iKey: klíčenka k pohledání

iKey je malé zařízení o velikosti klíče, kterým si můžete počítač doslova zamknout a odemknout. Stačí jen vsunout klíč do portu USB.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Petr Broža: Na klíčence máte klíče od domu, auta, garáže, kanceláře a … počítače. iKey je malé zařízení o velikosti klíče, kterým si můžete počítač doslova zamknout a odemknout. Stačí jen vsunout klíč do portu USB.

Určitě znáte identifikační čipové karty, které jsou přes čtečku propojeny s počítačem sériovým portem. iKey v sobě kombinuje možnosti využití těchto karet (na čipové karty lze ukládat jakékoliv informace – přístupové kódy, piny, certifikáty, šifrovací kódy aj.) s jednoduchostí běžného klíče. Na rozdíl od čipových karet totiž nepotřebujete čtečku, protože se iKey zasunuje přímo do USB. Přitom není větší než klíč od domu.

Klíče nejsou na hraní

Stejně jako čipová karta nebo jiné identifikační nástroje má také iKey svoji vlastní paměť. Každý klíč je chráněn speciálním minimálně šestimístným heslem (může obsahovat znaky a číslice), které je určeno pro administrátory firemních počítačů a aplikací. Každý klíč má ještě uživatelský PIN, který si mohou měnit sami majitelé (minimálně čtyřmístné číslo). Prvotní nastavení PINu provede administrátor a poté rozdělí klíče uživatelům. Na pracovních stanicích pak ve vybraných aplikacích klíčem nastaví autentizaci daným osobám (např. při používání jednoho počítače více uživateli). Stejně může nastavit přístup k samotnému počítači jen určitým uživatelům. To vše se provádí pomocí „spřátelení“ klíče s aplikací. Neoprávněný uživatel potom nemůže s danou aplikací nebo celým počítačem pracovat. Klíč však lze použít pouze na počítačích, kde jsou instalována Windows 2000 – Windows 98 si klíčem neochráníte.

Nesmíte ztratit klíčenku

iKey má jednu velmi důležitou vlastnost. Kromě použití k autentizaci „pravosti“ vlastní osoby si můžete do klíče uložit některá důležitá čísla (PIN k platební kartě, telefonu apod.) Je dokázáno, že člověk spíše zapomene heslo než ztratí klíče. V iKey navíc není žádná baterie, takže se nemůže stát, že se vybije a vy přijdete o data.

iKey má také další výhody oproti heslům a klíčům uloženým na pevném disku. Jde především o přenositelnost klíče, který není vázán pro použití na jeden počítač. Díky malým rozměrům jej lze přidat na klíčenku. iKey je chráněn proti virům nebo poškození disku – všechny kritické informace jsou prostě uloženy mimo počítač. Navíc nelze klíč zkopírovat ani z něj data dostat jiným způsobem.

Druhá strana mince
Vypadá to jednoduše, alespoň pro uživatele. Samotná konfigurace však tak jednoduchá není. A protože k iKey není dodáván český manuál, není snadné zabezpečení počítače rozchodit. Navíc musí být v systému nainstalovaná aplikace Microsoft Certification Authority. Popis instalace najdete na webu nebo v Resource Kitu. Určitě je lepší nechat si prvotní nastavení a konfiguraci systému ukázat od odborníka, než všechno složitě hledat v knihách či manuálech a experimentovat.

identifikační předmět
Rainbow Technologies
iKey 1000 Authentication Solution
Zdroj: Askon International
Telefon: (02) 20 40 96 52
Cena: 6 063 Kč včetně DPH (klíč + software)
2 306 Kč včetně DPH (samostatný klíč)
Záruka: 1 rok
Parametry: iKey 1000, multilicence produktu Authentication Solution na CD-ROM, manuál v elektronické podobě, prodlužovací USB kabel


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Váš názor Další článek: GE Power Systems kupují Smallworld

Témata článku: Windows, Čipová karta, Klíčenka, Pohled, Nainstalovaná aplikace, Klíč, Určitý uživatel, Rainbow, IKEA

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů