce 2012 se Keller vrátil do AMD, tam byl zodpovědný za nové architektury Zen (x86-64) a K12 (ARMv8-A).
 • Po třech letech z AMD odešel, vzal si tříměsíční dovolenou a nastoupil do Tesly jako viceprezident, co měl na starost hardwarovou stránku autopilota.
 • Ani v Tesle nevydržel dlouho a v dubnu 2018 zamířil do Intelu. Firmy, které prakticky celou předchozí kariéru konkuroval.
Diskuze (1) Další článek: Takhle vypadá PlayStation 5. Má odvážný design a přijde i v levnější edici bez mechaniky

Témata článku: Technologie, Apple, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Broadcom, Architektura, Tranzistory, Santa Clara, MIPS, Zen, Tesla, Jim Keller, Čip, Architekt, Ikona, ProcesorEdge si ve Windows 10 krade odkazy pro sebe. Jak tomu zabránit?
Lukáš Václavík
Windows 10EdgeTipyProhlížeče
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid