Zdraví | Chytrá domácnost | IKEA

IKEA nabízí nový senzor kvality ovzduší. Na zvýšenou prašnost upozorní změnou barvy

Pokud žijete v centru města plném aut, může vám leckdy ke zjištění stavu ovzduší stačit pohled z okna. I když ale není zjevná smogová situace, nemusí to znamenat, že dýcháte čistý vzduch. Právě proto představila švédská IKEA nový senzor kvality ovzduší Vindriktning.

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že nový senzor je aktuálně pouze na americkém trhu (a ani zde není skladem), kde přijde na 11,99 dolarů, což je v přepočtu přibližně 250 korun. V českém katalogu jsme tuto novinku zatím nenašli.

IKEA Vindriktning

Malá plastová krabička bílé barvy má rozměry 50,8 × 50,8 × 89 milimetrů. Na přední straně se nachází poloprůhledný ukazatel, za kterým se skrývají barevné LED. Ty svou barvou vyjadřují aktuální stav ovzduší v místnosti – zelená znamená čistý vzduch, oranžová deklaruje přijatelnou úroveň a červená značí špatné podmínky.

Přístroj lze napájet přes konektor USB-C, přičemž součástí balení není kabel ani napájecí adaptér – obojí je možné v případě potřeby dokoupit. Výrobce doporučuje umístit ho na frekventované místo domácnosti, aby odrážel skutečný stav ovzduší v jejím rámci.

IKEA Vindriktning monitoruje koncentraci pevných prachových částic do velikosti až 2,5 μm. Částice menší než 10 μm jsou nebezpečné hlavně tím, že pronikají za hrtan a dostávají se až do dolních cest dýchacích, kde se mohou usazovat v průduškách.

Spojení s chytrou domácností

Částice PM2,5 mohou pocházet ze zdrojů, jako jsou výfukové plyny z automobilů, zplodiny elektráren, krbů, letadel, lesních požárů, a dokonce i sopek, které se přitom nemusí nacházet v blízkém regionu, ale jsou schopné chrlit škodliviny doslova do celého světa.

IKEA již několik let pracuje na vlastním systému chytré domácnosti, jehož součástí je celá řada spotřebičů. Pořízení senzoru kvality ovzduší tak dává smysl například v kombinaci s čističkou vzduchu Förnuftig (na našem trhu k dispozici za 1290 Kč), která byla do nabídky zařazena na začátku roku 2021. Její filtr pohltí „přibližně 99,5 % částic velikosti do PM2,5, jako je prach a pyl.“

Dle informací německého webu Golem.de by se senzor Vindriktning měl objevit v nabídce pro Evropu v průběhu července, a to jak v online katalogu, tak i v kamenných prodejnách. Předpokládaná cena je 10 eur, tedy v přepočtu asi 250 korun.

Diskuze (24) Další článek: macOS 12 Monterey: Propojené plochy různých zařízení, pokročilá automatizace a přepracované Safari

Témata článku: Zdraví, Evropa, Chytrá domácnost, IKEA, Gole, Nový senzor, Změna barvy, Prašnost, Barva, Senzor, Vindriktning, Ovzduší, Katalog, Chytrá domácnost na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě