IIS Media Services: sdílení multimédií podle Microsoftu

Windows Media Services je léty prověřený produkt Microsoftu pro distribuci multimédií po síti. Nyní jej pomalu nahrazuje novinka – IIS Media Services

Rostoucí rychlosti internetových připojení otevírají brány do světa streamovaných multimédií a to dokonce i na mobilních zařízeních. Microsoft má ve svém portfoliu službu umožňující distribuci multimédií po síti – WMS (Windows Media Services). Tento léty vyzkoušený produkt využívající tradiční stavový protokol RTSP (Real Time Streaming Protocol) na distribuci multimédií ale pomalu ustupuje do ústraní novince v podobě IIS Media Services.

Microsoft zde využívá modularity IIS 7.0 a zdarma dodává přes WPI sadu modulů IIS Media Services umožňující efektivní distribuci multimédií přes webový server a to dokonce i živých přenosů, což byla doposud výsada právě WMS. Proč se v poslední době pomalu ustupuje od tradičních streamovacích protokolů směrem k univerzálnímu HTTP? Důvodů je hned několik:

  1. RTSP je postaveno nad UDP, což může dělat problémy při průchodu některými firewally (Existuje i varianta RTSP zapouzdřená do HTTP).
  2. Nemožnost stahovat obsah výrazně dopředu. Problém při nedostatečně rychlé lince, kdy není možné video nechat načíst a následně plynule sledovat.
  3. Nutnost na server instalovat další roli v podobě WMS.


Z těchto i dalších důvodů se velice oblíbeným způsobem distribuce stal právě progressive download, což není nic jiného než umístění multimediálního souboru na webserver. Přehrávač si následně daný soubor průběžně stahuje přes HTTP a přehrává. Podstatné však je to a z toho také vychází označení progressive download, že přehrávač se snaží soubor stáhnout celý nehledě na aktuální stav přehrávání. Snaží se tedy stáhnout data hodně do budoucna, nikoliv jen následujících 10 vteřin jako tomu bývá u RTSP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obr.1 Instalace je velice intuitivní s pomocí WPI
Obr.2 Je ale třeba zobrazit si v nastavení skupinu modulů „Media“ protože ta je ve výchozí konfiguraci skryta.

Tato chování má své výhody, ale mezi nevýhody patří rozhodně v některých případech zbytečné vytěžování linky webserveru, kdy návštěvník s velice rychlou linkou zvládne za první minutu přehrávání načíst polovinu hodinového záznamu a pokud se následně rozhodne přehrávání ukončit, protože jej záznam nezaujal, tak je veliké množství přenesených dat ve výsledku zahozeno.

Výše uvedený problém řeší první komponenta IIS Media Services a tou je Bit Rate Throttling.

Bit Rate Throttling

Bitrate Throttling umožňuje omezit rychlost stahování multimédiálního souboru z webserveru tak, aby bylo možné jej plynule přehrávat a současně nedocházelo k příliš rychlému načítání dat do cache přehrávače. Inteligentně umí zjistit bitrate daného záznamu a podle toho omezit přenosovou rychlost. Pro úvodní rychlé spuštění záznamu (Fast Start) je potom možné po prvních x vteřin povolit plnou rychlost a až poté provést omezení.

Bit Rate Throttling je univerzálně použitelný i na jiné typy souborů, kde je možno podle typu souboru nastavit pevné omezení rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obr.3 Seznam pravidel nastavitelný pro každou website. 
Obr.4 Pravidlo je aplikovatelné jak na multimediální soubory, tak na všechny ostatní soubory. 

Web Playlists

Jedná se o druhou zajímavou komponentu IIS Media Services sloužící k sestavování playlistů na straně serveru. Pomocí této komponenty můžete vytvořit celý seznam multimediálních souborů na vašem serveru i mimo něj a distribuovat jej klientům. To by nebylo tak zajímavé, kdyby zde nebyly poměrně bohaté možnosti:

  • Hlídá se session při přehrávání
  • Je možné nastavit pevné pořadí multimédií a zakázat možnost přesunu na další či předchozí záznam, případně zakázat posuny v rámci přehrávaného záznamu.
  • Na cílové soubory se odkazuje pomocí automaticky vygenerovaných adres, čímž klient neví skutečnou adresu a soubor nemůže otevřít mimo playlist pokud je to takto nastaveno.
  • Díky použití session a nepřímých adres je opravdu dodrženo pořadí přehrávání a ani manuálním otevřením url jiného záznamu jej nelze přehrát, dokud na něj nepřijde řada.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obr.5 Pohled na zveřejněné playlisty z konzole IIS 
Obr.6 Detail playlistu – jednotlivé položky včetně nastavení

Smooth Streaming

Smooth Streaming je to nejdůležitější a nejrevolučnější z celých IIS Media Services. Smooth Streaming umožňuje klientovi přehrávat vždy co nejkvalitnější videozáznam vzhledem k jeho možnostem – bitrate, výkon počítače, velikost přehrávače. Videozáznam je na serveru uložen ve více kvalitách a klient si sám podle svých možností volí, jakou kvalitu chce stahovat.

Možnost automatického přepínání bitrate nabízejí už i WMS, ale Smooth Streaming umožňuje tyto změny kvality provádět velice dynamicky a s důrazem na to, aby přehrávání nebylo přerušeno, takže WMS zde byly výrazně překonány.

S technologií Smooth Streaming se pro vás čekaní na načtení videa stane minulostí, již žádné „buffering“ a přerušování přehrávání.

Historie této technologie sahá k letním olympijským hrám v roce 2008, kdy na webu NBCOlympics.com byla poprvé použita nová a netradiční technologie přenosu záznamů využívající Silverlightový přehrávač nabízející klientům obraz i v HD kvalitě, pokud na to mají linku.

Na pozadí byl záznam vždy zencodován do několika kvalit od velice nízkých bitrate (300 kbps) až po HD kvalitu (v řádu mbps). Podstatné je, že video bylo rozsekáno do velice krátkých úseků (několik vteřin) které na sebe navazovaly a tyto úseky byly potom zpracovány do všech kvalit. Soubory stejné kvality byly zařazeny do stejné podsložky a byly očíslovány vzestupně podle svého pořadí.

Z výše uvedeného způsobu zpracování podkladových dat vyplývá klíčová vlastnost Smooth Streamingu – přepínání kvalit si řídí přímo přehrávač stahováním vhodných kvalit záznamu podle svých možností nezávisle na serveru. Tyto změny jsou velice rychlé a při změně kvality nedojde k žádnému zadrhnutí nebo přerušení přehrávání.

Tato technologie se osvědčila v praxi, z toho důvodu Microsoft upravil její nedostatky – místo miliónů malých souborů máte nyní jeden pro každou kvalitu, který umí Smooth Streaming modul do IIS efektivně procházet a podle URL zasílat klientovi části které klient požaduje.

Pro přehrávání je nutné využívat Silverlightový přehrávač s podporou Smooth Streamingu (někdy označováno Adaptive Streaming). Tvorbu záznamů umožňuje Expression Encoder 2 SP1 a vyšší.  Ukázku si můžete prohlédnout zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obr.7 Testovací přehrávač, který umožňuje sledovat změny v kvalitě přehrávání a případně simulovat zpomalení vaší linky. 
Obr.8 Při posunutí záznamu je reakce velice rychlá (žádné vteřiny načítání), protože přehrávač dočasně načte nížší kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek 
Obr.9 V rámci konzole IIS je potom možné zobrazit si informace o Smooth Streaming záznamech v dané složce 

Live Smooth Streaming

Jedná se o obdobu klasického Smooth Streamingu určeného pro živé přenosy. Encoder zpracovává živý záznam z kamer a jiných zdrojů a odesílá jej na server, který se poté stará o jeho distribuci klientům. Výhodou je, že automaticky když se připojí klient k již probíhajícímu záznamu má možnost si záznam posunout na začátek události a nic nezmeškat.

Tato technologie má obrovskou nevýhodu v HW náročnosti zpracování dat na encoderu, kdy na živé HD přenosy je třeba využít HW encoder v ceně přes 15000$.

Klepněte pro větší obrázek 
Obr. 10 Ukázka zpracování živého přenosu s využitím Live Smooth Streamingu.

Představil jsem vám moderní platformu pro distribuci multimédií. Její možnosti ale zdaleka nekončí možnostmi uvedenými v tomto článku, takže pokud vás IIS Media Services zaujaly, doporučuji je vyzkoušet a v případě zájmu si můžete projít další materiály:

• http://www.iis.net/media
• http://www.inlethd.com/sites/default/files/file/InletSmoothStreamingWhitePaper.pdf
• http://smf.codeplex.com/

Autor: David Gešvindr (MSP)

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (40) Další článek: Google Hlášky jsou zase o krok bezpečnější

Témata článku: Microsoft, Vteřina, Přehrávané video, Playlist, Živý přenos, Encoder, Playlists, Live Streaming, M/s, WMS, Živá ukázka, IIS, Rychlé načítání, Ostatní soubor, Krátký úsek, Kvalita, Živá data, Smooth, Sdílení, Mód II, Uvedený problém, Service, Předchozí záznam, Tradiční stream, Živý záznamTest pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys