Aperture Science niekto? 🙂
Mohlo by to fungovat nejen v místnosti, ale i venku? Že by se třeba kromě protihlukových stěn začaly kolem silnic budovat záclonové stěny? Nebo že by měl každý automobil malou záclonku na koncovce výfuku? Mohlo by to fungovat i jako rouška, která by zachytávala vydechovaný CO2 a měnila ho rovnou na uhlík a kyslík, takže by na ní zůstávaly třeba drobné diamanty? 😉
Ne, záclony nejsou první materiál, které dokáží takto čistit vzduch a ani nebudou obsahovat nějakou závratně nově objevenou technologii.
Jo bylo fajn po 5 letech vysypat FAP a najít tam diamant, aby si člověk mohl koupit nové auto
Jaky mate nazor na cisticky vzduchu obecne, popripade v cenove relaci kolem 8 000 Kc se schopnosti odstranovat, nejen, formaldehyd ze vzduchu?Jsou to vyhozene penize, nebo to ma i pro zdraveho cloveka realny dopad na zdravi.
velky problem cisticiek vzduchu je v tom, ze na ionizovanie prachu pouzivaju vysoke napatie ktore ale rozbija kyslik a tym ho meni na velmi skodlivy ozon(to je taky ten cesnakovy zapach po burke, alebo po pouziti uv lampy)
Mám čističku od Xiaomi - Purifier Pro. Kupováno za 5200kč. Má to HEPA filtr a uhlíkový. Ohledně formaldehydu nevím - netuším ani řádově jakou kapacitu má to aktivní uhlí. Na formaldehyd mají speciální verzi filtru, kde je ta uhlíková vložka větší. Co to ale dobře zachytává, tak prach. Měří to pevné částice PM2.5 a opravdu po zapnutí hodnoty klesnou - jak si člověk otevře okno a foukne tam špinavý vzduch, tak je vidět jak hodnoty prudce stoupnou a pak zase klesají. Samozřejmě to zachytává i ten viditelný prach - cca každý měsíc vyfoukám kompresorem ten filtr, protože je tam tak milimetrová vrstva takového toho domácího prachu.Nový filtr stojí cca za 850kč a doporučují ho vyměňovat za 3-6měsíců. V čr kde máme celkem čistý vzduch bych očekával životnost rok minimálně. čističku mám zatím od listopadu s původním filtrem a zatím minimálně na ten prach funguje bez problémů. Jen je teda vidět že filtr je již tmavší i po vyfoukání (ty jemné částice se z filtru už nikdy nedostanou - vyfouká se jen ten velký prach)
Mrkni na aliexpress na hepa filtry pro xiaomi náhradní filtry. Je to tkanina, do které obalíš ten filtr a pak ho vyhodíš, netřeba vyfoukávat, z mých zkušeností vydrží 2 měsíce, cena jednoho kusu tkaniny cca 10Kč. Dá se to použít i do klimatizace, ventilátoru atp.
z electroluxu mám, má to uhlíkový predfilter a potom hepa13 filter.minimálne to znižuje prašnosť v miestnosti.ten uhlíkový predfilter funguje na pachy, ale tak týždeň. formaldehydy som nemal ako odmerať.
Chtěl jsem větrákovou, tak mám doma už nějakej ten pátek obyčejnou xiaomi 2S, prach od té doby utírám tak jednou za měsíc a je ho tolik, kolik jsme ho měli doma za 3 dny. Náplň vydrží cca rok, pokud k tomu koupíš "hepa tkaninu" a filtr do toho obalíš, tak co se prachu týče i déle. Mám to nastavené tak, že když jsme v práci, tak to jede 2 hodiny na plný výkon, jinak celý den na automatiku. Samozřejmě tomu pomáhá i obden vysávání a protože jsem línej i na tohle, řeší to xiaomáckej vacuum 2 (roborock 2). Čistička i vysavač kupovaný přes aliexpres, z evropských skladů, cena cca 4200 a 10500, náhradní filtr kupodivu vyšel nejlevněji z mironetu.
Ale to dělají i běžné záclony. Po vyprání krásně bílé a za chvilku to začne šednout, protože na sebe nabalují prach. Když se pravidelně perou, tak přeci taky zabraňují šíření prachu....nebo ne?
Na té šedé úplně vidíte, jak vám to rozkládá formaldehyd, viďte. Článek mluví o něčem jiném - tedy článek ne, ale idea za tímto produktem ano.Není to všespásné, je to jeden ze střípků, který může pomoci k čistějšímu ovzduší - stejně, jako je jeden ze střípků mít spousty rostlin. Mě by spíše zajímalo, jestli ty záclony (a vůbec látka, na které jsou založeny), nezpůsobuje (sama o sobě, nebo přeneseně) nějaké další problémy, které teď nevidíme.Hezký den.
a zvlatne to odstranit vsetek formaldehyd ktory produkuje nabytok IKEA? 😀
S klukama jsme měli ve studentském bytě obývák a kuchyň kompletně z lowcost ikei. S vůní co se linula z kuchyňské linky a všech těch poliček jsme nemuseli ani čuchat ředidlo... to byla lábuž pro čumáčky
😀😀😀 Pred dvema tydny jsem v loznici slozil skrinku z IKEA. V loznici mame perfektni formaldehydove aroma. Tak snad presne jak pises pomuze zaclona.
Těžko říct, co jste cítil, ale formaldehyd to nebyl. Už je to 6 let co jsem ze školy pryč, ale už tehdy byly limity formaldehydu pro plošný materiál na bázi dřeva takové, že neprekracovali hodnoty čerstvě pokáceného dřeva. A ty limity jsou u výroby. Než to dojde k Vám, tak toho ještě dost vyprchá. Sám teď pracuji v truhlárně, kde máme výrobu z 95% z lamina a stejně když k nám lidé přijdou, řeknou: "Tady to hezky voní."
No, vyzerá to ako blbosť, ale dajme tomu, že je to možné..čo ďalej? Vie si niekto predstaviť, ako sa to bude tých nečistôt zbavovať? Vypaľovať ako katalyzátor v aute asi ťažko, možno bežná práčka na nejakých 90tich stupňoch..ale, neviem neviem. Naozaj si nedokážem predstaviť dlhú životnosť tohoto výmyslu. Skôr budú plné kontajnery zahádzané týchto z logiky veci veľmi rýchlo starnúcych záclon.
Nesmysl. Tomu neverim ani na chvilku.Ano, palivova clanky obsahuji barieru s miniaturnimi otvory. Pokud do ni jde voda, oddeli kyslik a vodik. Se zaclonou toto udelat nelze. To by rozkladalo ze vnitr i z venci a mohli by na povrchu vznikat i docela nebezpecne, jedovate ci vybusne nebo horlave slouceniny. Treba, kdyz nekdo topi plynem. Pripadne by to mohlo zadrzovat nebezpecne latky uvnitr.
Spíš to bude rozkládat ty složitější sloučeniny (třeba zmiňovaný formaldehyd) na jednodušší uhlovodíky.Proč by to měl být nebezpečné třeba u plynu? Při dokonalém spálení vznikne akorát CO2 a voda, při nedokonalém navíc CO a saze, ale to asi nic nebezpečného nebude.Už před časem se takhle mluvilo o různých barvách, co se namalují na zdi a bude to čistit vzduch, fungovat to asi může. Ale třeba na ten formaldehyd a spol. by mělo stačit použít pokojové rostliny, u spousty druhů se dá dočíst, že ty uhlovodíky ze vzduchu odstraňují...
fotokatalyza na TiO2 je davno znama vec, snad 10r dozadu som cital ze by s tym sli natierat vonkajsie steny v mestachhttps://en.wikipedia.org/wiki/Photocatalysis...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.